Spółki medyczne z NewConnect – polskie innowacje w ochrony zdrowia
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 cze 2021, 07:00

Spółki medyczne z NewConnect – sprawdzamy polskie innowacje ochrony zdrowia z małej giełdy

Wirtualne strzykawki, lasery do usuwania owłosienia, implanty i materiały przydatne w leczeniu chorób układu narządu ruchu – takie produkty oferują spółki medyczne z NewConnect.

Wielu ekspertów uważa, że w najbliższych latach już nie spółki produkujące gry, a spółki z sektora ochrony zdrowia i biotechnologiczne będą tymi, na które zapanuje moda inwestycyjna. Spodziewany jest dynamiczny rozwój technologii w zakresie medycyny, po tym jak nastąpił on w zakresie transportu czy telekomunikacji. Z pewnością do ochrony zdrowia wkroczy sztuczna inteligencja, roboty, a rynek medycyny estetycznej będzie rósł wraz z wydłużaniem się okresu trwania życia i starzeniem się społeczeństwa.

Okazji inwestycyjnych warto szukać na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego zdecydowaliśmy się zerknąć na małe spółki z szeroko pojmowanej branży ochrony zdrowia, notowane na NewConnect. Czy tam się czają jakieś perełki? Nam się wydaje, że tak, ale musicie ocenić sami. Poniżej prezentujemy kilka spółek z szeroko pojmowanej branży medycznej, notowanych na NewConnect (zaklasyfikowane do sektorów ochrona zdrowia, sprzęt medyczny oraz szpitale na stronie newconnect.pl). Te prezentacje nie powinny być traktowane jak rekomendacje inwestycyjne. Kolejność przedstawiania spółek jest alfabetyczna. (Uwaga: pominęliśmy spółki biotechnologiczne z NC, bo pisaliśmy o nich kilka miesięcy temu.)

CM INTERNATIONAL (CMI)

 • Kapitalizacja: 48 mln zł
 • C/Z: 42,5
 • C/WK: 8,13

Spółka CM International projektuje, produkuje i dystrybuuje urządzenia wykorzystywane podczas zabiegów kosmetycznych w klinikach dermatologicznych na całym świecie. Spółka posiada w swojej ofercie kilka typów urządzeń kosmetycznych, m.in. aparat do sekwencyjnego masażu uciskowego PresoLimf czy laser diodowy do usuwania owłosienia Nexus. Kilka oferowanych przez spółkę urządzeń jest wyposażonych w moduł diagnostyczno-rozliczeniowy Reactify, są też zintegrowane z aplikacją Skinic do zarządzania salonem kosmetycznym.

CMI ma partnerów handlowych w ponad 20 krajach europejskich, ale głównym rynkiem zbytu są Niemcy. Firma planuje ekspansję m.in. na teren Grecji, Bułgarii oraz kolejnych krajów Skandynawskich, oraz działania handlowe na terenie Bliskiego Wschodu, Korei Południowej oraz Singapuru, a także starania o certyfikację FDA umożliwiającą „atakowanie” USA. W 2020 roku rozpoczęła współpracę z partnerem handlowym na terenie Nigerii.

Spółka prowadzi projekt badawczo-rozwojowy dla klienta z Niemiec (urządzenie wielofunkcyjne do pielęgnacji twarzy i ciała w domu). W 2021 roku wykonała prototyp urządzenia dla polskiej firmy biotechnologicznej. Planuje dalszy rozwój działu B+R w kierunku tworzenia narzędzi do analityki chemicznej.

CM International

Struktura akcjonariatu CMI

Struktura akcjonariatu CMI

Źródło: spółka

Historia notowań CM International

Historia notowań CM I

Źródło: Stooq

CORELENS (COR)

 • Kapitalizacja: 11 mln zł
 • C/Z: bd.
 • C/WK: 157

CORELENS to firma działająca w modelu B2B, zajmująca się dystrybucją specjalistycznych rozwiązań dedykowanych branży okulistycznej. Podstawą oferty CORELENS są soczewki wewnątrzgałkowe stosowane w chirurgii zaćmy.

Pod koniec września 2020 roku zapowiedziane zostało listem intencyjnym połączenie Corelens z firmą Zortrax. Na początku maja akcjonariusze Corelens zdecydowali o uchwaleniu emisji połączeniowej. Fuzja ta umożliwia liderowi polskiego rynku druku 3D w uzyskaniu statusu spółki publicznej. W ramach emisji połączeniowej Corelens wyemituje dla akcjonariuszy Zortrax 111 937 500 akcji, po cenie jednostkowej 1,34 zł, z wyłączeniem prawa poboru. Po emisji dotychczasowi akcjonariusze Zortrax będą kontrolować ok. 97% akcji Corelens w podwyższonym kapitale zakładowym Corelens. W zamian za 1 akcję Zortrax wydanych zostanie 15 akcji nowej emisji Corelens. Połączenie stanie się skuteczne w dniu dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd, a powinno się to stać jeszcze w tym kwartale. Po połączeniu spółka Corelens zmieni nazwę na Zortrax, a jej dotychczasowa działalność stanie się jedną z linii biznesowych Zortrax w segmencie healthcare.

Historia notowań spółki Corelens

Historia notowań spółki Corelens

Źródło: newconnect.pl

corelens dane finansowe

DENT-A-MEDICAL (DAM)

 • Kapitalizacja: 3,9 mln zł
 • C/Z: 15,97
 • C/WK: bd.

Dent-a-Medical to sieć klinik stomatologicznych, zajmująca się nie tylko leczeniem, ale też estetyką zębów. Od wielu kwartałów spółka ma duże problemy, w IV kwartale 2020 roku koncentrowała się na regulowaniu zobowiązań, co pozwalało jej na utrzymanie statusu spółki publicznej. W tymże kwartale wszystkie postępowania o upadłość lub restrukturyzację zakończyły się zwrotem wniosków. Spółka koncentruje się na podwyższeniu kapitału zakładowego oraz na poszukiwaniu inwestora strategicznego.

Dent-a-Medical – dane finansowe

Dent-a-Medical

Źródło: spółka

Historia notowań Dent-A-Medical

Historia notowań Dent-A-Medical

Źródło: newconnect.pl

Zobacz także: ASBIS prezentuje i wprowadza na rynek nowe urządzenie do walki z koronawirusem – Perenio Ionic Shield

DOM LEKARSKI (DLK)

 • Kapitalizacja: 11 mln zł
 • C/Z: bd.
 • C/WK: bd.

Centrum Medyczne Dom Lekarski działa od 2001 r. w Szczecinie. Prowadzi 5 ośrodków, w których odbywają się konsultacje specjalistyczne i zabiegi 1-dniowe, a jeden dysponuje oddziałem szpitalnym i salą operacyjną. Kadra medyczna skupia ponad 150 lekarzy. Obecnie 85% przychodów spółki pochodzi z prywatnych usług medycznych, natomiast 15% ze współpracy w ramach NFZ.

W I kw. 2021 właścicielem pakietu kontrolnego (73%) w tej spółce stał się Medicover. „Jedną z kluczowych dróg rozwoju w naszej firmie są inwestycje w znane i renomowane podmioty medyczne, zarówno obejmujące opiekę ambulatoryjną, jak i szpitalną. W ostatnim czasie w wyniku akwizycji pozyskaliśmy szczeciński Dom Lekarski. Nasze know-how i przywiązanie do najwyższych standardów medycznych pozwoli nam stymulować rozwój centrów medycznych i poprawiać jakość życia pacjentów z województwa zachodniopomorskiego, a także pacjentów zagranicznych" - powiedział dyrektor zarządzający ds. usług szpitalnych w Medicover Marcin Łukasiewicz.

Historia notowań spółki Dom Lekarski

Historia notowań spółki Dom Lekarski

Źródło: newconnect.pl

Dom Lekarski – dane finansowe

Dom Lekarski – dane finansowe

Źródło: spółka

INFOSCAN (IST)

 • Kapitalizacja: 15,7 mln zł
 • C/Z: bd.
 • C/WK: 35

Infoscan to spółka działająca od 2007 roku w obszarze telemedycyny. Jest pierwszą w Polsce firmą świadczącą usługi opisu badań ZOPS. Firma stale współpracuje z prawie 30 klinikami. Od początku lipca br. prezesem spółki będzie Kamil Gaworecki, który jest jednocześnie prezesem Movie Games Mobile. Zmiany w zarządzie są konsekwencją prowadzonych przygotowań do połączenia Infoscan z Movie Games Mobile (transakcja zostanie zrealizowana poprzez nabycie akcji Infoscan przez akcjonariuszy Movie Games Mobile zgodnie z odpowiednim parytetem). Infoscan zawarł umowę zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz udziałów w spółkach zależnych ScanLink Medical oraz ScanSoft, a także przeprowadził emisję akcji celem spłaty wszystkich zobowiązań związanych z dotychczasową działalnością spółki. W przypadku dojścia do skutku procesu połączenia emitenta z Movie Games Mobile dojdzie do zmiany profilu działalności na produkcję i wydawnictwo gier mobilnych.

infoscan dane finansowe

Historia notowań spółki InfoScan

Historia notowań spółki InfoScan

Źródło: newconnect.pl

INVENTIONMED (INM)

 • Kapitalizacja: 33,9 mln zł
 • C/Z: bd.
 • C/WK: 1,1

InventionMed to spółka technologiczna działająca w segmencie medycznym. Opracowała innowacyjną na skalę światową technologię podwójnej immersji, która łączy w sobie cyberprzestrzeń oraz percepcję czucia przy stosowaniu technologii VR. Firma koncentruje się tworzeniu symulatorów medycznych w oparciu o swoją technologię. Jej flagowym projektem jest TutorDerm – symulator leczenia poszczególnych schorzeń dermatologicznych. Drugim ważnym projektem jest wirtualna strzykawka - symulator medyczny w technologii wirtualnej rzeczywistości, mający służyć jako sprzęt szkoleniowy dedykowany specjalistom dermatologii klinicznej i estetycznej, która będzie kompatybilna z TutorDerm.

W połowie lutego br. spółka zawarła umowę na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Badawczo –Rozwojowego. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Tarpol. Wartość umowy wynosi 30,13 mln zł. Spółka generuje straty, bo wciąż pracuje nad swoimi projektami.

invention med

Historia notowań InventionMed

Historia notowań InventionMed

MASSMEDICA (MSM)

 • Kapitalizacja: 27,3 mln zł
 • C/Z: 46,9
 • C/WK: 6,3

Firma Massmedica dystrybuuje implanty i materiały przydatne w leczeniu chorób układu narządu ruchu, a także w medycynie regeneracyjnej. Współpracuje m.in. z firmami Corin, coLigne, Materialise, Exabone, RegenLab, Anteiss, Biomatlante.

Na początku czerwca spółka zawarła umowę z chińskim producentem implantów ortopedycznych - firmą Beijing Chunlizhengda Medical Instruments - na wyłączną dystrybucję w Polsce (z możliwością dystrybucji na terenie Unii Europejskiej) endoprotez stawu kolanowego i biodrowego. Dzięki zawartemu kontraktowi MassMedica uzyska dostęp do segmentu nowoczesnych, ekonomicznych implantów stanowiących obecnie większość rynku endoprotez w Europie. W ocenie zarządu, umowa wpłynie pozytywnie na wyniki sprzedażowe oraz zapewni dalszy wzrost marży. Na pogorszenie wyniku w I kw. br. największy wpływ miało zwiększenie inwestycji w rozwój sprzedaży działu Anti-Aging.

massmedi

Historia notowań firmy MassMedica

Historia notowań firmy MassMedica

Źródło: newconnect.pl

MILESTONE MEDICAL (MMD)

 • Kapitalizacja: 90,2 mln zł
 • C/Z: bd.
 • C/WK: bd.

Milestone Medical to amerykańska spółka działająca w sektorze sprzętu medycznego. Zajmuje się komercjalizacją sterowanych komputerowo medycznych systemów dozowania znieczulenia zewnątrzoponowego (ang. epidural) oraz iniekcji dostawowych (ang. intra-articular), opartych na opatentowanych wynalazkach Milestone Scientific.

Obecnie głównym celem biznesowym spółki jest komercjalizacja CompuFlo Epidural System. Według zarządu, może się to udać już w tym roku. Pod koniec I kw. br. spółka miała 17 mln USD gotówki, co ma jej dać możliwość akceleracji działań sprzedażowo-marketingowych w najbliższej przyszłości, gdy jej innowacyjne urządzenia będą gotowe.

milestone medical

Historia notowań spółki Milestone Medical

Historia notowań spółki Milestone Medical

Źródło: newconnect.pl

Zobacz także: „Chcemy stworzyć grę grand strategy o współczesnej geopolityce, w której pomoże nam dr Jacek Bartosiak” – Jarosław Kotowski, Noobz from Poland

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.