Bitcoin może jeszcze spaść nawet 80%, a być może jest nawet nic nie warty - twierdzą naukowcy i analitycy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 kwi 2018, 09:33

Bitcoin może jeszcze spaść nawet 80%, a być może jest nawet nic nie warty - twierdzą naukowcy i analitycy

Bitcoin może potanieć jeszcze nawet o 80% - twierdzą naukowcy z politechniki ETH Zurich. Wartość tej kryptowaluty spadnie do zera – twierdzą z kolei analitycy Capital Economics z Londynu. Złowieszcze prognozy dla Bitcoina się mnożą, jak króliki.

W trakcie 3 ostatnich miesięcy Bitcoin, wyceniany w USD, potaniał o około 53%. Wyceniany w PLN nawet więcej, bo o 55%. Od szczytu z połowy grudnia najpopularniejsza wirtualna waluta świata straciła na wartości około 67%. Jest tanio, ale to wcale nie znaczy, że nie może być taniej. Naukowcy z Szwajcarii i analitycy z Londynu twierdzą, że BTC jest wciąż przewartościowany.
 

Notowania BTC/USD, obroty i kapitalizacja rynku BTC – 1 rok

btc

Źródło: CoinMarketCap.com

Zobacz także: Bitcoin i kryptowaluty, a podatki. Ministerstwo Finansów podało nowe wytyczne jak rozliczyć zysk z handlu kryptowalutami

Bitcoin wciąż jest przewartościowany – wskazuje prawo Metcalfe’a

W tej chwili kapitalizacja rynku Bitcoina sięga około 114 mld USD. A powinna wynosić między 22 a 44 mld USD – wskazują naukowcy z politechniki ETH Zurich i Swiss Finance Institute. Spencer Wheatley, Didier Sornette, Tobias Huber, Max Reppen i Robert N. Gantner w swoim badaniu powołali się na obliczenia wykonane na podstawie prawa Metcalfe’a o wartości sieci.

Według prawa Metcalfe'a, wartość sieci jest proporcjonalna do kwadratu liczby jej użytkowników. Naukowcy ze Szwajcarii nieco zmodyfikowali to prawo. Zastosowali ekspotencjał wynoszący nie 2, a 1,7 (według nich taki lepiej oddaje charakterystykę sieci bitcoinów).

Następnie wzięli za wzór zachowanie BTC w trakcie trzech poprzednich rynków byka i niedźwiedzia. Bańki pękały na Bitcoinie w 2012, 2013 i 2014 roku. Biorąc pod uwagę zmiany w relacji kapitalizacja BTC – liczba użytkowników sieci naukowcy ze Szwajcarii doszli do wniosku, że Bitcoin wciąż jest dość mocno przewartościowany. Według ich obliczeń, powinien potanieć do poziomu około 1 300 – 2 600 USD. To oznaczałoby dalszy spadek wyceny BTC z obecnego poziomu aż o 80%!
 

Kapitalizacja BTC w USD a liczba użytkowników*

rel

*kolorem zostały oznaczone trzy ostatnie krachy na Bitcoinie, strzałki obrazują wielkość obsunięcia
Źródło: Wheatley, Sornette, Huber, Reppen i Gantner (2018)

 

Wskaźnik relacji kapitalizacji rynku BTC do liczby użytkowników sieci

mmv

Źródło: Wheatley, Sornette, Huber, Reppen i Gantner (2018)

Bitcoin jest nic nie warty – twierdzą analitycy z Londynu

Ale to jeszcze nie koniec złych wieści dla miłośników kryptowalut. „Bitcoin jest w zasadzie bezwartościowy” stwierdzili kilka dni temu w swojej analizie eksperci z firmy inwestycyjnej Capital Economics z Londynu. Nie wiem czy uznacie to za wadę czy zaletę, ale z góry zaznaczamy, że nie jest to globalna renomowana instytucja z kilkudziesięcioletnią historią.

- Bitcoin będzie się zachowywał w nadchodzących miesiącach o wiele gorzej od wszystkich dostępnych aktywów inwestycyjnych. Co prawda wykazuje chwilami dużą korelację z indeksem S&P500, ale uważamy, że to zjawisko przejściowe - napisali.

Według ekspertów Capital Economics, przecena Bitcoina jest jak najbardziej uzasadniona narastającymi obawami o podejście regulatorów finansowych i banków komercyjnych do kryptowalut, a nawet portali społecznościowych (jak Facebook) do reklamowania kryptowalut i ICO.

- Sądzimy, że cena Bitcoina będzie zmierzała do zera. Będzie się to działo stopniowo, w miarę rozpowszechniania się świadomości co do wyższej użyteczności tradycyjnych walut nad walutami wirtualnymi – podsumowali analitycy Capital Economics.

Zobacz także: Reklamy kryptowalut i ICO – zakazał je już Facebook, później Google, a teraz Twitter

O ile analizę Capital Economics można rozpatrywać raczej w kategorii zagrania marketingowego (chwyt mający sprawić, że o tej firmie stanie się głośno), o tyle wyników badań naukowców z poważanej na świecie politechniki w Zurychu tak już traktować nie można. A to już nie jest dobra wiadomość dla posiadaczy Bitcoina...

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.