Rewizje w indeksach GPW i MSCI. Mabion i prawdopodobnie Asbis wejdą do mWIG40
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 maj 2021, 07:30

Rewizje w indeksach GPW i MSCI. Mabion i prawdopodobnie Asbis wejdą do mWIG40

W ramach czerwcowej rewizji indeksów GPW do mWIG40 wejdzie Mabion i na 80% Asbis – wynika z wyliczeń Trigon DM. Z kolei do indeksu MSCI Small Cap Poland wejdą Celon Pharma, Huuge Games, LiveChat oraz XTB.

W ramach czerwcowej rewizji kwartalnej indeksów na GPW sporo zadzieje się w ramach mWIG40 – wynika z obliczeń ekspertów Trigon DM.

Duże przetasowania w sWIG80

Z szacunków Trigon DM wynika, że w ramach czerwcowej rewizji mWIG40 spółka biotechnologiczna Mabion zastąpi dewelopera GTC. To nie jedyna zmiana, bo na 80% Asbis zastąpi Echo. „Aby Echo zostało w indeksie, GPW musiałaby wylosować poniedziałek 17 maja jako dzień rankingu" – uważają analitycy Trigon DM. Bardzo blisko wejścia do indeksu średnich spółek jest też spółka gamingowa Huuuge, ale ma na to realną szansę dopiero podczas rewizji we wrześniu 2021.

Zmiany zajdą także w sWIG80. People Can Fly, Creepy Jar, AC Autogaz oraz Photon Energy zastąpią w sWIG80 ATM Grupę, Sanwil, Boombit i Sygnity – wskazują analitycy Trigon DM.

W WIG20 nie powinno być zmian teraz, ale one nadejdą. „Przejęcie PGNiG i Lotosu przez PKN zwolni dwa miejsca w indeksie WIG20. Na chwilę obecną kandydatami do wejścia są mBank i Alior, ale do czasu fuzji jeszcze może się to pozmieniać. Może się okazać, że jedno miejsce zajmie Pepco, jeżeli spółce nie uda się wejść do WIG20 niezależnie od fuzji spółek paliwowych" – prognozują analitycy Trigon DM.

Analitycy Trigon DM przypominają, że lista rankingowa jest ustalana wedle struktury akcjonariatu na dzień 21 maja, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany – jest on losowo wybierany spośród 5 dni poprzedzających dzień rankingu (czyli dla rewizji czerwcowej to dni od 17 do 21 maja).

Pepco ma szansę na mWIG40 w grudniu

Spółka Pepco powinna 2 dni po debiucie wejść do indeksu WIG z wagą ok. 1,5% (przy cenie 40 zł za akcję), a na awans do innych indeksów musi ona poczekać do grudnia 2021. „Uważamy, że w grudniu Pepco wejdzie do indeksu mWIG40, na awans do WIG20 nie ma szans. Dopiero podczas rewizji rocznej w marcu 2022 widzimy szansę na awans do WIG20, ale bez przeprowadzenia ABB w międzyczasie i zwiększenia free-floatu będzie to bardzo trudne. Średnie obroty od debiutu do 18 lutego 2022 musiałyby wynieść ok. 30 mln zł dziennie" – ocenili analitycy Trigon DM.

GPW opublikuje zmiany w indeksach 2 czerwca 2021. Rewizja będzie miała miejsce na zamknięciu sesji w dniu 18 czerwca 2021 r.

Zobacz także: Polskie spółki związane z drukiem 3D w drodze do wejścia na GPW

4 nowe spółki w MSCI Poland Index

Nadchodzi czas rewizji nie tylko krajowych indeksów, ale też indeksów prowadzonych przez wielkie firmy finansowe, takie jak MSCI. W ramach rewizji indeksów małych spółek (MSCI GLOBAL SMALL CAP) do wskaźnika mającego ekspozycję na polski rynek dołączone zostaną w trakcie najbliższej rewizji 4 walory:

  • Celon Pharma,
  • Huuge Games,
  • LiveChat,
  • XTB.

Jest to ważny fakt, gdyż po wejściu do indeksu MSCI akcje tych polskich spółek będą kupowane przez fundusze inwestycyjne. Jak wiadomo, popyt z zagranicy jest zawsze istotnym bodźcem dla wzrostów wycen akcji spółek notowanych na GPW. Dzięki wejściu w skład indeksu MSCI mogą one trafić „na celownik” wielu dużych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, jeśli jeszcze na nim nie są.

Zobacz także: Inwestor w wartość musi być specjalistą od wybranego sektora gospodarki – mówi Egor Romanyuk z Maverick Holdings

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.