Akcje KGHM i Cognor na fali wzrostowej. Jakie perspektywy ma przed sobą miedź i stal
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
19 kwi 2024, 07:57

Akcje KGHM i Cognor na fali wzrostowej. Pytamy analityków jakie perspektywy ma przed sobą miedź i stal

W ostatnich tygodniach inwestorzy chętnie nabywali papiery m.in. Cognora oraz KGHM-u. Choć zdaniem ekspertów perspektywy dla notowań miedzi w średnim terminie są dobre, to prawdziwe przebudzenie na rynku stali jeszcze przed nami.

Od początku roku cena akcji Cognora podskoczyła o ponad 13 proc., a KGHM-u o niemal 19 proc. Rynek oczekuje, że w następnych miesiącach pojawi się ożywienie branży przemysłowej. Patrząc jednak na rynkowe otoczenie, o to może być ciężko.

Zobacz także: Najgłębszy dołek w branży stalowej już za nami? Pomocne okażą się środki z KPO

Trudne warunki dla stali

Ubiegłego roku spółki działające w branży stalowej nie zaliczą do najlepszych. Produkcja stali surowej spadła w 2023 r. o 13 proc. do 6,5 mln ton – wynika z danych analityków PKO BP. Co więcej, spodziewają się oni odbudowy popytu najwcześniej w IV kw. 2024 r. Na świecie również sytuacja prezentuje się kiepsko. W 2022 r. produkcja stali zjechała o 3,9 proc., a w 2023 r. pozostała na tym samym poziomie – pokazują statystyki World Steel Association.

„Patrząc w ujęciu globalnym na rynek stali, sytuacja jest kiepska. W Chinach po obchodach nowego roku, huty weszły w stan modernizacji ze względu na rosnące zapasy i niskie marże produkcji. W Europie również producenci stawiają na ograniczenie wytwarzania, czego przykład mieliśmy ostatnio w Niemczech (Thyssenrkupp). Arcelor Mittal, który jest papierkiem lakmusowym sytuacji w branży stalowej, prognozuje w tym roku dalsze spadki na rynku stali konstrukcyjnej, w którym intensywnie działa Cognor. Pamiętać też trzeba, że Cognorowi w 2023 r. skończyły się korzystne ceny energii stanowiące znaczącą przewagę nad konkurentami w poprzednich latach” komentuje dla Strefy Inwestorów Jakub Szkopek, analityk Erste Securities.
 

Notowania Cognora w ciągu ostatnich 12 miesięcy

COG notowania

Zobacz także: Cognor szykuje się do odbioru nowych inwestycji. Spółka liczy na poprawę koniunktury na rynku stali

Znaczne deficyty produkcji miedzi

Od początku roku notowania miedzi wzrosły o prawie 13 proc. do 9,7 tys. dolarów za tonę. W naturalny sposób przełożyło się to także na cenę akcji KGHM. Ekspert zauważa, że z powodu ogólnoświatowych problemów z produkcją miedzi, w II kw. wchodzimy z deficytem wydobycia metalu.

„W przypadku KGHM kluczowe są ostatnie wydarzenia dotyczące ograniczenia na świecie wydobycia miedzi. Największe podmioty na rynku borykają się z problemami produkcyjnymi, a trwająca susza w Zambii, która jest ósmym największym wydobywcą na świecie powoduje, że kopalnie nie otrzymują wystarczająco energii, przez co muszą ograniczać produkcję. Co więcej, wbrew wcześniejszym prognozom, wydobycia miedzi nie zwiększa Kongo, a chińskie huty ze względu na niskie marże, również ograniczają działalność. To wszystko powoduje, że w II kw. wchodzimy w deficyt wydobycia. Przyglądając się aktualnej sytuacji na rynku uważam, że w krótkim terminie można się spodziewać korekty cen miedzi, jednak w średnim terminie nastroje są dobre” dodaje Szkopek.
 

Notowania KGHM w ciągu ostatnich 12 miesięcy

KGHM notowania

Zobacz także: DM BOŚ podwyższył wycenę dla akcji KGHM do 185 zł, a rekomendację do "kupuj"

KPO odczujemy z opóźnieniem

Dla krajowego rynku stali kluczowe będzie ożywienie inwestycji, szczególnie tych budowlanych. To może przyjść m.in. wraz z środkami z KPO czy nowej perspektywy finansowej UE. Niestety, rynek odczuje ten impuls dopiero na przełomie lat 2024-2025.

„Rynek stali z pewnością ożywiłyby inwestycje, których brakuje. Korzyści z inwestycji w ramach KPO poznamy raczej dopiero w latach 2025-2026. Aktualnie wiele decyzji, np. w spółkach Skarbu Państwa, wstrzymywanych jest przez zmianę rządów, co będzie też hamować wydatki z tego programu” podkreśla analityk Erste Securities.
 

Prognozy produkcji w UE w sektorach zgłaszających popyt na stal

Prognoza zużycia stali w UE

Źródło: Eurofer, PKO BP

Podobną opinię dotyczącą aktualnej sytuacji w branży przedstawiają zarządzający Cognora.

" Odczyt dynamiki produkcji budowlano-montażowej z początku roku (spadek w lutym o 4,9 proc. względem 2023 r. - red.) pokazał to, co my też odczuwamy. Rynek wciąż czeka na napływ nowych inwestycji. Luty i marzec były nieco lepsze w tym obszarze, ale wciąż daleko nam do prawdziwego ożywienia. Marazm w budownictwie jest w naszym wypadku po części równoważony zamówieniami z rynku automotive, gdzie początek roku stał pod znakiem kilkudziesięcioprocentowych wzrostów rok do roku" zauważa Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy Cognora. Wyniki spółki za 2023 r. poznamy 23 kwietnia.

Miedź natomiast ma przed sobą lepsze perspektywy, szczególnie w średnim terminie. Bacznie trzeba obserwować jednak rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie.

„W przypadku KGHM należy uważać na ceny metali szlachetnych, które są w ostatnim czasie mocno wykupione i proszą się o korektę. Z pewnością duży niepokój rodzi też sytuacja na Bliskim Wschodzie i groźba wojny, która mogłaby zachwiać sytuacją na rynku surowców energetycznych” podsumowuje Szkopek.

Zobacz także: Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w lutym 63,6 tys. ton, wzrost o 2 proc. rdr

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.