Górnicza hossa trwa. Rosną ceny węgla i akcje spółek z ekspozycją na ten sektor
Górnicza hossa, czy też węglowa hossa, trwa w najlepsze. Idzie w górę cena węgla. Rośną dynamicznie wyceny spółek: JSW, Bogdanka, Coal Energy, Bumech, Famur.
Dziś na giełdzie widać „czarną moc”. Moc węgla. Rosną dynamicznie, nawet dwucyfrowo, kursy akcji takich spółek, jak JSW, Bogdanka, Coal Energy, Bumech, Famur.
Węglowa hosso trwaj!
— Paweł Biedrzycki (@PawelBiedrzycki) October 4, 2021
JSW +5%
Famur +5,5%
Bogdanka +8,5%
Bumech +20%
Bo węgiel drożeje jak szalony
Wszystko przez to, co dzieje się na rynku węgla. Jego ceny oszalały. Notowania kontraktów na węgiel ICE Rotterdam Coal w 3 miesiące poszły w górę o 106%, a od początku stycznia o 240%. Cena tony węgla Newcastle znajduje się na rekordowym poziomie 228 USD za tonę, po tym jak we wrześniu zdrożała o 27%, a od początku 2021 roku o 171%.
Przyczyny? W Chinach doszło do ograniczeń w wydobywaniu i transporcie surowców, w tym węgla, a stało się tak z różnych przyczyn (zmiana polityki energetycznej, powodzie). Tymczasem chińskie potrzeby energetyczne są ogromne, w związku z nowymi celami polityki energetycznej (Państwo Środka chce znacznie ograniczyć emisje CO2 do 2060 r.).
Poza tym, zapasy węgla w Europie są nikłe. Wysokie ceny gazu w Europie skutkują niższą zyskownością bloków gazowych, co zwiększa konkurencyjność bloków węglowych i zwiększa popyt na węgiel.
Więcej na ten temat można przeczytać w tekstach, które publikowaliśmy w ostatnich tygodniach na łamach Strefy Inwestorów:
Chiny borykają się z brakiem węgla! Kryzys energetyczny na świecie trwa, czy grozi Polsce?
Cena węgla najwyższa od dekad - akcje JSW i Bogdanki mogą w końcu zacząć na to reagować
Notowania ceny węgla Newcastle (USD za tonę)
Źródło: Trading Economics
Zobacz także: Dolar, rekordowa inflacja i zyskujące banki - jak inwestować w październiku 2021
Rajd na spółkach węglowych
Na początku września alarmowaliśmy, że JSW i Bogdanka szykują się do odlotu. „Na tej sytuacji mogą skorzystać dwie duże spółki z GPW: JSW i Bogdanka. Ta pierwsza to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego w Unii Europejskiej, a ta druga to jeden z największych producentów węgla kamiennego w Polsce. W przeszłości kursy tych walorów były mocno skorelowane z cenami węgla i koksu, bo przychody i rentowność tych spółek są w przeważającej mierze uzależnione od ceny surowca na rynku” – wskazywaliśmy.
Co się stało? W ciągu 30 sesji kurs JSW poszedł w górę o 17,5%, a Bogdanki o 45%. Jednak nie tylko te dwie spółki reprezentują sektor węglowo-górniczy na GPW. Zaczęły rosnąć również wyceny spółek produkujących maszyny górnicze: w miesiąc wycena Famuru zwiększyła się o 21%, a Bumechu – uwaga, uwaga – aż o blisko 280%. Można też zwrócić uwagę na jednego z największych prywatnych producentów węgla na Ukrainie – spółka Coal Energy w miesiąc zwiększyła wycenę o 73%.
Notowania spółek węglowych JSW, Bogdanka, Famur, Bumech, Coal Energy – 2 miesiące
Źródło: Market Screener
Notowania spółek węglowych JSW, Bogdanka, Famur, Bumech, Coal Energy na tle WIG – 5 lat
Źródło: Market Screener
Jak na naszego nosa, to jeszcze nie koniec wzrostów cen tych walorów, bo i zapewne nie koniec wzrostów ceny węgla. Władze Chin poleciły szefom państwowych spółek energetycznych zabezpieczenie na zimę dostaw energii "za wszelką cenę" - poinformowała w czwartek agencja Bloomberg. „Zapasy węgla są na niskim poziomie, a wobec silnego popytu na energię w zimie, można spodziewać się dalszego wzrostu jego ceny” – powiedziała Jenna Delaney z firmy Energy Aspects w rozmowie z agencją Bloomberg.
Jeśli ktoś się zastanawia, w którą z węglowych spółek z GPW warto zainwestować, przypominamy naszą analizę sprzed kilku tygodni, która wciąż jest aktualna. Warto także słuchać na bieżąco podcastów premium Strefy Inwestorów 21% Rocznie EXTRA, gdzie Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński na bieżąco omawiają sytuację fundamentalną JSW.