Warren Buffett na zakupach. Berkshire Hathaway ujawnia się w akcjonariacie Citigroup i Paramount
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 maj 2022, 11:34

Warren Buffett na zakupach. Berkshire Hathaway ujawnia się w akcjonariacie Citigroup i Paramount

Berkshire Hathaway obstawia wyjście Citigroup z kłopotów oraz przyjmuje ekspozycję na rozwój usług streamingowych poprzez Paramount.

Berkshire Hathaway ujawniło, że w I kwartale br. kupiło 55 mln akcji Citigroup za 3 mld USD oraz 69 mln akcji Paramount za 2,1 mld USD.

Gra na wyjście Citi z kłopotów

Wielka bankowa grupa Citi ma nowego udziałowca. Jest nim Berkshire Hathaway. W I kwartale wehikuł Warrena Buffetta kupił udziały za 3 mld USD. Komentatorzy podejrzewają, że za tą decyzją stoją oficerowie inwestycyjni Buffetta: Ted Weschler oraz Todd Combs, którzy zarządzają 35 mld USD z 400 mld USD aktywów BRK.

Co ciekawe, Citigroup przechodzi turbulencje. Nie wypełnia prognoz finansowych. Ma problemy z realizacją nakazów ze strony regulatorów. Niedawno grupa zapłaciła 400 mln USD kary za różne nadużycia. W dodatku wyszła lub wychodzi z kilku dużych rynków: Australia, Chiny, Rosja. Jednak pod wodzą nowego CEO Jane Fraser powstała strategia, która ma zapewnić grupie powrót ze wskaźnikiem ROE na poziom 11-12% w ciągu 5 lat.

Wczoraj po publikacji informacji o wejściu BRK do akcjonariatu, kurs Citigroup zwyżkował o niemal +8%. Od początku roku wycena grupy spadła o 14%, podczas gdy S&P500 poszedł w dół o 14,2%. W horyzoncie 5-letnim Citigroup wypada znacznie gorzej (-16,45%) od szerokiego rynku amerykańskiego (+71,7%).

Obecnie, przy wycenie 92 mld USD, grupa bankowa Citi ma C/Z = 6 i zachęcającą stopę dywidendy w wysokości 4%. Średnia rekomendacja z 28 raportów mówi „przeważaj” ustalając cenę docelową na poziomie 65,18 USD (przy obecnym kursie 51,45 USD).

Notowania Citigroup na tle S&P500 – 5 lat

Notowania Citigroup

Źródło: TradingView

Zobacz także: KGHM podtrzymuje politykę dywidendową i pokazuje rekordowe wyniki finansowe

Ekspozycja na rozwój streamingu

Kolejną nowością w portfelu BRK są akcje Paramount Global. Wehikuł Buffetta wszedł w tę mediową spółkę z przytupem, bo od razu zakupił 69 mln akcji, co daje 10,6% udziału w akcjonariacie. Zapłacił za ten udział około 2,1 mld USD. Akcje zakupione przez BRK to akcje klasy B, bez prawa głosu.

Paramount to koncern powstały po połączeniu Viacom oraz CBS (dawniej: ViacomCBS). Firma idzie w usługi streamingowe, jednak wciąż 85% przychodów w I kwartale 2022 pochodziło z telewizji, kin oraz praw autorskich i innych. Wedle założeń zarządu, serwisy Paramount+ i Showtime mają mieć w sumie 100 mln użytkowników pod koniec 2024 r., podczas gdy pod koniec marca br. miały 62 mln.

Walor Paramount jest tani. Przy wycenie rzędu 18,3 mld USD, ma C/Z = 5,3. Akcje są handlowane spodziewane zyski za 4 kwartały x11,5. Przy tym, spółka może się pochwalić stopą dywidendy na poziomie 3%. W marcu „Barron’s” określił Paramount mianem „waloru, który powinni kupować inwestorzy w wartość, chcący przyjąć ekspozycję na rozwój usług streamingowych”.

Średnia rekomendacja z 30 raportów mówi „trzymaj”, wyznaczając cenę docelową na poziomie 36,41 USD, przy obecnym kursie 32,30 USD.

Notowania Paramount Global na tle S&P500 – 5 lat

Notowania Paramount Global

Źródło: TradingView

Zobacz także: Pękła bańka na SPAC. Banki inwestycyjne zarobiły, inwestorzy pod wodą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.