Dżin inflacji uciekł z butelki Aswath Damodaran wyjaśnia jak wysoka inflacja wpływa na giełdę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 maj 2022, 08:30

Dżin inflacji uciekł z butelki i ciężko będzie go do niej wsadzić - mówi Aswath Damodaran oraz wyjaśnia, co to oznacza dla giełdy

W scenariuszu umiarkowanym, wartość wewnętrzna indeksu S&P500 wynosi 4 181 pkt., czyli niewiele powyżej obecnego poziomu – przekonuje prof. Aswath Damodaran.

„Dżin inflacji uciekł z butelki i będzie ciężko go do niej wsadzić. To jest możliwe, ale to będzie bolesne” – stwierdził prof. Aswath Damodaran, guru analizy fundamentalnej, we wpisie na swoim blogu.

Potwór inflacji powrócił

„W naturze rynków tkwi to, że cały czas rekalibrują oczekiwania, tym samym zmieniając ceny aktywów. Przez większość czasu zmiany cen są niewielkie, ale obecnie jesteśmy w tym nietypowym okresie, gdy są gwałtowne. Winowajcą aktualnej dużej zmienności jest inflacja. Problem w tym, że jest to najbardziej dynamiczny wskaźnik makroekonomiczny i może on pójść nieprzewidywalną drogą. A jest to jeden z kluczowych dla gospodarki i giełdy wskaźników, który w latach 2011-20 pozostawał na najniższym średnim poziomie w historii” – wskazuje Damodaran.

Inflacja w USA

inflacja w usa

Źródło: Musings on Markets

Przypomina on, że ostatnią dekadą z wysoką inflacją były lata 70-te. Na początku tamtej dekady nikt się nie spodziewał, że nadejdzie wysoka inflacja. Na początku była ona brana za zjawisko przejściowe, ale ostatecznie zmasakrowała wyceny aktywów. „Teraz sprawy wyglądają podobnie. Na początku wzrost inflacji był brany za zjawisko przejściowe, ale coraz częściej mówi się, że jest inaczej, że będzie to zjawisko trwałe. Rynek też tak sądzi, bo wskazują na to różnice w rentownościach obligacji skarbowych 10-letnich i obligacji indeksowanych inflacją TIP, oraz oczekiwania konsumenckie, które w tym zakresie są najwyższe od początku lat 80-tych. Także spready obligacji korporacyjnych to sygnalizują, oraz obniżenie oczekiwań co do zysków z akcji” – wskazuje Damodaran.

Oczekiwania inflacyjne w USA

oczekiwania inflacyjne USA

Źródło: Musings on Markets

Powstał więc z martwych potwór inflacji. Nad rynkiem panuje strach nie tylko przed nim, ale też przed tym, co należy zrobić, aby go zapędzić z powrotem do krypty – przekonuje naukowiec. Wskazuje, że wedle Larry’ego Summers’a, profesora ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, nadejście recesji na skutek wysokiej inflacji i cyklu podwyżek stóp jest pewne, w okresie najbliższych 12-24 miesięcy. „Summers wywodzi tę pewność z historii. Ja nie jestem fanem takiego podejścia, tym niemniej można powiedzieć, że spowolnienie gospodarcze jest bardzo prawdopodobne, bardziej niż jeszcze kilka tygodni temu” – stwierdził Damodaran.

Zobacz także: Warren Buffett na zakupach. Berkshire Hathaway ujawnia się w akcjonariacie Citigroup i Paramount

Inflacja wysoka i rosnąca będzie windowała premię za ryzko

Co to wszystko oznacza dla rynku akcji? Damodaran wskazuje, że premia za ryzyko jest wysoka i wynosiła 5,24% na początku maja, będąc na podobnym poziomie, co pod koniec 2008 roku oraz w I kwartale 2020. Rynek spodziewa się więc, przy takiej premii, wzrostu S&P500 o 8% w ciągu 12 miesięcy. „Inflacja wysoka i rosnąca będzie windowała premię” – uważa Damodaran.

Premia za ryzyko i stopa wolna od ryzyka w USA

Premia za ryzyko i stopa wolna od ryzyka w USA

Źródło: Musings on Markets

Naukowiec wskazał również na estymację zysków dla spółek z S&P500. „Przez ostatnie dwa lata wzrost pocovidowy napędzał estymację. Jak na razie nie widać korekty. Świadczy to albo o tym, że analitycy nie spodziewają się recesji, albo o tym, że istnieje duże opóźnienie w dostosowywaniu tego wskaźnika do bieżącej sytuacji” – pisze Damodaran.

Według niego, scenariusz status quo jest dość prawdopodobny, a zakłada on oprocentowanie obligacji 3%, dowiezienie wyników przez spółki oraz stabilizację premii za ryzyko. W tym scenariuszu wartość wewnętrzną indeksu S&P500 obliczył na 4 181 pkt., czyli niewiele powyżej obecnego poziomu. „Oczywiście, można kreślić różne inne, nawet katastroficzne scenariusze. Miejmy nadzieję, że się nie sprawdzą” – mówi Damodaran.

Wycena S&P500 na 5 maja 2022

waluacja spx maj 2022

Źródło: Musings on Markets

„Podsumowując, dżin inflacji uciekł z butelki i będzie ciężko go do niej wsadzić. To jest możliwe, ale to będzie bolesne – nauczyły się tego USA w latach 70-tych. Alarmowałem na początku 2021 roku, że Fed nie traktuje inflacji poważnie, a powinien. Przez to ostrożnościowe podejście znaleźliśmy się teraz między młotem rosnącej inflacji a kowadłem recesji. Ból nadejdzie, tak czy siak, a ja wcale nie będę miał satysfakcji z przypominania, że ostrzegałem przed taką sytuacją” – podsumował guru analizy fundamentalnej.

Zobacz także: Pękła bańka na SPAC. Banki inwestycyjne zarobiły, inwestorzy pod wodą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.