Metale przemysłowe są mocno niedowartościowane – uważają analitycy Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 wrz 2021, 11:50

Metale przemysłowe są mocno niedowartościowane – uważają analitycy Goldman Sachs

Gdy podaż nie nadąża za popytem, cena surowców rośnie dynamicznie, takie zjawisko będzie cechowało w najbliższych latach rynek metali przemysłowych – uważają analitycy Goldman Sachs.

„Strach przed taperingiem oraz kolejną falą pandemii w Chinach nie pozwalał w ostatnich miesiącach rosnąć cenom metali przemysłowych, dzięki temu mają one obecnie wiele przestrzeni do wzrostu” – uważają analitycy Goldman Sachs, a swoje wnioski opublikowali w raporcie „Metals Watch: A fundamentally mispriced market”.

Prognozy Goldman Sachs dla metali przemysłowych

Prognozy Goldman Sach

Co napompuje cenę metali przemysłowych

„Oczywiście, te czynniki ryzyka, jak tapering czy pandemia, wciąż wiszą nad rynkami, ale historia pokazuje, że metale przemysłowe zachowują się świetnie w trakcie podwyżek stóp przez Fed, a tak naprawdę pozostały relatywnie odporne na Covid” – podkreślają analitycy Goldman Sachs. „W dodatku w ostatnich miesiącach pojawił się deficit niklu i cynku, a niedobory aluminium i miedzi powiększyły się, zapasy na kolejny rok praktycznie nie istnieją” – dodają.

Według nich, wraz ze spadkiem ryzyka lockdownu w Chinach oraz odsunięciem w czasie ryzyka taperingu przez Fed, inwestorzy ponownie skupią się na sytuacji fundamentalnej na rynku metali, która jest dla kruszców bardzo dobra. „Podtrzymujemy naszą prognozę 12-miesięczną dla miedzi na 11 500 USD za tonę, ale podnosimy dla aluminium do 3 200 USD za tonę, dla niklu na 24 000 USD za tonę, dla cynku na 3 300 USD za tonę, czyli po około 10% w stosunku do wcześniejszych prognoz. Oczekujemy, że indeks S&P GSCI Industrial Metals urośnie o około 24% w horyzoncie 12 miesięcy” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.

Autorzy raportu podkreślili, że wiele zależy od rynku chińskiego, ale według nich zachwianie popytu w III kwartale było chwilowe, a polityka Państwa Środka stymulująca gospodarkę jest zdecydowana i będzie wspierać wyceny metali przemysłowych. „W IV kwartale br. Pekin wykona zapewne imponujące ruchy, bo będzie chciał zapewnić gospodarce podtrzymanie dynamicznego odbicia. Popyt na metale przemysłowe z chińskiej gospodarki w najbliższych miesiącach powinien więc być duży i stabilny, poparty przez ponadnormatywny popyt i cykl uzupełniania zapasów” – wskazują analitycy GS.

Skumulowany popyt na metale przemysłowe pochodzący z gospodarki chińskiej

Skumulowany popyt na metale przemysłowe

W krótkim terminie duży popyt może nadejść z przemysłu motoryzacyjnego, gdzie relacja zapasów gotowych produktów do sprzedaży znajduje się na rekordowo niskim poziomie. „Ten przykład pokazuje także, że cena surowców jest ściśle zależna od relacji popytu i podaży, nie od tempa wzrostu gospodarczego. Gdy podaż nie nadąża za popytem, cena surowców rośnie dynamicznie” – zwracają uwagę analitycy GS.

Przemysł motoryzacyjny - relacja zapasów do sprzedaży

Przemysł motoryzacyjny

W dłuższym terminie, popyt na metale przemysłowe będzie wspierany przez elektromobilną rewolucję oraz ogólnoświatowy program walki ze zmianami klimatu, który zapewne zostanie wypracowany na zbliżającej się konferencji COP26 – wskazują analitycy Goldman Sachs. „W obawie przed rozwojem polityk ESG, wielkie firmy wydobywcze nie dokonują inwestycji, skupiając się na wypracowywaniu zysków. To oznacza, że w przyszłości pojawi się luka podażowa, wielki niedobór metali na rynku. Według nas, w połowie dekady miedź może być notowana po 15 000 USD za tonę, a aluminium po 3 500 USD za tonę” – podkreślają analitycy GS.

Zobacz także: Alibaba, Tencent i Yum China oto trzy chińskie spółki, które po spadkach wywołanych przez regulacje Pekinu mogą być okazją

Uwaga na aluminium i nikiel

Analitycy Goldman Sachs szczególną uwagę radzą zwrócić na aluminium. Według nich, jest to metal przemysłowy z najbardziej „byczymi” fundamentami. „Deficyt tego metalu jest coraz bardziej odczuwalny, Chiny posiadają coraz mniejsze jego zapasy. Państwo Środka zmniejsza też eksport tego metalu, a istnieje realne zagrożenie, nie wstrzyma go zupełnie. Poza tym Rosja zredukowała swój eksport z uwagi na wprowadzenie specjalnego podatku. Szczególnie ważne jest jednak to, co dzieje się w Chinach, bo polityka tego kraju może sprawić, że pojawi się trwały, strukturalny niedobór aluminium, który będzie rósł z biegiem lat, wzmacniając cenę metalu” – podkreślają autorzy omawianego raportu.

Produkcja i import aluminium - Chiny

alu

Innym metalem przemysłowym, który ma przed sobą dynamiczne wzrosty ceny – wedle analityków Goldman Sachs – jest nikiel. „Jeszcze na początku tego roku spodziewaliśmy się, że generalnie będziemy mieć do czynienia z nadpodażą tego metalu. Tymczasem popyt z przemysłu okazał się niezwykle silny. Zwracamy uwagę, że największa fala popytowa już przeszła, więc na jesieni nie należy się spodziewać dynamicznych wzrostów ceny niklu, ale od 2022 roku należy spodziewać się zwiększonego popyt na ten surowiec z branży motoryzacyjnej. Nasza prognoza cenowa to 21 000 USD za tonę za 3 miesiące, 22 500 USD za tonę za 6 miesięcy oraz 24 000 USD za tonę za 12 miesięcy” – wskazują analitycy GS.

Saldo podaży i popytu na nikiel

nikiel saldo

Zobacz także: Po pandemii przyjdzie wysoka inflacja – ostrzegają analitycy firmy Mercer

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.