Akcje spółek value są dobrą ochroną przed inflacją
Dla przeciętnego inwestora giełdowego najlepszą ochroną przed inflacją nie jest bitcoin czy złoto, a spółki value.
Wszędzie szaleje wysoka inflacja. Co robić z pieniędzmi? Bitcoin ma swój moment, bo rośnie dynamicznie od końca września, a październik był najlepszy w jego wykonaniu w historii, jeśli chodzi o nominalny wzrost kursu (w USD). Wielu wskazuje, że bitcoin – którego podaż jest ograniczona do 21 mln monet – jest świetnym aktywem deflacyjnym. Wielu radzi także, aby uciekać do starego i dobrego złota, choć ono w okresach inflacji wcale nie jest takim świetnym „safe haven”.
Trzecią opcją są… „nudne” akcje spółek value.
Liczba wzmianek o inflacji w amerykańskiej prasie
Źródło: WSJ
Stopa inflacji w UE
Źródło: Trading Economics
Spółki value mogą spisać się dobrze w okresie wysokiej inflacji…
W ciągu ostatnich 5 lat Russell 3000 Value Index urósł o 80%, tymczasem jego odpowiednik dla spółek wzrostowych poszedł w górę o 100 pkt. proc. bardziej. Jednak w ostatnich miesiącach – jak się zdaje – inwestorzy mocno zainteresowali się spółkami value.
Notowania indeksów Russell 3000 Value i Growth – 5 lat
Źródło: FactSet
Warto pamiętać, że spółki value to spółki nisko wycenione, działające zazwyczaj w tradycyjnych branżach. Mają one realne aktywa, takie jak fabryki czy kopalnie. I zawsze w warunkach wysokiej (podwyższonej) inflacji spisują się dobrze. Jeśli popatrzymy na historię gospodarki USA, to było tak w latach 40-tych i 70-tych oraz 80-tych XX wieku, gdy biły one generalnie spółki wzrostowe. Tymczasem w dekadach z niską inflacją, spółki value spisują się niezbyt dobrze – wynika z badań naukowców Eugene’a Famy oraz Kennetha Frencha.
Zdaniem Johna Alberga, współzałożyciela Euclidean Technologies – firmy, która bada długoterminowe trendy dzięki sztucznej inteligencji – widać wyraźnie zmianę na rynku giełdowym w stosunku do spółek value. „Jeśli inflacja naprawdę jest przejściowa, bo jest wynikiem presji w łańcuchu dostaw, to to się może zmienić i znów to spółki wzrostowe będą dominować. Jednak obawy o inflację często przekształcają się w stały trend, gdy firmom udaje się przeforsować wzrost cen, a pracownicy żądają wyższych płac. Wyszukiwanie hasła inflacja w serwisie medialnym Factiva pokazuje wzrost odsłon w październiku do poziomu nie widzianego od dawna” – wskazuje Alberg.
Według eksperta firmy Euclidean Technologies, firmy produkujące samochody elektryczne, eksperymentalne leki lub oprogramowanie – czyli spółki wzrostowe - również mogą podnieść ceny, tak jak spółki value, ale ich akcje mogą być mniej pożądane przez inwestorów, jeśli inflacja naprawdę mocno wzrośnie. „Powód takiego zjawiska byłby taki, że kiedy stopy procentowe rosną – jak to zwykle bywa w okresach inflacji – perspektywa wypłaty w przyszłości jest mniej warta, niż pewniejszy strumień gotówki w najbliższym czasie. A strumienie cashu zapewniają spółki value” – wskazuje Alberg.
Zobacz także: Kryzys energetyczny może wywołać renesans energetyki jądrowej - UE rozważa wsparcie atomu finansowo
…ale to nie oznacza, że zachwycą stopami zwrotu
Niedawno analizę aktywów w kontekście inflacji przeprowadziła słynna firma inwestycyjna GMO. Wedle jej ekspertów, bitcoin ma wątpliwą wartość fundamentalną, a przechowywanie złota generuje koszty, a najlepszym anty-inflacyjnym schronieniem są akcje spółek value. „One są jak ubezpieczenie przeciwko inflacji” – stwierdzili eksperci GMO.
Pamiętajmy jednak, że to, iż akcje value w okresie inflacji spisują się nieźle, nie oznacza, że okażą się świetną inwestycją. Nie należy sobie robić nadziei na efektowne stopy zwrotu. Cyklicznie korygowany wskaźnik C/Z stworzony przez profesora Yale Roberta Shillera był jednocyfrowy w 1981 roku, a dziś wynosi około 39 – jest to najwyższy poziom od czasu, gdy pękła bańka internetowa 21 lat temu. Akcje generalnie są więc drogie. To oznacza, że akcje value mogą się w tej dekadzie okazać lepszą inwestycją, niż innego rodzaju aktywa, ale to nie oznacza, że zachwycą stopami zwrotu.
Historia Shiller PE Ratio
Źródło: multpl.com
Autor inspirował się tekstem „Inflation Could Mean Value Stocks’ Time to Shine” opublikowanym na łamach The Wall Street Journal.