Jest szansa, że SEC ureguluje rynek kryptowalut. Podstawą może być wyrok lokalnego sądu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
17 wrz 2018, 12:25

Jest szansa, że SEC ureguluje rynek kryptowalut. Podstawą może być wyrok lokalnego sądu

Lokalny sąd w USA stwierdził, że są podstawy do traktowania kryptowalut jako papierów wartościowych. Jeśli stanowisko sądu zostanie podtrzymane, to amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie mieć mocne oparcie w prawie, żeby uregulować cały rynek aktywów wirtualnych.

Sprawa Maksim’a Zaslavskiy’ego

Wszystko zaczęło się od sprawy Maskim’a Zaslavskiy’ego. SEC pozwał go o oszustwo w związku z ICO dwóch kryptowalut: REcoin i Diamond. Zaslavskiy bronił się przed sądem, że kryptowaluty znajdują się poza kontrolą SEC, który jest uprawniony tylko do regulacji rynku papierów wartościowych. Dlatego zgłosił on wniosek o oddalenie sprawy. Jednak zdaniem lokalnego sądu w amerykańskim prawie istnieją podstawy do traktowania kryptowalut jako papierów wartościowych.

Test Howey’a

Sędzia Raymond Dearie wskazał, że chociaż w amerykańskim prawie nie ma legalnej definicji papieru wartościowego, to można się w tym wypadku posiłkować tzw. testem Howey’a. Zasada pochodzi z wyroku Sądu Najwyższego USA z 1946 r. i stanowi, że do papierów wartościowych można zaliczyć inwestycje pieniężne w powszechne przedsięwzięcia, dzięki którym inwestorzy oczekują określonych zysków. Co nasuwa możliwość zaliczenia emitowanych w ICO kryptowalut (tokenów) do papierów wartościowych.

Biorąc pod uwagę powyższą interpretację, sąd zdecydował o skierowaniu sprawy na rozprawę. Jeśli proces zakończy się podtrzymaniem stanowiska przez sąd, to wtedy SEC będzie mieć mocną podstawę, żeby zająć się uregulowaniem całego rynku kryptowalut.

Zobacz także: Współtwórca Ethereum przyznaje, że kryptowaluty najlepsze mają za sobą

Brak oficjalnego stanowiska SEC

Z informacji podanych przez serwis Futurism wynika, że SEC nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie ewentualnej regulacji kryptowalut.

W czerwcu br. prezes SEC zaznaczył, że komisja nie będzie zajmować się definiowaniem tego, co można uznać za papier wartościowy. Prawdopodobnie teraz SEC z podjęciem pierwszych kroków w tej sprawie poczeka na ostateczne rozstrzygnięcie sądu.

sec
 

SEC może kontrolować kryptowaluty – twierdzą eksperci

Wśród licznych ekspertów pojawiają się głosy, że bez wątpienia SEC jest uprawniony do objęcia swoją regulacją także rynku kryptowalut. Jednym z nich jest Kevin Werbach, profesor Uniwersytetu w Pensylwanii, specjalizujący się w technologii blockchain.

- SEC wiele razy dał jasno do zrumienia, że kryptowaluty mogą być traktowane jak papiery wartościowe. Wielu ekspertów zgadza się, że zbieranie funduszy od inwestorów z wykorzystaniem kryptowalut [ICO] znajduje się pod regulacją SEC. Nie wyobrażam sobie, żeby sprawa Zaslavskiy’ego skończyła się w inny sposób – powiedział serwisowi Futurism Kevin Werbach.

Wszystko wskazuje na to, że rynek walut wirtualnych prędzej czy później zostanie uregulowany albo przynajmniej znajdzie się pod kontrolą instytucji państwowych. Pytanie tylko, czy to faktycznie droga, która pozwoli walczyć z licznymi oszustwami, czy hamulec w rozwoju kryptowalut i technologii blockchain.

Zobacz także: 81% ICO czyli Initial Coin Offerings to oszustwa – mówią wyniki badań

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.