Okazje inwestycyjne 2021: 10 trendów w gospodarce, które je tworzy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 maj 2021, 07:00

10 trendów ekonomicznych tworzących okazje inwestycyjne na których można będzie zarabiać do 2030 roku

Wśród spółek z sektora ochrony zdrowia, farmaceutycznych, płatności elektronicznych czy rozrywki cyfrowej i gier video należy w najbliższej dekadzie szukać największych okazji inwestycyjnych – twierdzą analitycy Capital Group.

„Wielu inwestorów lokuje kapitał w długim terminie, bo z myślą o wykształceniu dzieci czy emeryturze. Problem w tym, że rzadko wyobrażają sobie jak będzie wyglądał świat za więcej niż 2-3 lata. Postaraliśmy się im w tym pomóc i zidentyfikowaliśmy 10 trendów, które zmienią świat do 2030 roku i na których będzie można zarabiać” – napisał Rob Lovelace, zarządzający Capital Group, we wstępie do raportu „The World in 2030: 10 predictions for long-term investors”.

Postanowiliśmy przedstawić te 10 trendów określonych przez Capital Group. Oczywiście należy pamiętać, że to tylko prognoza, i że nikt nie zna przyszłości. Tym niemniej, niektóre z tych trendów rzeczywiście mogą trwać i dać sowicie zarobić.

1. Innowacje w zakresie ochrony zdrowia przyspieszą

„Bohaterowie serialu Star Trek mieli urządzenie tricoder, które analizowało w oka mgnieniu funkcje życiowe i stan zdrowia. Nie sądzę, żebyśmy w 2030 mieli już na rynku takie urządzenie, ale będą inne, które pozwolą w warunkach domowych analizować krew, pracę serca czy oddech. Już dziś widać wielką falę innowacji w ochronie zdrowia i ona będzie coraz większa, będzie przybierać na sile. Szczególnie polecam przyjrzeć się spółkom Illumina (testy medyczne) oraz Thermo Fisher Scientific (przyrządy i odczynniki dla służby zdrowia)” – stwierdził w omawianym raporcie Rich Wolf, zarządzający Capital Group, zajmujący się sektorem ochrony zdrowia.

Przychody z monitoringu zdrowia (mld USD)

Przychody z monitoringu zdrowia

2. Pojawią się leki na raka

Leki na większość odmian raka są tuż za rogiem, w 2030 roku wiele nowotworów to będą wyleczalne choroby, a jest to efekt tego, że w ostatnich latach firmy medyczne wydają grube miliardy dolarów na badania i rozwój. „Wiele innowacji i leków w zakresie zwalczania raka może przyjść z Chin” – zwraca uwagę Cheryl Frank, zarządzająca Capital Group, monitorująca wybrane spółki z sektora ochrony zdrowia.

Wydatki firm farmaceutycznych na badania i rozwój (mld USD)

Wydatki firm farmaceutycznych

3. Gotówka odejdzie w przeszłość

Za 10 lat ludzie będą patrzyli dziwnie na kogoś, kto będzie płacił za zakupy gotówką – uważa Jody Jonsson, zarządzająca portfelem akcji Capital Group. Według niej pandemia z 2020 roku przyspieszyła przejście od płatności gotówkowych do elektronicznych. Na tym trendzie skorzystają zarówno wielkie korporacje ponadnarodowe, jak i małe firmy z sektora płatności elektronicznych – podkreśla Jonsson.

Liczba transakcji bezgotówkowych (mld)

Liczba transakcji bezgotówkowych

4. Półprzewodniki będą niemal wszędzie i w niemal wszystkim

Mówi się, że obecnie tylko 10% wszystkiego jest opisane i zmierzone, a ja myślę że 1%, tymczasem za 10 lat zmieni się ten odsetek radyklanie, dzięki dalszej rewolucji technologicznej – sądzi Steve Watson, zarządzający portfelem akcji Capital Group. Pojawienie się samochodów autonomicznych i upowszechnienie wearables jest jego zdaniem nieuniknione i dokona się bardzo szybko. Watson uważa, że za dekadę producenci półprzewodników i chipów będą pracować pełną parą przez 24 godziny na dobę, by zaspokoić popyt z gospodarki.

Udział branż w wykorzystaniu półprzewodników w 2025 r. (prognoza)

Udział branż w wykorzystaniu półprzewodników w 2025

Zobacz także: Robinhood szykuje się do IPO i debiutu na giełdzie. Aplikacja na rynku prywatnym jest warta ponad 10 mld USD

5. Wearables przesuną granice rzeczywistości

„W filmie Autostopem przez galaktykę była taka mała żółta rybka Babel Fish, którą wkładało się do ucha i można było rozmawiać dzięki niej we wszystkich językach. Myślę, że ta wizja nie odbiega od tego, co nas czeka za 10 lat dzięki szalonemu rozwojowi urządzeń wearables” – napisał w omawianym raporcie Mark Casey, menedżer inwestycyjny Capital Group. Jego zdaniem pojawią się inteligentne słuchawki czy okulary, które zmienią nasze postrzeganie rzeczywistości, a Google Fitbit czy Apple Watch to jedynie początek tej rewolucji.

6. Rozrywka cyfrowa zdominuje czas wolny

Streaming odpowiada obecnie za około 30% konsumpcji kontentu rozrywkowego, ale w 2030 roku może to być 80% - uważa Brad Barrett, dyrektor inwestycyjny Capital Group. Spodziewa się on eksplozji branży gier video, a szczególnie dobrze powinny sobie poradzić firmy, które rozwiną na poczet rozrywki technologie VR i AR.

Trade-off w zakresie rozrywki: koszt (w USD) a długość trwania

rozrywka

7. Samochody autonomiczne zaczną królować na drogach…

W 2030 roku będziemy jeździli robo-taksówkami, a posiadanie prywatnego auta będzie formą rozrywki, jak dziś jazda konna czy na rowerze – uważa Chris Buchbinder, zarządzający portfelem akcji Capital Group. Obecnie takie firmy, jak Waymo, Zoox czy Cruise nie są osobnymi spółkami giełdowymi, więc inwestorzy mogą przyjmować na nie ekspozycję kupując akcje firm Alphabet czy Amazon, ale w przyszłości pojawią się liderzy tego rynku, którzy będą notowani i na ich akcjach będzie można zarobić – uważa Buchbinder. Według niego, za 10 lat hybrydowe silniki mogą dotrzeć także do sektora awiacji.

8. …a będą to głównie auta elektryczne

W rozpoczętej dekadzie sprzedaż aut elektrycznych ma rosnąć średniorocznie po 28%, ale to według Kaitlyn Murphy – analityczki rynku akcji w Capital Group – konserwatywne założenie. Podkreśla ona, że koncern Volvo przestanie produkować auta z silnikami spalinowymi w 2030 roku, a General Motors zapowiedział taką zmianę od 2035 roku. „Jako inwestor patrzę ze szczególną uwagą m.in. na firmy rozwijające technologię baterii do aut elektrycznych” – mówi Murphy.

Liczba aut elektrycznych na świecie (mln szt.)

Liczba aut elektrycznych

9. Energia odnawialna zasili światową gospodarkę

Nadchodzi wielki zwrot na rynku energii: zielona energia odnawialna wyprze tę opartą o węgiel oraz gaz czy ropę – uważa Noriko Chen, członek komitetu inwestycyjnego Capital Group. „Ten trend widać szczególnie w Europie, odpowiednie ruchy wykonały już takie firmy, jak włoski Enel, niemiecki E.ON czy duński Ørsted” – dodała.

Miks energetyczny do 2050 r. (prognoza)

Miks energetyczny

10. Spółki technologiczne wciąż będą najdynamiczniej rosnącymi, bo zmieniają świat

Inwestorzy powinni szukać spółek, które proponowanymi produktami i usługami zmieniają świat. To spółki technologiczne będą spółkami najbardziej wzrostowymi, dającymi najlepiej zarobić – wskazuje Anne-Marie Peterson, zarządzająca portfelem akcji Capital Group. Według niej, najwięcej okazji inwestycyjnych kryje się wśród małych spółek z sektora sprzedaży detalicznej i ochrony zdrowia, które będą umiały stworzyć nowoczesne usługi i produkty znacząco ułatwiające życie codzienne, bazujące oczywiście na najnowszych technologiach.

Cykl życia spółki wzrostowej

cykl życia growth

Źródło wszystkich wykresów i grafik: „The World in 2030: 10 predictions for long-term investors” (Capital Group, 2021)

Zobacz także: Jeśli chcesz utrzymać najlepsze akcje na długi termin w portfelu, musisz wytrzymywać korekty rzędu 30-50%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.