Prognozy dla Bitcoina na 2019 rok
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 gru 2018, 06:55

Prognozy dla Bitcoina na 2019 rok – będzie kosztował 67 000 USD albo 0 USD

Niezwykle duża jest rozpiętość prognoz dla Bitcoina na 2019 rok. Nic dziwnego, bo za kryptowalutą dwa szalone lata, w 2017 roku narastała bańka, a w 2018 pękła, pozbawiając Bitcoina 70% wartości. Analitycy są zdezorientowani, niektórzy zawieszają prognozy dla BTC do odwołania.

Rok 2018 był dla Bitcoina fatalny. Pękła uformowana na nim bańka. Cena tej kryptowaluty spadła o ponad 70%, z okolic 14 112 USD w okolice 3 800 USD. Kapitalizacja rynku kryptowalut poleciała w dół tak samo mocno, z 237 mld USD do 66 mld USD.
 

1. Notowania Bitcoina (linia zielona, skala prawa) i kapitalizacja kryptowalut (linia niebieska, skala lewa) w 2018 roku

btc
 

Co dalej z Bitcoinem? Co dalej z kryptowalutami w 2019 roku? Postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze i najciekawsze prognozy z ostatnich tygodni. Prognozy postaraliśmy się ułożyć od najbardziej optymistycznych do najbardziej pesymistycznych.

67 000 USD będzie wart jeden Bitcoin pod koniec 2019 roku – to chyba najbardziej „bycza” prognoza dla tej kryptowaluty, jaka w tej chwili obowiązuje. Autorami są analitycy firmy Pantera Capital, pierwszej która działa tylko i wyłącznie na rynku crypto. Jej prezes Dan Morehead bronił tej prognozy w amerykańskich mediach argumentując, że w wyniku pojawiających się ułatwień i rozszerzeń technologicznych, Bitcoin i inne kryptowaluty będą miały coraz więcej zastosowań. Warto jednak pamiętać, że analitycy Pantera Capital prognozowali że BTC w grudniu 2018 roku będzie warty około 21 000 USD.

W 2019 roku Bitcoin wróci ponad poziom 10 000 USD – sądzi Mike Novogratz, założyciel firmy inwestycyjnej Galaxy Digital i znany zwolennik kryptowalut, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy stracił na swojej pozycji na BTC blisko 140 mln USD. Według niego, już w II kwartale 2019 roku do kupowania Bitcoina rzucą się instytucje finansowe i firmy inwestycyjne, a popyt będzie tak duży, że cena BTC powędruje ponad poziom 10 000 USD, być może nawet w okolice rekordu z grudnia 2017 roku.

Zobacz także: Fala bankructw w branży kryptowalut, ze względu na spadającą opłacalność wydobycia Bitcoin

W przyszłym roku zobaczymy Bitcoina po 8 000 USD - przewiduje David Thomas, dyrektor GlobalBlock. „Gdy popatrzymy się na historię notowań BTC, to widać, że kryptowalucie wyjście na nowe szczyty zajmuje około 67 tygodni. Gdyby historia miała się powtarzać, już w II kwartale 2019 roku cena BTC powinna się kształtować w okolicach 20 000 USD. Wydaje się, że to trochę zbyt optymistyczne założenie, ale biorąc pod uwagę nadchodzące zainteresowanie Bitcoinem ze strony instytucji i funduszy ETF, wydaje się, że możemy zobaczyć w przyszłym roku notowania BTC na poziomie około 8 000 USD” – stwierdził Thomas.

W 2022 roku Bitcoin będzie kosztował 250 000 USD – uważa Tim Draper, amerykański miliarder inwestujący w branżę crypto. Według niego, w przyszłości cały globalny obrót towarowo-pieniężny będzie się opierał na kryptowalutach, bo ludzie w końcu wybiorą środek wymiany niezależny od rządów.

Rok 2019 będzie rokiem rozwoju kryptowalut, ale Bitcoin już się nie podniesie – tak sądzi Samuel Leach, wynalazca Yield Coin i przedsiębiorca z branży crypto. „Bitcoin jest starzejącym się dziadkiem. Pojawia się i rozwija nowe pokolenie, którego najciekawszym przedstawicielem jest Ripple. Poza tym zmienność na BTC jest zbyt duża, to niegdy nie będzie stabilny środek wymiany. Bitcoin pozostanie aktywem przyciągającym przede wszystkim spekulantów” – przewiduje Leach.

Na koniec 2019 roku Bitcoin będzie wart 0 USD – taką odważną prognozę postawił Calvin Ayre, współtwórca Bitcoin Cash. Według niego, Bitcoin jest totalnie bezużyteczny, jest tylko aktywem spekulacyjnym, które w końcu zostanie porzucone.

Bitcoin w długim terminie jest martwy – ostrzega Erik Finman, młokos który zarobił na inwestowaniu w BTC miliony dolarów, lokując w nim pieniądze otrzymane w prezencie od rodziny. Kilka tygodni temu Finman napisał na Twitterze: „Bitcoin jest zbyt niestabilny. Być może czekają nas jeszcze jakieś rynki byka na Bitcoinie, ale w długim terminie on jest martwy. Większa przyszłość czeka m.in kryptowalutę Ethereum”.

Bitcoin zniknie już w 2020 roku – prognozuje jeden z dużych polskich banków. Według niego, na koniec 2019 roku ta kryptowaluta ma być warta jedynie 100 USD. Jaki to bank – nie wiemy. Ale o tym fakcie poinformował dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” poprzez Twittera.

Wszystkie prognozy dotyczące przyszłości Bitcoina są niezwykle ciekawe, bo dotyczą jednego z najbardziej zmiennych aktywów inwestycyjnych na świecie. Próby przewidzenia zachowania notowań BTC w 2019 roku są niezwykle karkołomnym zadaniem. Zdał sobie z tego sprawę popularny analityk firmy Fundstrat Global Advisors Tom Lee, który 13 grudnia zawiesił (do odwołania) wydawanie rekomendacji dla BTC. Najpierw stwierdził, że rynek myli się w wycenie Bitcoina, a potem że wysoka zmienność uniemożliwia kryptowalucie wędrówkę w kierunku wyceny odzwierciedlającej jej fundamentalną wartość.

Źródło ilustracji: CoinMarketCap.com

Zobacz także: Dokładnie rok temu Bitcoin wyznaczył szczyt. Przypominamy najbardziej kozackie prognozy dla kryptowaluty z tamtego okresu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.