Wyniki funduszy inwestycyjnych - I półrocze 2021. Fundusze małych i średnich spółek dały zarobić
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 lip 2021, 12:14

Wyniki funduszy inwestycyjnych - I półrocze 2021. Fundusze małych i średnich polskich spółek dały zarobić

I połowa tego roku należała do funduszy małych i średnich spółek. Najlepszy na rynku Quercus Agresywny zarobił 41%.

Wśród 5 najlepszych funduszy oferowanych przez polskie TFI, pod względem stopy zwrotu w I półroczu 2021, aż 4 to były fundusze małych i średnich spółek. Tak wynika z bazy danych portalu Analizy.pl.

Fundusze małych i średnich spółek zrobiły furorę

W TOP 5 I półrocza 2021 znalazły się aż 4 fundusze inwestujące w małe i średnie spółki. Najlepszy na rynku Quercus Agresywny zarobił 41%. Kolejne dwa fundusze na podium - AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek oraz AGIO Akcji Plus – osiągnęły stopy zwrotu powyżej 30%. To ważne, bo to oznacza, że pobiły zarówno mWIG40 (+22%), jak i sWIG80 (+29%). Czyli najlepsze fundusze aktywnie zarządzanie potrafiły pobić szeroki rynek i swoje benchmarki podczas hossy, za co trzeba je pochwalić.

Co więcej, gdy popatrzymy na miejsca 5-10, to tam także znalazły się aż 3 fundusze „misiów”, oraz 2 fundusze akcji polskich uniwersalne. To pokazuje, jak silna była w I półroczu hossa na warszawskim parkiecie. Dopiero na 25 pozycji znajdujemy fundusz akcji, który nie miał ekspozycji na polski rynek – chodzi o Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (+23%).

TOP 5 funduszy w I półroczu 2021

top 5 1h

Źródło: Analizy.pl

W samym II kwartale najlepszy okazał się Quercus lev

Jeśli chodzi o wyniki za II kwartał, to sprawa wygląda nieco inaczej. Na czele zestawienia znalazł się Quercus lev (+31%), który za benchmark ma indeks WIG20lev. Na drugim miejscu podium uplasował się Skarbiec Spółek Wzrostowych, czyli fundusz globalnych rynków rozwiniętych, który inwestuje głównie w amerykańskie spółki technologiczne. Na trzecim miejscu widzimy fundusz Quercus Agresywny, czyli ten, który wygrał zestawienie za całe I półrocze.

TOP 5 funduszy w II kwartale 2021

top 5 II kw 21

Źródło: Analizy.pl

Weźmy na chwilę pod lupę fundusz Quercus Agresywny, skoro spisał się on tak dobrze w całym I półroczu 2021. Inwestuje on głównie w spółki notowane na GPW, ale może też inwestować w spółki prywatne lub notowane na NewConnect. Zarządza nim osobiście prezes Quercus TFI Sebastian Buczek. Fundusz ma około 460 mln zł aktywów. Pod koniec maja miał aż 94 spółki w portfelu, a poniżej prezentujemy największe pozycje.

Największe pozycje w portfelu Quercus Agresywny

Największe pozycje w portfelu Quercus Agresywny

Źródło: Quercus TFI

Notowania jednostki Quercus Agresywny na tle WIG

Notowania jednostki Quercus Agresywny

Źródło: Quercus TFI

Zobacz także: Oto 4 powody, dla których nadchodzi dekada inwestowania w wartość

Fundusze typu short to nie był dobry typ

To zerknijmy jeszcze na maruderów. W II kwartale najsłabiej wypadł Altius Short (-29%), a w najgorszej 5 znalazły się jeszcze dwa inne fundusze typu short – czyli grające na spadki cen akcji i indeksów. W tym gronie znalazło się też miejsce dla dwóch funduszy mieszanych: Novo Globalnego Dochodu oraz Opera Equilibrium.pl.

5 najgorszych funduszy w II kwartale 2021

najgorsze 5 II kw 21

Źródło: Analizy.pl

Jeśli chodzi o najgorsze fundusze w całym I półroczu, to jeśli pominiemy te w likwidacji okaże się, że najgorsze wyniki pokazały Altius Short – co dziwić nie powinno – oraz Novo Globalnego Dochodu – co dziwi jak najbardziej, gdyż jest to fundusz mieszany o teoretycznie umiarkowanym poziomie ryzyka.

Najgorsze fundusze w I połowie 2021

najgorsze Ih21

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Pieniądze w końcu płyną do funduszy akcji, to wróży ciąg dalszy hossy na giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.