Nadchodzi ciężki czas dla spekulantów – ostrzega była podopieczna Warrena Buffetta
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 kwi 2022, 07:09

Nadchodzi ciężki czas dla spekulantów – ostrzega była podopieczna Warrena Buffetta

Na giełdzie kwitnie spekulacja, meme stocks były niczym cebulki tulipanów, to są mocne sygnały ostrzegawcze – uważa współzałożycielka firmy Kanbrick, Tracy Britt Cool, „wychowanica” Warrena Buffetta.

Była podopieczna Warrena Buffetta powtarza ostrzeżenia miliardera o szerzącej się chciwości, dzikiej spekulacji i drapieżnych sprzedawcach w swoim dorocznym liście do klientów Kanbrick.

Meme stocks jak cebulki tulipanów

„W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy wzrost tendencji do spekulacji pod pozorem inwestowania. Przypominamy, że spekulacja jest podobna do hazardu. Owszem, zarówno hazard, jak i spekulacja mogą przynieść duże zyski w krótkim czasie, wypracowane w morzu endorfin, ale niemal pewne jest, że dojdzie w końcu do złamania serca spekulanta i hazardzisty” – uważa Britt Cool. „Uważamy, że to zjawisko z ostatnich kwartałów, objawiające się m.in. w szaleństwie meme stocks, to pokłosie funkcjonowania mediów społecznościowych. Problem w tym, że ludzka psychologia nie rozwinęła się zbytnio od manii tulipanów z lat 30. XVII wieku. To oznacza, że będzie trwało oddzielanie inwestorów od ich pieniędzy” – podkreśla.

Warto przypomnieć, że Warren Buffett przez lata utrzymywał podobny ton w listach i wywiadach. Dyrektor generalny Berkshire Hathaway wzywał inwestorów, aby nie traktowali giełdy jak salonu gier, by nie obstawiali za pożyczone pieniądze ani nie dawali się nabrać na obietnice maklerów.

Britt Cool dołączyła do Berkshire w 2009 roku jako asystent finansowy Buffetta. Potem przewodniczyła zarządom kilku spółek zależnych Berkshire i pełnił funkcję dyrektora generalnego firmy Pampered Chef. Opuściła konglomerat BRK, aby założyć Kanbrick - firmę private equity, która wspiera i przejmuje średniej wielkości firmy. W 2020 roku dokonała pierwszego dealu, przejmując Thirty-One Gifts.

W liście Britt Cool widać wyraźny wpływ Buffetta na młodą gwiazdę rynku inwestycyjnego. Podkreśla ona siłę gospodarki USA oraz znaczenie „konkurencyjnej fosy” (Buffett zawsze twierdził, że najlepiej kupować akcje spółek, które mają tak unikalny produkt lub usługę, że nie mają konkurencji). Britt Cool uważa też, że celem inwestora jest kupowanie wspaniałych firm prowadzonych przez wysokiej jakości zarządy – to jest dokładnie ten schemat myślenia, jaki prezentowała zawsze Wyrocznia z Omaha.

Notowania GameStop od początku 2020 roku

gme

Źródło: TradingView

Zobacz także: Wojna w Ukrainie, a dolar, euro i giełda. Jak na doniesienia z frontu reagują inwestorzy i co dla nich jest obecnie ważne

Zamiast przewidywać przyszłość należy starać się patrzeć długoterminowo

Britt Cool podkreśla również wielką rolę procentu składanego w gromadzeniu majątku – to z tego powodu, że jego niesamowita magia działa w długim terminie, inwestorzy powinni uzbroić się w cierpliwość. Britt Cool wskazuje również, że niezwykle ważne znaczenie dla perspektyw danej spółki mają perspektywy gospodarcze całego kraju (rynku) w którym ona działa, a za wzór do naśladowania podaje Singapur, który pod rządami Lee Kuan Yewa zmienił się w kilka dekad z wioski rybackiej w niezwykle innowacyjną gospodarkę.

Podsumowując swój list, Britt Cool napisała: „Ostatnie lata przypominają o tym, jak bardzo nie kontrolujemy rzeczywistości. Przewidywanie przyszłości to wielkie wyzwanie. W 2019 roku niewiele (jeśli w ogóle jakieś) prognoz zakładało globalną pandemię, rosnącą inflację, wojnę w Europie. Zamiast przewidywać przyszłość należy starać się patrzeć długoterminowo. Inwestorzy powinni szukać spółek, które mogą ewoluować szybciej, niż środowisko zewnętrzne. Wyzwania w przyszłości na pewno się pojawią i trzeba będzie im stawić czoła, a to mogą zrobić tylko wyjątkowe firmy z niesamowitymi ludźmi za sterami”.

Zobacz także: Mądrze zastosowany lewar pomaga przetrwać krach i bessę na giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.