Kryptowaluty podatek 2019: Duże zmiany w rozliczaniu strat na bitcoin
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sty 2019, 07:33

Duże zmiany w opodatkowaniu kryptowalut od 2019 roku. Będzie trudno odliczyć straty, rozliczyć koszty w PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady opodatkowania przychodów z obrotu kryptowalutami w zakresie PIT i CIT. Zaszły poważne zmiany w zakresie rozliczania kosztów i strat – niestety na niekorzyść podatników. Za rok 2018 można się oczywiście rozliczać na starych zasadach.

Od początku 2019 roku doszło do kilku ważnych zmian w zakresie opodatkowania kryptowalut. Zdaniem ustawodawcy, nie są one już prawem majątkowym, a cyfrowym odwzorowaniem wartości. Przychody uzyskane z obrotu nimi przez osoby fizyczne, po wymianie na realną walutę, są identyfikowane do źródła przychodów – kapitały pieniężne. Oto najważniejsze wnioski po X Debacie Podatkowej SGH, która odbyła się wczoraj w Warszawie, a na której pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Finansów (MF).
 

IMG_3279
 

Co się zmieniło w 2018 roku w prawie dotyczącym opodatkowania kryptowalut

Ustawą z października 2018 roku zmieniono zasady rozliczania dochodów z kryptowalut. Osoby fizyczne i prowadzące jednoosobową działalność muszą rozliczać przychody z kryptowalut jako przychody z kapitałów pieniężnych. Osoby prawne – jako przychody z zysków kapitałowych. To oznacza w obu przypadkach stawkę 19%.
 

IMG_3284
 

Od 2019 roku nie można rozliczać straty na handlu walutami wirtualnymi, czyli nie można kompensować zysków z giełdy stratami poniesionymi na cryptos.

Nie można „wrzucać w koszty” kosztów pośrednich, można tylko odliczać koszty bezpośrednie. (Co to dokładnie oznacza – to zależy od interpretacji właściwych organów skarbowych.)

Zostało potwierdzone, że zamiana cryptos na cryptos jest neutralna podatkowo (poza działalnością gospodarczą).
 

IMG_3287
 

Waluty wirtualne zyskały dość skomplikowaną definicję – zostały określone jako cyfrowe odwzorowanie wartości.
 

IMG_3288
 

Określono rachunek walut wirtualnych jako „prowadzony w formie elektronicznej zbiór danych identyfikacyjnych zapewniający osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany”.

Zobacz także: Prognozy dla Bitcoina na 2019 rok – będzie kosztował 67 000 USD albo 0 USD

Kryptowaluty a VAT

Przedstawiciele MF potwierdzili, że jest jasność co do tego, czy należy płacić VAT przy obrocie kryptowalutami. Nie trzeba, bo nie są towarem.
 

IMG_3281
 

Kryptowaluty a PCC

Prezentacja przedstawicieli MF nie pozostawia wątpliwości, że nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych przy handlu kryptowalutami do połowy 2019 roku. Podobno trwają prace nad systemowym uregulowaniem tego problemu (w domyśle – dalej nie trzeba będzie go płacić).
 

IMG_3282
 

Przedstawiciele resortu finansów tłumaczyli, że zmiany mają na celu wprowadzenie sprawiedliwego (adekwatnego) opodatkowania w zakresie walut wirtualnych. Podkreślali także, że starają się stworzyć, krok po kroku, spójny system podatkowy w zakresie kryptowalut, podpatrując rozwiązania m.in. z Czech i Finlandii. Jeszcze raz podkreślamy, że za rok 2018 można się rozliczać na starych zasadach (czyli rozliczać koszty i odliczać stratę).

Zobacz także: Rozkwita sztuka inspirowana kryptowalutami. Wiele wskazuje, że może być lepszą inwestycją niż Bitcoin

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.