Polska spółka biotechnologiczna Celon Pharma zamierza znaleźć lek na koronawirusa Covid-19

Celon Pharma zamierza znaleźć lek na koronawirusa Covid-19 i rozpoczyna nowy program badań

Akcje warszawskiej spółki biotechnologicznej Celon Pharma rosną o ponad 12%, po tym jak firma poinformowała, że zamierza rozpocząć program badań, którego celem będzie znalezienie innowacyjnego leku na koronawirusa Covid-19.

Polska spółka ma spore doświadczenie w repozycjonowaniu istniejących leków i rozwijaniu substancji generycznych, dlatego testom w pierwszym etapie, poddane zostaną już istniejące i dopuszczone do obrotu terapie oraz ich kombinacje, które w następnym etapie zostaną poddane testom in vivo w modelu zwierzęcym i rozpoczną ograniczone testy kliniczne. Kolejnym celem programu jest opracowanie innowacyjnego leku, który wykazywałby jeszcze większy potencjał terapeutyczny w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-Cov-2 i innych koronawirusów.

- Podeszliśmy do tematu bardzo metodycznie, od wielu tygodniu analizując dostępne dane terapeutyczne poświęcone hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2. Zderzyliśmy to z posiadanymi zasobami, w tym będącymi w naszym portfolio lekami odtwórczymi zarejestrowanymi w leczeniu chorób retrowirusowych oraz rozwijanymi przez nas projektami innowacyjnymi. W wyniku tej analizy, wspartej doświadczeniem naszych naukowców, jak również opiniami niezależnych ekspertów, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu terapeutycznego, w którym leki antywirusowe będą jedną z kluczowych grup testowanych leków - mówi dr Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma.

Zobacz także: Scope Fluidics chce rozszerzyć możliwości diagnostyczne PCR|ONE w kierunku wykrywania koronawirusa – Covid19

Zwrot w kierunku walki z epidemią koronawirusa

To druga powiązana z walką z pandemią koronawirusa informacja, jaką w ostatnim czasie opublikowała Celon Pharma. 13 marca spółka poinformowała, że podjęła decyzję o priorytetowym zaadoptowaniu strefy BSL-3 i wdrożeniu wytwarzania testów do diagnostyki RT-PCR w nowopowstających laboratoriach spółki w Kazuniu Nowym. Mają one służyć do przeprowadzania testów na zakażenie koronawirusem. Opracowywany test, dla którego spółka uzyskała pierwszą pozytywną ocenę analiz retrospektywnych, może być gotowy do sprzedaży już na jesieni.

- Oczekujemy pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania, sprzedaży i wykonywania testów przed sezonem jesiennym – podkreśla Maciej Wieczorek.

Kurs akcji Celon Pharma

Celon Pharma

Seria informacji o rozpoczęciu projektów nakierowanych na walkę z epidemią koronawirusa pozytywnie wpłynęła na kurs akcji spółki. Od zeszłotygodniowych minimów akcje biotechnologicznej spółki z Warszawy wzrosły o 63%.

Zobacz także: Niemiecka firma CureVac, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa, zainteresowała Amerykanów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.