kryptowaluty najlepsze mają za sobą przyznaje współtwórca Ethereum
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
11 wrz 2018, 15:14

Współtwórca Ethereum przyznaje, że kryptowaluty najlepsze mają za sobą


Okres dynamicznego rozwoju technologii blockchain dobiega końca. Najlepsze dni dla branży już minęły, niektórzy niepokoją się o jej dalsze losy – taką opinię przedstawił Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum, w wywiadzie dla Bloomberga. 


Współtwórca Ethereum udzielił wywiadu dla telewizji Bloomberg podczas światowej konferencji Ethereum Industry Summit, zorganizowanej w Hong Kongu. Co jeszcze o rynku kryptowalut i technologii blockchain powiedział Vitalik Buterin? Oto najważniejsze wnioski, które płyną z rozmowy. 

Technologia blockchain osiąga szczyt popularności 

Buterin zwraca uwagę, że technologią blockchain zaczęła się interesować tzw. ulica, czyli przeciętni ludzie. To oznacza, że blockchain zbliża się już do szczytu swojej popularności, a to nie wróży nic dobrego. 

- Technologia blockchain zbliża się do szczytu popularności. Jeśli porozmawiasz z przeciętną osobą ze średnim wykształceniem, to jest duże prawdopodobieństwo, że słyszała ona o blockchainie – zauważył Vitalik Buterin.

Na samym zainteresowaniu kryptowalutami się nie skończy. Buterin wskazuje, że czeka nas kolejny krok: w końcu ludzie będą chcieli realnie korzystać z kryptowalut. 

Zobacz także: Bitcoin jest słaby i niebezpieczny, ale blockchain zrewolucjonizuje finanse – mówi raport ważnej instytucji finansowej

Nie ma szansy na duże wzrosty ceny kryptowalut

Jednocześnie Buterin jasno stwierdził, że nie widzi szans na duże wzrosty cen na rynku kryptowalut. Szczyt notowań na najpopularniejszych aktywach tego typu mamy już za sobą. 

- Są małe szanse, że na rynku kryptowalut czeka nas kolejny tysiąckrotny wzrost, z którym mieliśmy do czynienia w przeszłości – ostrzega Buterin.

Jak tłumaczył Buterin, przez ostatnie 6-7 lat wzrost wyceny Bitcoina i innych kryptowalut był ściśle związany z rozwojem i zastosowaniem na szerszą skalę technologii blockchain. Natomiast teraz ta marketingowa strategia nie jest już tak skuteczna, jak kiedyś - zauważył Buterin. 

Platforma obrotu kryptowalutami od Goldman Sachs? Buterin mówi: nie 

W zeszłym tygodniu na notowaniach Ethereum i Bitocin pojawiła się wyraźna korekta. Dlaczego? Pojawiła się informacja, że Goldman Sachs zawiesza plany  otworzenia platformy obrotu kryptowalutami. Martin Chavez, dyrektor finansowy Goldman Sachs, poinformował również, że powyższa informacja to tzw. fake news, ponieważ bank nie ustalił żadnych konkretnych terminów realizacji tego projektu. 

Zdaniem Buterina, dla rynku kryptowalut decyzja Goldman Sachs nie ma najmniejszego znaczenia. Stwierdził, że byłby nawet szczęśliwszy, gdyby jeszcze przez najbliższe 5 lat żadne instytucje nie zajmowały się handlowaniem krytpowalutami. To na pewno byłoby lepsze dla całej branży i środowiska związanego z technologią blockchain. 

Kim jest Vitalik Buterin?

Vitalik Buterin jest kanadyjskim programistą rosyjskiego pochodzenia i współtwórcą drugiej najbardziej znanej kryptowaluty – Ethereum. W branży to również dobrze znane nazwisko, które cieszy się dużym zaufaniem społeczności związanej z kryptowalutami. 

Kurs Ethereum na historycznych maksimach był w styczniu br. Od tego czasu znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Cena Ethereum w szczycie notowań wynosiła ponad 1377 USD, a teraz tylko 195 USD. 
 

1. Notowania Ethereum

chart

Źródło wykresu: 1. coinmarketcap.com 

Zobacz także: Bitcoin w przededniu prawdziwego krachu. Cena może spaść jeszcze o 70%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.