BlackRock i Vanguard to od lat najwięksi inwestorzy instytucjonalni
W 2020 roku wartość aktywów w zarządzaniu 500 największych firm z branży AM poszła w górę o 14,5%, do 119,5 bln USD – podaje Thinking Ahead Institute.
Największą firmą asset management jest BlackRock (8,67 bln USD) i tę pozycję utrzymuje od 2009 roku, a od 7 lat wiceliderem jest firma Vanguard (7,15 bln USD) – mówi raport Thinking Ahead Institute (TAI) pt. “The world’s largest 500 asset managers”.
Jak się zmienia rynek zarządzania aktywami
W ciągu ostatnich 10 lat na rynku największych inwestorów instytucjonalnych zaszły duże zmiany. Spośród 500 największych w 2010 roku 221 już nie jest obecnych za liście za 2020 rok. Jak tłumaczą analitycy Thinking Ahead Institute skala rywalizacji i tempo konsolidacji oraz rebrandingu jest duże i przyspiesza. „W świecie inwestycji coraz trudniej o zysk, więc klienci inwestorów instytucjonalnych chcą ryzykować coraz więcej i chcą płacić za zarządzanie coraz mniej. To z kolei oznacza, że rozwija się inwestowanie pasywne, coraz większe znaczenie ma rynek prywatny oraz specjalistyczne produkty. Inwestorzy instytucjonalni odpowiadają na potrzeby klientów odpowiednio zmieniając ofertę oraz obsługę” – wskazują eksperci TAI.
Według nich, wiele zmieniła także pandemia, wprowadzając inwestorów instytucjonalnych w tryby pracy zdalnej. Wiele zmian przynoszą także zmiany klimatu, a branża asset management odpowiada na nie, wychodząc z inicjatywą Net Zero Asset Managers Initiative (NZAMI), w której bierze udział 128 firm zarządzających 43 bln USD. Wielcy inwestorzy instytucjonalni wsiadają również do trudnego do zatrzymania pociągu pod nazwą ESG (Environmental, Social and Governance).
A jak wygląda rynek asset management w liczbach? Najwięcej aktywów pod zarządzaniem jest w Ameryce Północnej (70,6 bln USD), która ma dużą przewagę nad Europą (34,8 bln USD). Generalnie w 2020 roku wartość aktywów w zarządzaniu 500 największych firm z branży AM poszła w górę o 14,5%, do 119,5 bln USD. Najszybciej rosną firmy AM na takich kontynentach, jak Afryka czy Ameryka Płd., ale to dlatego, że w porównaniu do pozostałych kontynentów mają małą masę (wartość aktywów w zarządzaniu). Najszybciej rosnącymi rynkami są Chiny i Indie.
Mapa rynku asset managment
Najszybciej rosnące rynki asset management
Udział krajów w rynku AM
Zobacz także: Rany po tym, gdy już bańka spekulacyjna pęknie, leczą się długo
BlackRock króluje od 12 lat
Największą firmą AM jest BlackRock (8,67 bln USD) i tę pozycję utrzymuje ona od 2009 roku. Po raz siódmy z rzędu wiceliderem jest firma Vanguard (7,15 bln USD). Największe firmy AM, z pierwszej 20-tki, rosną dość szybko – w 2020 roku ich aktywa urosły o nieco ponad 17%, do 52,6 bln USD. W TOP 20 takich podmiotów, aż 14 to firmy amerykańskie. Najszybciej rosnącą firmą z pierwszej 50-tki jest Geode Capital Management (27,7% r/r).
25 największych asset managerów
A co mają w portfelach te największe firmy AM? Przeważnie jest to klasyka, bo akcje stanowią 44,1% aktywów, 36,1% to obligacje, a fundusze pasywne (indeksowe) stanowią 26% aktywów. 7.2% to gotówka, a pozostałe procenty to inne aktywa, jak udziały w firmach prywatnych czy nieruchomości.
Alokacja aktywów 500 największych asset managerów
Podział portfeli na instrumenty aktywne i pasywne
Źródło grafik: Thinking Ahead Institute