Polscy youtuberzy emitują własne kryptowaluty: Wapniak Coin, BEZ KANAŁU Coin czy Bentyn Coin już w obiegu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
27 paź 2017, 14:04

Polscy youtuberzy emitują własne kryptowaluty: Wapniak Coin, BEZ KANAŁU Coin czy Bentyn Coin już w obiegu

Szczepan Bentyn to popularny youtuber, który prowadzi kanał poświęcony rynkowi kryptowalut oraz ICO. Ma już około 7300 subskrybentów i konsekwentnie zdobywa coraz większą popularność. Przeprowadził też z sukcesem ICO swojej krytowaluty BentynCoin. Ale to nie wszystko. Teraz pomaga innym youtuberom w stworzeniu tokena personalnej kryptowaluty i interes się kręci całkiem nieźle.

WapniakCoin i BEZ KANAŁU Coin to kolejne nowe personalne kryptowaluty

Maciej Wapiński w sierpniu tego roku przeprowadził ICO własnej kryptowaluty – WapniakCoin. Pomógł mu w tym Szczepan Bentyn. Na sprzedaż wystawili 2 mln tokenów. Sam Wapiński zatrzymał dla siebie pozostałe 19 mln tokenów. Za 1 Ethereum można było kupić 10000 WapniakCoin. Ostatecznie youtuberzy sprzedali 959226 WAP-ów za 95,922 ETH. Po przeliczeniu Ethereum na dolary oraz dolarów na polskie złote, oznacza, że pozyskał około 100-110 tys. złotych. I WapniakCoin został wyceniony na 2 mln zł.

Kolejnym youtuberem, który stworzył personalną kryptowalutę jest Patryk Suliga. W październiku w obiegu pojawiły się BEZ KANAŁU Coin. Tym razem, autorzy przedsięwzięcia zebrali 60.616 ETH za 484298 BKCoin, czyli około 65-70 tys. złotych.

Dla przeprowadzenia powyższych ICO została założona oddzielna strona internetowa – personaltokens.co. Co ciekawe, aktualnie widnieje tam informacja o nadchodzącym ICO MetalCoin, czyli personalnej kryptowaluty youtubera, Macieja Percelewskiego.

Zobacz także: Kryptowaluty rozkwitają dzięki reklamom w AdWords. Google nie pozwoli ci reklamować fajerwerków, ale swoje ICO jak najbardziej tak

Na co youtuberzy zbierali pieniądze?

Wapiński oraz Suliga zebrali kapitał na rozwój ich własnego kanału na youtube. Wskazywali, że jest to inwestycja w ich markę.

ICO miało być również korzystne dla tych, którzy zdecydowali się wesprzeć całe przedsięwzięcie. Youtuberzy założyli, że wraz ze wzrostem ich popularności, wzrośnie również kurs ich personalnej kryptowaluty.

Szczepan Bentyn wskazał w jednym z nagrań na youtube, że ICO personalnej kryptowaluty:

„to bardzo ciekawa alternatywa dla Patronite. W Patronite dajecie darowiznę, w zamian możecie liczyć w gruncie rzeczy na coś w rodzaju uścisku dłoni i podziękowanie. A tutaj kupujecie jakiś udział, który jest trade’owalny, można nim handlować, kupować i sprzedawać (...)”

Notowania na Beatcoin.pl

Obie personalne kryptowaluty są notowane na beatcoin.pl, razem z innymi kilkunastoma bardziej znanymi kryptowalutami np. Bitcoinem czy Ethereum.

Po początkowym wzroście notowań, zainteresowanie nowymi kryptowalutami jednak znacznie spadło. Występują również duże wahania kursów, a wolumen obrotów w niektórych dniach równa się zeru.

Obecnie na WapniakCoin występuje trend spadkowy. Dzisiaj jest on wart około 12-13 groszy.

Wykres nr 1 Notowania WapniakCoin

WapniakCoin wykres

Źródło: beatcoin.pl

Zobacz także: Bitcoin będzie największą bańką w historii – mówi znany amerykański inwestor i ...

Czy personalne kryptowaluty mają sens?

ICO personalnych kryptowalut nie jest tak rozpowszechnione jak tradycyjne ICO organizowane przez startupy. Być może to kolejny etap rozwoju rynku kryptowalut.

Na razie notowania kursów WapniakCoin i BKCoin w długim terminie nie powalają na kolana. Jest to cały czas ryzykowny sposób inwestowania, szczególnie dla laików w świecie kryptowalut.

Pozostają jeszcze do rozwiązania kwestie prawne, na które zwrócił uwagę dr hab. Krzysztof Piech. Przypominamy, że ICO jest oficjalnie legalne tylko w kliku miejscach na świecie. W większości krajów kryptowaluty oraz ICO nie są prawnie uregulowane. Czy w związku z tym polscy YouTuberzy jak Wapniak, BEZ KANAŁU czy Bentyn pozyskali z rynku kapitał legalnie nikt nie jest w stanie tego jednoznacznie ocenić,

„Generalnie, idea personalnych tokenów nie jest zła. Ale od idei do wykonania długa droga. Nie wiem, jak youtuberzy rozwiązali kwestie prawne, np. podatkowe. Czy wystawiają faktury za sprzedane tokeny itp.? To są kwestie, które albo doczekają się pierwszych wyroków, albo zostaną uregulowane. Regulacje zawsze przychodzą z opóźnieniem, a szkoda, bo być może jest to idea, z którą warto by było poeksperymentować. Takim miejscem miał być tzw. sandbox regulacyjny, ale mimo zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju z ub.r. nie został on uruchomiony.” - tłumaczy dr hab. Krzysztof Piech, wykładowca SGH

Zobacz także: Warren Buffett o kryptowalucie Bitcoin: nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu

Na pewno zasięg ICO oraz rynku kryptowalut jest coraz większy. Interesują się tym już nie tylko ludzie z branży ekonomicznej, mediów, ale także osoby, które kompletnie się na tym nie znają. Na razie ICO personalnych kryptowalut można potraktować bardziej jako wsparcie finansowe konkretnej osoby, a nie inwestycję długoterminową. Zysk jest prawie żaden. Youtuberzy znaleźli sobie inny sposób finansowania działalności i tylko ładniej go opakowali.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.