KGHM podtrzymuje politykę dywidendową i podaje rekordowe wyniki
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 maj 2022, 16:09

KGHM podtrzymuje politykę dywidendową i pokazuje rekordowe wyniki finansowe

„Polityka dywidendowa KGHM wciąż obowiązuje, a my chcemy pozostać spółką dywidendową” - powiedział na czacie inwestorskim wiceprezes zarządu KGHM ds. finansowych Andrzej Kensbok. Wiceprezes odniósł się także do wyników finansowych za I kwartał 2022 r. i odpowiadał na pytania dotyczące OZE i atomu w KGHM.

Możliwa wypłata dywidendy w 2022 r.

Nie została jeszcze przedstawiona propozycja podziału zysku netto za 2021 r. Na czacie inwestorskim wiceprezes Andrzej Kensbok podkreślił, że KGHM podtrzymuje politykę dywidendową i zarząd jest w procesie rozmów w tym temacie.

„Na ten moment nie mamy jeszcze terminu walnego zgromadzenia, które podejmuje ostateczną decyzję o podziale zysku. Niemniej polityka dywidendowa KGHM wciąż obowiązuje, a my chcemy pozostać spółką dywidendową. Zwyczajowo WZA odbywa się w czerwcu. Prosimy o obserwowanie naszej strony - wszystkie niezbędne informacje będziemy przekazywać Państwu niezwłocznie” - podał wiceprezes.

KGHM wrócił do wypłaty zysków w 2021 r. Inwestorzy otrzymali dywidendę w wysokości 1,50 zł na akcję.

EBITDA na historycznych poziomach

Spółka podała wyniki za I kwartał 2022 r., w którym wykazała rekordowe wyniki na poziomie EBITDA oraz przychody ze sprzedaży.

„W I kwartale możemy pochwalić się najwyższą historycznie EBITDA w grupie kapitałowej, która wzrosła w porównaniu do Q121 o 20% i wyniosła 3 133 mln zł. Przychody spółki sięgnęły 8 993 mln zł, czyli więcej o 33% w odniesieniu do Q121. Nasze wyniki operacyjne i finansowe za Q1 2022 wskazują na konsekwencję realizacji strategii oraz stabilne działanie w turbulentnych czasach” - podkreśla Andrzej Kensbok.

Wiceprezes zaznaczył też, że wyniki za I kwartał były pod istotną presją kosztów operacyjnych, co miało wpływ na wynik netto.

„Rynki nośników energii oraz materiałowe poszukują swojej nowej równowagi, chociaż rozwój sytuacji związanej z wojną na Ukrainie jest dynamiczny. Koncentrujemy się na efektywności operacyjnej, poszukiwaniu oszczędności w różnych obszarach kosztowych” - dodał.

Został też poruszony temat inflacji: „Odczuwamy, jak wszyscy, presję inflacji kosztów - przede wszystkim nośników energii i materiałów. Jest to oczywiście wyzwanie, z którym mierzymy się mając na uwadze utrzymanie wysokiej rentowności działalności” - podał Andrzej Kensbok.

Wiceprezes odniósł się także do cen miedzi na rynku surowców: „Jesteśmy zadowoleni z obecnych poziomów cen metali, choć są w chwili obecnej nieco niższe niż historyczne maxima w tym roku. Na rynku ścierają się dwie przeciwstawne siły - z jednej strony niedobór podaży, a z drugiej strony chwiejny popyt związany z sytuacją w Chinach. Swoje robi również polityka FED” - podsumował.

Zobacz także: „W I kwartale 2022 r. możemy pochwalić się najwyższą historycznie EBITDA w Grupie Kapitałowej” - relacja czatu z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Andrzejem Kensbokiem

OZE i energetyka jądrowa na własne potrzeby

Grupa KGHM prowadzi działania, które mają na celu zwiększenie produkcji energii ze źródeł własnych, w tym OZE: rozwój energetyki słonecznej, rozwój energetyki wiatrowej, w tym offshore; rozwój technologii wodorowych i rozwój energetyki jądrowej (SMR).

„Spółka podpisała w lutym 2022 z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne (Early Works Agreement), stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR. Prace trwają, jesteśmy w roboczym dialogu z Państwową Agencją Atomistyki” - wyjaśnił wiceprezes.

Elektrownie fotowoltaiczne (EPV) i wiatrowe mają produkować energię w całości wykorzystywaną w spółce na własne potrzeby. Zarząd zakłada, że w przyszłości energetyka jądrowa pozwoli na pokrycie całości zapotrzebowania na energię w spółce.

„Jeśli chodzi o projekty EPV i wiatrowe to cała produkcja docelowo ma być dostarczana do spółki na własne potrzeby energetyczne, projekt atomowy z NuScale pozwoli w przyszłości całkowicie pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną” - podsumowuje Wiceprezes Zarządu KGHM ds. Finansowych, Andrzej Kensbok.

Zobacz także: KGHM, wyniki finansowe, dywidendy, rekomendacje w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.