To nie przez kontrakty futures na Bitcoin pękła bańka na kryptowalutach – dowodzą japońscy naukowcy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 lut 2019, 07:16

To nie przez kontrakty futures na Bitcoin pękła bańka na kryptowalutach – dowodzą japońscy naukowcy

Kontrakty futures nie wywołały załamanie cen na Bitcoinie. Cena BTC reaguje na nie w bardzo krótkim terminie, ale w średnim i długim horyzoncie mają one neutralne znaczenie – tak twierdzą naukowcy pracujący dla japońskiego resortu finansów.

10 grudnia 2017 roku Chicago Board Options Exchange wprowadziła do obrotu kontrakty futures na Bitcoina. Tydzień później zrobiła to Chicago Mercantile Exchange. Zdaniem japońskich naukowców, nie miało to decydującego wpływu na to, co stało się podczas kilku kolejnych miesięcy na rynku kryptowalut – chodzi o pęknięcie bańki na BTC.
 

Notowania BTC/USD na przełomie 2017 i 2018 roku

BTCUSD

Zobacz także: JP Morgan widzi czarne chmury nad Bitcoinem. To może być początek zmierzchu kryptowalut

Japońscy naukowcy twierdzą, że to nie kontrakty futures przekuły bitcoinową bańkę

Według niektórych naukowców i analityków, wprowadzenie kontraktów na Bitcoina mogło doprowadzić do załamania się trendu wzrostowego na tej kryptowalucie. W końcu tego rodzaju instrument finansowy pozwala zarabiać nie tylko na wzroście, ale i na spadku ceny danego aktywa bazowego. Taką tezę postawili m.in. Galina Hale, Arvind Krishnamurthy, Marianna Kudlyak i Patrick Shultz w “How Futures Trading Changed Bitcoin Prices” (2018).

Tej opinii nie podziela dwóch japońskich naukowców. Takahiro Hattori i Ryo Ishida - pracujący dla Policy Research Institute przy ministerstwie finansów Japonii - opublikowali wnioski ze swojego badania w artykule „Did the Introduction of Bitcoin Futures Crash the Bitcoin Market at the End of 2017?”.

Kontrakty wpływały na Bitcoina tylko przez góra 20 minut po transakcji

W swoim badaniu Japończycy użyli danych z serwisu CryptoDataDownload oraz giełdy CBOE z okresu 10 grudnia 2017 – 31 stycznia 2018. Ustawili częstotliwość pomiaru na interwał 5 minut.

Okazało się, że zmiana cen kontraktów miała wpływ na notowania BTC w bardzo krótkim terminie (do 20 minut po zmianie). Ale nie miała już żadnego znaczenia w dłuższym horyzoncie (powyżej 20 minut). Japońscy naukowcy wysnuwają z tego wniosek, że fakt istnienia kontraktów na BTC nie miał więc wpływ na przestawienie trendu ze wzrostowego na spadkowy na tej kryptowalucie.

Kontrakty na Bitcoin na giełdach w USA działają zresztą do dziś. Zapewne mają jeszcze mniejszy wpływ na notowania Bitcoina, niż przed rokiem. Przez ten czas nie zyskały one większej popularności, a powstało wiele dużo płynniejszych i alternatywnych instrumentów.

Zobacz także: Duże zmiany w opodatkowaniu kryptowalut od 2019 roku. Będzie trudno odliczyć straty, rozliczyć koszty w PIT

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.