Nie wierzysz, że ICO to bańka?! DateCoin to rosyjski serwis randkowy który rozpoczął sprzedaż tokenów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 gru 2017, 07:52

Nie wierzysz, że ICO to bańka?! DateCoin to rosyjski serwis randkowy który rozpoczął sprzedaż tokenów

Gorączka ICO rośnie, tak jak i gorączka bitcoinowa. Powstają już nawet portale randkowe wykorzystujące sztuczną inteligencję, z których można korzystać tylko po wykupieniu tokenu. Dane pokazują, że w październiku emitenci w ramach ICO zebrali z rynku niemal 800 mln USD, co jest rekordem w skali jednego miesiąca.

Skumulowany kapitał pozyskany w ramach ICO (Initial Coin Offering) za chwilę sięgnie 4 mld USD. Zainteresowanie tego rodzaju fundraisingiem wzrosło znacząco w tym roku, dokładnie od marca. Rosnące zainteresowanie ICO pokrywa się z rosnącymi wycenami kryptowalut, w tym oczywiście Bitcoina.

Wykres 1. Skumulowana wartość ICO (mld USD)

1

Źródło: CoinDesk.com

Były szef SEC: „ICO zakrawa na tragikomedię”

Tymczasem coraz szersze kręgi ekspertów i instytucji są zaniepokojone rozwojem rynku ICO. Rośnie on bowiem bez żadnego nadzoru i łatwo sobie wyobrazić, że wśród prawdziwych biznesmanów szukających finansowania dla swoich odważnych pomysłów, pojawią się po prostu oszuści.

Wykres 2. Miesięczna wartość ICO (mld USD)

2

źródło: CoinDesk.com

Brania udziału w ICO zabronił chińskim podmiotom tamtejszy bank centralny, który jest również regulatorem rynku. ICO jest również zakazane w Korei Płd.

Ostatnio ważny głos w sprawie ICO nadszedł z USA. Prof. Joseph Grundfest, były szef S.E.C. (amerykańskiej komisji papierów i giełd), naukowiec ze Stanford Univeristy, wypowiedział się bardzo ostro o ICO:

- Mechanizm ICO jest otwartym i notorycznym złamaniem wielu praw i przepisów federalnych. To jest nawet coś więcej, niż tylko łamanie przepisów. To jest zjawisko, które przybiera taką skalę i formy, że zakrawa na tragikomedię – stwierdził prof. Grundfest.

W USA, tak jak i na wielu rozwiniętych rynkach Zachodu, regulatorzy na razie przyjmują postawę neutralną (wyczekującą) w kwestii ICO i kryptowalut.

Zobacz także: Polscy youtuberzy emitują własne kryptowaluty: Wapniak Coin, BEZ KANAŁU Coin czy Bentyn Coin już w obiegu

Nawet rosyjskie portale randkowe pozyskują kapitał poprzez ICO

Tymczasem rynek ICO kwitnie. Skoro kwitnie, to pojawiają się niezłe kwiatki. Jednym z najciekawszych, na jakie trafiliśmy, jest zbiórka na portal randkowy DateCoin wykorzystujący (w założeniu) sztuczną inteligencję i sieci neuronowe do łączenia ze sobą ludzi szukających kogoś do pary. Zbiórka poprzez ICO ma pułap 550 tys. euro.

3

Podobno zbiórkę prowadzą właściciele funkcjonującego już od kilku lat portalu Denim. Chwalą się, że mają 500 tys. użytkowników, a za 5 lat - dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań technologicznych – będą mieć 19 mln randkowiczów. Nowy portal ma zostać w pełni wyposażony w nowinki technologiczne już w grudniu 2019 roku...

Nie oceniamy tego, czy DateCoin to realny projekt czy celem samym w sobie jest pozyskanie pieniędzy. Ale te ICO staje się jakby symbolem tego, co dzieje się w zakresie internetowych emisji tokenów. Jest coraz bardziej krzykliwie, coraz bardziej fantastycznie, coraz bardziej... niebezpiecznie. Wysyp ICO pokazuje, że jest wiele kapitału na rynku i rozumiemy, że on dokądś musi płynąć. Ale warto, by płynął w bardziej bezpieczne miejsca. No, ale w końcu znane powiedzonko mówi, że rynek finansowy to takie miejsce, w którym kapitał przechodzi od głupich do mądrych...

Zobacz także: Czym jest ICO - Initial Coin Offering i czy może być w przyszłości alternatywą dla IPO?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.