10 firm z Rosji, które wspierają Kreml i Władimira Putina
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 mar 2022, 11:39

Gazprom to nie jedyna gospodarcza broń Putina. Oto 10 rosyjskich firm, które swoją działalnością wspierają Kreml

Siła Kremla i Władimira Putina to nie tylko zasługa Gazpromu. Wielkie koncerny wspierające swoją siłą gospodarczą Kreml mocno wczoraj potaniały na giełdzie w Londynie. Dziś przecena jest kontynuowana.

Gazprom to nie jedyna wielka firma, która jest narzędziem polityki W. Putina. Poniżej przybliżamy inne kluczowe w układance Kremla „zabawki”. Warto zauważyć, że wycena rynkowa tych, które są notowane na giełdach, w ostatnich tygodniach mocno spadła, a wczoraj tąpnięcie było potężne.

10 wielkich narzędzi polityki gospodarczej Kremla

Oto przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe, które są kluczowe dla Kremla i W. Putina, a więc dla siły gospodarczej putinowskiego reżimu:

  • Gazprom – Tej firmy nie trzeba nikomu przedstawiać. Rosyjski koncern państwowy, największy światowy wydobywca gazu ziemnego (kontroluje około 16% udokumentowanych rezerw gazu na świecie). Zatrudnia 473 tys. os. Jest kluczowym dostawcą dla Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Jest notowany na giełdzie w Moskwie i Londynie – jego kapitalizacja to 65 mld USD.
  • Rosnieft – Państwowy koncern działający w branży petrochemicznej, od 2006 roku notowany na giełdach w Londynie i Moskwie (około 26 mld USD kapitalizacji). Brytyjski koncern BP postanowił sprzedać 19,75% akcji Rosnieftu w związku z agresją na Ukrainę.
  • Sberbank – Największy rosyjski bank. Połowę jego udziałów ma Centralny Bank Rosji. Swoje spółki-córki ma m.in. w Turcji, w Kazachstanie czy na Bałkanach. Obecnie jego kapitalizacja wynosi 6,7 mld USD, choć jeszcze na jesieni 2021 r. sięgała ponad 110 mld USD.
  • Novatek – Ta firma jest największym rosyjskim niezależnym producentem gazu ziemnego i drugim co do wielkości w ogólnej produkcji gazu po Gazpromie. 41 mld USD – to wartość rynkowa jej akcji, notowanych w Londynie.
  • Łukoil – Drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe. Ropę naftową wydobywa w Rosji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Egipcie i Iraku. Swoje stacje paliw posiada w kilkunastu państwach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na parkiecie w Londynie jest wycenione na około 38 mld USD.
  • Novolipetsk – Jedna z czterech największych firm stalowych w Rosji, jej udział w krajowej produkcji stali surowej wynosi około 21%. Wytwarza głównie płaskie wyroby stalowe, półfabrykaty, stale elektrotechniczne. Jej wartość rynkowa wynosi około 9,5 mld USD.
  • Polyus - Największy producent złota w Rosji, jedna z 10 największych firm wydobywających złoto na świecie pod względem wielkości produkcji. Jest kontrolowana przez Saida Kerimova, syna oligarchy Suleymana Kerimova. Jej wycena to obecnie około 17 mld USD.
  • Promswiazbank – „Bank państwowy od 2019 r. obsługujący krajowy sektor siłowy (głównie przedsiębiorstwa branży zbrojeniowej). Przez niego przechodzą państwowe zamówienia obronne” (za Ośrodkiem Studiów Wschodnich, OSW). Znacjonalizowany w 2018 r. bank ma około 3 bln RUB aktywów, zatrudnia około 10 tys. ludzi. Został on obłożony dotkliwymi sankcjami.
  • Bank Rossija – „Zwany skarbonką Putina. Należy do jego przyjaciół, przede wszystkim Jurija Kowalczuka, objętego restrykcjami USA i UE” (za OSW). Pandora Papers pokazały, że bank ten utworzył sieć spółek w rajach podatkowych, w których ukrywa majątki oligarchów sprzyjających W. Putinowi.
  • WEB – Główny rosyjski państwowy bank inwestycyjny. „Nie tylko inwestuje w rosyjskie projekty, lecz także przyciąga zagranicznych inwestorów (WEB jest m.in. głównym kanałem napływu do Rosji inwestycji chińskich). Można się spodziewać, że zagraniczni inwestorzy (zwłaszcza z USA) nie będą skłonni go teraz wspierać, ponadto WEB straci możliwość realizacji transakcji w dolarach. Rząd FR w ciągu najbliższego miesiąca zapewne pozbawi WEB części kompetencji, m.in. dotyczących długu zagranicznego czy kredytów eksportowych” (za OSW).

Zobacz także: Polska branża gamedev łączy siły. Przychody ze sprzedaży gier This War of Mine czy Chernobylite zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie

Wielka przecena rosyjskich gigantów

Już od kilku tygodni rynek „czuł pismo nosem”, i wycofywał kapitał z akcji wielkich rosyjskich koncernów notowanych na giełdach. Popatrzmy, jak zmieniła się wycena wybranych firm rosyjskich w ostatnich 3 miesiącach:

Sberbank -95%

Novatek -89%

Łukoil -88%

Polyus -81%

Gazprom -79%

Rosnieft -78%

To jest potężna utrata wartość w wykonaniu rosyjskich gigantów. Kapitalizacja Sberbanku wynosi 6,7 mld USD, choć jeszcze na jesieni 2021 r. sięgała ponad 110 mld USD. Wartość rynkowa Gazpromu spadła w 5 miesięcy ze 126 mld USD do 36 mld USD. Kapitalizacja spółki Rosnieft w kilka tygodni poszła w dół z 72 mld USD do 31 mld USD.
 

Kapitalizacja spółki Gazprom (mld USD)

gazprom kapitalizacja

Źródło: ycharts.com
 

Ostatnie dwie sesje moskiewska giełda nie działa, ale działa za to parkiet w Londynie i tam dzieją się z wycenami rosyjskich spółek straszne rzeczy. Dziś Gazprom leci o -20%, Polyus tanieje o -63%, Sberbank o -14%, Novatek o -37%, Łukoil o -46%.
 

Notowania Sberbank – 5 lat

sberbank notowania

Źródło: TradingView

Zobacz także: Wzrosną ceny paliw, zdrożeje złoto, inflacja w górę. Goldman Sachs wyjaśnia jak wojna na Ukrainie wpłynie na gospodarkę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.