Załamanie cen Bitcoina. Historia BTC daje nadzieję, że cena może wrócić do wzrostów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 lis 2018, 09:57

Jest nadzieja! Historia notowań Bitcoina pokazuje, że cena kryptowaluty dwukrotnie spadała o ponad 80% a potem przychodziła hossa


Trwa krach na Bitcoinie, trzeci w historii tej kryptowaluty. Po poprzednich dwóch, które były jeszcze straszniejsze, Bitcoin się podnosił. Może i teraz tak będzie? Najpierw jednak może jeszcze potanieć, nawet do okolic 1 200 USD.


To, co dzieje się ostatnio na notowaniach Bitcoina, nie może napawać optymizmem posiadaczy tej kryptowaluty. Od początku roku BTC w stosunku do USD został przeceniony już o około 70%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy poszedł w dół o około 44%.

To nie są dobre wiadomości szczególnie dla tych, którzy kupowali Bitcoina w ubiegłym roku, na fali rosnącego zainteresowania kryptowalutami. Wtedy uformowała się na Bitcoinie bańka, która pękła na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zobacz także: Krach na Bitcoinie. Głównie mężczyźni są ofiarami pęknięcia bańki spekulacyjnej na kryptowalutach

Bitcoin przełamał ważne wsparcie na poziomie 6 000 USD, zmierza w kierunku 3 000 USD

Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że podczas ostatnich sesji notowania Bitcoina przełamały niezwykle ważne wsparcie na poziomie 6 000 USD. Kolejne ważne wsparcie znajduje się dopiero w okolicach 3 000 – 3 300 USD (tam zatrzymały się notowania po głębokiej korekcie, która miała miejsce we wrześniu 2017 roku).
 

1. Notowania BTC/USD – 5 lat

5l


Gdzie zakończą się spadki notowań Bitcoina? Czy jest nadzieja na odwrócenie trendu? Postanowiliśmy zrobić prostą rzecz – popatrzeć się na historię tej kryptowaluty. Ona może coś niecoś podpowiedzieć.

Notowania Bitcoina mogą się zatrzymać dopiero w okolicy 1 200 USD

Historia notowań Bitcoina mówi, że ci, którzy mają tę kryptowalutę w portfelu powinni przygotować się na ostrą jazdę rollercoasterem, bez trzymanki. Generalnie Bitcoin jest aktywem cechującym się bardzo dużą zmiennością. A jak już wchodzi w silne trendy – wzrostowe lub spadkowe – to dość dynamicznie się rozpędza.

W swojej historii Bitcoin przeżył już trzy fantastyczne trendy wzrostowe, podczas których rósł o tysiące procent. Trzykrotnie wchodził też w okresy dynamicznej przeceny. Ten trend spadkowy, który widzimy, jest właśnie tym trzecim okresem.

Od historycznego szczytu notowań, osiągniętego w połowie grudnia 2017 roku, notowania Bitcoina spadły już o około 77%. To pokaźny krach. Jednak poprzednie krachy na Bitcoinie były jeszcze straszniejsze. A mimo to Bitcoin się po nich podnosił.

Podczas pierwszego krachu, który trwał od czerwca do listopada 2011 roku, Bitcoin został przeceniony o 94%. Jego cena spadła z poziomu niemal 32 USD do 2 USD.
 

2. Pierwszy krach na Bitcoinie (2011 rok)

2011

Podczas drugiego krachu, który trwał od listopada 2013 roku do stycznia 2015 roku, Bitcoin stracił na wartości 86%. Jego notowania zjechały z poziomu 1241 USD do 170 USD.
 

3. Drugi krach na Bitcoinie (lata 2013-15)

2014

Gdyby więc historia miała się powtórzyć, a Bitcoin stracić na wartości nawet 94% - tak jak podczas pierwszego krachu z 2011 roku – to można się spodziewać zanurkowania notowań aż do poziomu 1 200 USD za BTC! To oznaczałoby, że Bitcoin potanieje jeszcze o 74%!

Oczywiście, historia nie zawsze się powtarza. Czasami się rymuje, jak ładnie mówią niektórzy. Pewne jest to, że nie wiadomo, gdzie zatrzymają się notowania Bitcoina podczas obecnego krachu. Mogą się zatrzymać na 5 000 USD, a mogą na 0,5 USD. Oraz to, że posiadacze Bitcoina powinni przygotować się na nerwowe miesiące.

Źródła wykresów: Barchart.com

Zobacz także: Trudność kopania Bitcoina zaczęła spadać. To może zapowiadać wzrosty cen kryptowaluty

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.