81% ICO czyli Initial Coin Offerings to oszustwa – mówią wyniki badań | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 mar 2018, 12:19

81% ICO czyli Initial Coin Offerings to oszustwa – mówią wyniki badań

Wśród ICO większość to oszustwa, spora część jest nieudana, a jedynie nikły procent spełnia nadzieje inwestorów – wynika z badania przeprowadzonego przez Satis Group.

ICO (Initial Coin Offerings) - czyli emisje tokenów w poszukiwaniu finansowania biznesu – stały się popularne w trakcie ostatnich kwartałów. Ich popularność wzrastała wraz z wyceną kryptowalut.

Okazuje się jednak, że zanim zainwestuje się w ramach ICO swoje środki, powinno się trzykrotnie - a może i dziesięć razy – przemyśleć sprawę. A przede wszystkim zbadać, kim jest emitent. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość małych ICO to... oszustwa.

Zobacz także: Rośnie gigantyczna bańka na rynku ICO - 5 dowodów to potwierdzających

81% ICO to oszustwa

Wynik badania przeprowadzonego przez Satis Group może zjeżyć włos na głowie. Jest to firma doradcza, działająca na rynku kryptowalut, blockchain i ICO, założona przez finansistów pracujących niegdyś w banku... Lehman Brothers. Wyniki badania opublikował niedawno portal Medium.

Analitycy Satis Group Sherwin Dowlat i Michael Hodapp przyjrzeli się ICO o wartości powyżej 50 mln USD. Dane na temat ICO pochodziły z portal coinschedule.com, icodata.io, coindesk.com, icorating.com, coinscamlist.com, deadcoins.com, tokendata.io, ico-check.com, coinmarketcap.com. Zebrane dane były aktualne w dniu 8 marca 2018.

Aby dobrze odczytać dane, trzeba najpierw zapoznać się z terminologią, jaką zastosowali analitycy. Jeśli chodzi o okres przed notowaniem (przed wprowadzeniem tokenów na publiczną giełdę), to ICO zostały podzielone na trzy rodzaje:

  • Oszustwa – projekty rozpoczęte, które zebrały nieco funduszy tylko po to, by ich nie oddać.

  • Upadłe – projekty, które zebrały fundusze, ale nie przeszły procesu rejestracji na giełdzie i zwróciły środki inwestorom.

  • Umarłe - projekty, które zebrały fundusze i przeszły proces rejestracji na giełdzie, ale z różnorakich powodów nie zostały upublicznione.

Jeśli chodzi o okres po upublicznieniu tokenów, to ICO zostały podzielone na następujące rodzaje:

  • Udane – zostały upublicznione (umieszczone w łańcuchu blockchain lub na portalu typu GitHub), posiadają transparentną „mapę drogową” (plan działania, biznesplan) upublicznioną na swojej stronie internetowej i można znaleźć dowody na to, że powoli jest ona realizowana.

  • Obiecujące – spełniają dwa z podanych wyżej kryteriów.

  • Zastanawiające – spełniają tylko jedno z podanych kryteriów.

Okazało się, że aż 81% spośród ICO o wartości powyżej 50 mln USD przeprowadzonych do tej pory, to były oszustwa. 6% kwalifikuje się do kategorii upadłe, a 5% do kategorii umarłe...

Wykres 1. ICO w podziale na kategorie

1

Źródło: Satis Group

Niecałe 4% ICO to emisje udane, na których inwestorzy być może zarobią

Z tego wynika, że tylko 8% wyemitowanych tokenów zostało upublicznionych. Z czego ledwie 3,8% emisji można nazwać udanymi – czyli nie tylko zebrały środki i weszły na „giełdę”, ale również podejmują działania biznesowe, starając się zrealizować swój plan rozwoju.

Co ciekawe, im większa wartościowo emisja tokenów w ramach ICO, tym większe są szanse, że to nie jest oszustwo. Aż 79% ICO, które miały wartość powyżej 1 mld USD i zostały upublicznione, analitycy Satis Group zaliczyli do kategorii udanych. W przypadku ICO o wartości 50-100 mln USD ten odsetek wynosi ledwie 24%, a większość (54%) trafia do kategorii „zastanawiające”.

Wykres 2. Jakość upublicznionych ICO

2

Źródło: Satis Group

Jak do tej pory, szczyt na rynku ICO przypadł na styczeń tego roku. Wtedy doszło do emisji tokenów o wartości 1,59 mld USD. W lutym wartość ICO sięgnęła 1,47 mld USD. Rok temu, analogicznie, wartość ICO sięgnęła 2,3 mln USD i 17 mln USD.

Wykres 3. Miesięczna wartość ICO (mln USD)

3

Źródło: CoinDesk

Jak widać, ICO staje się zjawiskiem, które coraz trudniej lekceważyć. W tym kontekście z pewnością statystyka przedstawiona przez firmę Satis Group powinna budzić niepokój, zarówno inwestorów, jak i regulatorów.

Zobacz także: Nie wierzysz, że ICO to bańka?! DateCoin to rosyjski serwis randkowy który rozpoczął sprzedaż tokenów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.