Co badania naukowe mówią o meme stocks, takich jak GameStop czy AMC
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sie 2021, 08:00

Co badania naukowe mówią o meme stocks, takich jak GameStop czy AMC

Meme stocks są dość mocno skorelowane ze sobą i są generalnie bardzo ryzykownym aktywem – wynika z badań naukowców.

Gdy akcja staje się meme stock, zaczyna cechować się o wiele wyższym ryzykiem i zmiennością – przekonują w analizie “Meme Stocks and Systematic Risk” prof. Derek Horstmeyer z George Mason University School of Business oraz Valerie Mayer.

Co się dzieje, gdy akcja staje się meme stock

Meme stocks to akcje, które poruszają się w dynamicznych trendach wzrostowych, mimo że nie ma ku temu przesłanek fundamentalnych, a te ruchy są powodowane plotkami czy nawet żarcikami krążącymi po forach internetowych. Wydaje się więc najczęściej, że ruchy meme stocks są pozornie losowe i wykazują niesystematyczne ryzyko, warto jednak przypatrzeć się jako one się mają do ruchów indeksów, oraz jak ruchy poszczególnych meme stocks mają się względem siebie.

Tego zadania podjęli się Derek Horstmeyer oraz Valerie Mayer. „Gdy akcja staje się meme stock, zaczyna cechować się o wiele wyższym ryzykiem i zmiennością, ale też staje się bardziej skorelowana z innymi meme stocks, a ta korelacja wzrasta aż o 80%” – wskazują naukowcy.

W jaki sposób zdefiniowali oni meme stocks? Przyjęli za wskaźnik stopień ich popularności na forum WallStreetBets portalu Reddit. „Gdy spółka przekraczała pewien próg popularności na tym forum, zaliczaliśmy ją w poczet meme stocks.Na tej liście znalazły się takie walory, jak AMC Theatres, GameStop, Tesla, Bed Bath & Beyond, Tilray” – tłumaczą naukowcy.

Następnie zbadali oni zachowanie kursów akcji tychże spółek w okresach przed i po tym, jak przekroczyły one próg popularności na forum WallStreetBets. „Korelacja meme stocks z indeksami po przekroczeniu progu nieco wzrasta, szczególnie jeśli chodzi o korelację z indeksem Russell 2000” – wskazują. W dni gdy kurs meme stock rósł o ponad 10%, indeks S&P500 rósł średnio o 0,26%, a w dni gdy kurs meme stock spadał o 10% lub więcej, kurs S&P500 rósł średnio o 0,13% - wskazują naukowcy.

Korelacja meme stocks z indeksami

Korelacja meme stocks z indeksami

Zobacz także: Dino Polska kontra Biedronka: czy i kiedy polska spółka może dogonić portugalskiego giganta?

Meme stocks są ze sobą mocno skorelowane

Co ciekawe, korelacja meme stocks między sobą jest spora. Oczywiście, zanim nie staną się one meme stocks, korelacja nie jest znacząca. Przykład? Wskaźnik korelacji GameStop i AMC wynosił 0,08 przed przemianą, a po przemianie obu spółek w meme stocks sięga 0,45.

„Również zmienność znacznie wzrasta, gdy akcje stają się meme stocks. Przed przemianą wynosi ona średnio 83%, a po przemianie skacze do 106%. Dla przykładu, zmienność AMC wynosiła kiedyś 134%, a po tym jak walor stał się meme stock skoczyła ona do 239%” – podkreślają Derek Horstmeyer i Valerie Mayer.

Korelacja meme stocks między sobą

korelacja meme

To wszystko pokazuje, jak dużą wagę do zarządzania ryzykiem powinni przykładać inwestorzy, jeśli chcą kupować akcje meme stocks. Akcje memowe cechują się wysoką zmiennością i wysokim ryzykiem.

Zobacz także: AMC wchodzi w BTC. Bitcoin będzie akceptowany przy zakupie biletów do kina - zapowiada spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.