Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w II kwartale 2021. Akcyjne dały zarobić, obligacyjne wpadły w marazm
Quercus TFI może się pochwalić po I półroczu wynikiem funduszu Quercus Agresywny. Ale Ipopema TFI i Skarbiec TFI też mają się czym pochwalić.
W I półroczu 2021 nie ma wielkich zaskoczeń czy rozczarowań, jeśli patrzymy na wyniki funduszy giełdowych TFI w kontekście tego, co działo się na rynku inwestycyjnym.
Skarbiec TFI: fundusz surowcowy liderem
Wśród funduszy Skarbiec TFI chyba zaskoczenie dla tych, którzy nie zagłębiają się w makroekonomię i na bieżąco nie śledzą rynków. Najlepszym funduszem I półrocza został Skarbiec Rynków Surowcowych (+21,3%), który lokuje środki w jednostki uczestnictwa funduszy surowcowych oraz akcje spółek, których działalność jest związana z wydobyciem lub przetwórstwem surowców.
Dobrze zachowały się także fundusze akcyjne Skarbiec TFI, przodował oczywiście podmiot przyjmujący ekspozycję na małe i średnie spółki (+19,5%). Zwraca uwagę dobre zachowanie funduszu Skarbiec Value, który inwestuje w nisko wyceniane biznesy generujące cash flow, a który ma w portfelu m.in. akcje spółek Chevron, ING, Starbucks czy Nike.
Oprócz funduszy dłużnych, co zrozumiałe przy rosnących rentownościach, słabiutko spisał się Skarbiec Market Neutral. To rozczarowanie, gdyż jest to fundusz absolutnej stopy zwrotu, który powinien zachowywać się dobrze w każdych warunkach rynkowych – takie jest jego przeznaczenie.
Wyniki funduszy Skarbiec TFI w I półroczu 2021
Źródło: Analizy.pl
Ipopema TFI: fundusz pasywny był najlepszy
W ofercie Ipopema TFI w I półroczu 2021 najlepiej spisał się pasywny fundusz m-INDEKS, odwzorowujący zachowanie indeksu mWIG40. Całkiem nieźle spisał się także fundusz Ipopema Akcji, który zanotował stopę zwrotu nieco lepszą, niż szeroki rynek, czyli zarobił 17,5%.
Nieco rozczarowujący wynik zanotował fundusz Ipopema Portfel Polskich Funduszy – zarobił ledwie 1,7%. Słabo spisały się wszystkie fundusze obligacyjne Ipopemy, ale nie można się temu dziwić w takim otoczeniu rynkowym. Przypomnijmy, że od początku stycznia do połowy maja rentowność 10-latek polskich urosła z okolic 1,20 do 2,00, czyli de facto obligacje taniały.
Najgorzej zachował się fundusz Ipopema Short Equity. Ale to nie może dziwić, biorąc pod uwagę hossę na GPW.
Wyniki funduszy Ipopema TFI w I półroczu 2021
Źródło: Analizy.pl
Zobacz także: Powstaje Berkshire Hathaway 2.0 - tworzy je inwestor Chamath Palihapitiya
Quercus TFI: agresywna gwiazda
Najlepszym funduszem w ofercie firmy prof. Sebastiana Buczka był Quercus Agresywny – fundusz, o którym pisaliśmy więcej wczoraj, w podsumowaniu wyników funduszy oferowanych przez wszystkie polskie TFI. Tenże fundusz był w minionym półroczu najlepszy na rynku, zarabiając 41%.
Rewelacyjnie wręcz spisał się w omawianym okresie fundusz Quercus Stabilny, który zarobił 12,7%. Jest to fundusz absolutnej stopy zwrotu konserwatywny, więc za taki wynik ręce same składają się do oklasków.
Pod kreską półrocze zakończyły fundusze Quercus Obligacji Skarbowych, Quercus Silver, Quercus Gold oraz Quercus Short. I nie ma w tym nic dziwnego, bo obligacje taniały, srebro i złoto nie mogą się podnieść od blisko roku, by wznowić trend wzrostowy, a od funduszu grającego na spadek cen akcji trudno wymagać, by zarabiał, gdy na giełdzie trwa hossa.
Wyniki funduszy Quercus TFI w I półroczu 2021
Źródło: Analizy.pl