Gra na spadki akcji może być używana w walce ze zmianami klimatu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 wrz 2021, 07:00

Szorty można wykorzystać w walce ze zmianami klimatu i zacząć sprzedawać na krótko akcje trucicieli – przekonuje Cliff Asness

Przy pomocy pozycji krótkich (na spadek kursu akcji) inwestorzy mogą redukować ślad węglowy w swoich portfelach i walczyć ze zmianami klimatu – uważa znany inwestor Cliff Asness.

Szorty mogą być ciekawym narzędziem dla inwestora, któremu bliska jest koncepcja inwestowania ESG [E jak enviroment – środowisko, S jak social responsibility – społeczna odpowiedzialność i G jak governance – ład korporacyjny – przyp. aut.] – przekonuje Cliff Asness z firmy inwestycyjnej AQR w artykule “Shorting Your Way to a Greener Tomorrow”.

Po co szorty w portfelach ESG

Asness nie raz pisał o wpływie czynników ESG na podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Teraz postanowił skupić się na używaniu krótkiej sprzedaży (gry na krótko – na spadek ceny akcji) w kontekście ESG. „Gdy myślimy o ocenie portfela przez pryzmat ESG, można mieć różne podejścia do szortów. Jedni radzą je ignorować. Inni podpowiadają, by odjąć te pozycje od longów. A jeszcze inni, i to jest według mnie śmieszne podejście, chcą je traktować jako pozycje długie, na wzrost ceny akcji. Szorty w tym kontekście są bardzo niewygodne” – zauważa.

Czemu w ogóle Asness rozważa ten problem? Gdyż właściwe traktowanie pozycji krótkich jest ważne z punktu widzenia odpowiedzialnego inwestowania. Ma też znaczenie dla funduszy z punktu widzenia klientów, którzy często chcą – jak przyznaje Asness – by strategie inwestycyjne uwzględniały ESG. „Generalnie, branża inwestycyjna jest w trakcie procesu zapoznawania się z różnymi kwestiami dotyczącymi ESG, a krótka sprzedaż jest przecież dla nas ważnym narzędziem i nie można go pominąć” – podkreśla założyciel firmy AQR.

Zdaniem Asnessa, są trzy powody, dla których szortowanie ma sens w przypadku portfeli skoncentrowanych na ESG. Primo, szortowanie to świetny sposób na wyrażenie poglądu na dany walor. „Gdy zarządzający jest przekonany, że dana spółka nie będzie dobrze performowała, to może podkreślić swój pogląd otwierając pozycję krótką, co oczywiście będzie bardziej doniosłe od nie zajmowania pozycji. To oczywiście nie ma wiele wspólnego z ESG, to jest po prostu chleb powszedni rynku inwestycyjnego” – mówi Asness.

Po drugie, jak wskazuje ekspert, szortowanie to świetny sposób na zabezpieczanie się przed różnego rodzaju czynnikami ryzyka, również przed tymi wynikającymi z natury inwestowania ESG. „Po trzecie wreszcie, wielu inwestorów zorientowanych na ESG próbuje wywrzeć pewien wpływ na rzeczywistość, na gospodarkę, poprzez zajmowanie pozycji na akcjach wybranych spółek, co wiąże się czasami, przy odpowiednio dużym pakiecie, z umieszczeniem swoich przedstawicieli we władzach. Na pewno inwestor nie będzie miał żadnego wpływu na rzeczywistość, jeśli nie zajmie żadnej pozycji. Wpływ można mieć nie tylko zajmując pozycję long, ale także short. Co prawda większy wpływ daje pozycja long, ale pozycja short na pewno daje większy wpływ, niż brak jakiejkolwiek pozycji” – wskazuje Asness.

Notowania iShares Global Clean Energy ETF (ICLN) na tle S&P500

Notowania iShares Global Clean Energy ETF

Źródło: US News Money

Zobacz także: LPP montuje panele fotowoltaiczne i tworzy zielone centra dystrybucyjne. Od 2023 roku spółka będzie korzystać tylko z zielonej energii

Jak wykorzystać szorty do walki z trucicielami

Asness postanowił wytłumaczyć swoje przekonania na przykładzie, dotyczącym zmian klimatu, a dokładniej: emisji CO2. „Jeśli wierzymy jako inwestorzy w szybką transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjnej, zielonej ekonomii, jeśli spodziewamy się wprowadzenia globalnego podatku od emisji CO2, to powinniśmy przygotować na ten scenariusz swoje portfele. Możemy nie trzymać w portfelu spółek z branży górniczej, czy takich przemysłowych, które emitują duże ilości CO2. Pytanie jednak, dlaczego nie szortować takich walorów? Wielu odpowie: bo szorty to są instrumenty na krótki termin, a tutaj mowa jest o długim horyzoncie. Ale ja odpowiadam, że to nie jest prawda, a przynajmniej nie w przypadku AQR. Zdarza się w naszej firmie, że trzymamy szorty otwarte przez rok, a nawet i dłużej. Bywało już kilka razy, że szorty mieliśmy przez kilka lat” – zdradza Asness.

Poza tym, wielu ekspertów wierzy, że zmiany klimatu niosą ze sobą czynniki ryzyka materialnego, przypomina Asness. „Warto zabezpieczać się przed takimi czynnikami ryzyka. A najłatwiej to robić poprzez szorty. Czasami zabezpieczenie nie jest wręcz możliwe bez szortów. Znam opracowanie pt. Hedging Climate Change News, w którym znajduje się podpowiedź jak skonstruować portfel w ten sposób, by był zabezpieczony przed czynnikami ryzyka związanymi ze zmianami klimatycznymi” – wskazuje Asness.

Według niego, wielu inwestorów chce zredukować ślad węglowy w swoich portfelach do zera. „Trudno jest to zrobić, mając pozycje tylko i wyłącznie długie, na wzrost ceny akcji. Chodzi bowiem o to, że wciąż jest na rynku mało spółek zero-emisyjnych. Dlatego tacy inwestorzy nie mają wręcz wyjścia i muszą otwierać szorty na spółkach, które są trucicielami. Co ciekawe, im więcej będzie dużych, poważnych graczy otwierających szorty na spółkach emitujących duże ilości CO2, to tym większa presja będzie na tych biznesach, na ich zarządach, by dążyć w kierunku ograniczania emisji gazów. To oznacza, że szorty mogą stać się wręcz narzędziem wspomagającym pozytywną przemianę gospodarki w zieloną ekonomię” – podsumowuje Asness.

W kontekście rozważań Asnessa warto przypomnieć sobie, że na JSW dużego szorta ma firma inwestycyjna Numeric Investors. Być może jest to właśnie wyraz tego rodzaju myślenia – Numeric chce zmniejszać w ten sposób ślad węglowy w swoim portfelu. Ta firma trzyma tego szorta, mimo iż kurs JSW urósł w ciągu miesiąca o 55%.

Zobacz także: Peabody Energy to amerykańskie JSW, którego akcje wzrosły od początku roku o 627%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.