Najpopularniejsza kryptowaluta bitcoin w coraz większym kryzysie według JP Morgan
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 sty 2019, 11:11

JP Morgan widzi czarne chmury nad Bitcoinem. To może być początek zmierzchu kryptowalut

Koszt wykopania Bitcoina jest wyższy, niż jego cena rynkowa. Inwestorzy instytucjonalni nie zwiększają zainteresowania tą walutą wirtualną. BTC nie staje się powszechnym środkiem płatniczym, a hakerzy coraz łatwiej okradają giełdy kryptowalutowe.

W ostatnich dniach pojawiło się kilka faktów, które powinny bardzo niepokoić posiadaczy Bitcoina oraz wszystkich, którzy są w jakiś sposób powiązani biznesowo z rynkiem kryptowalut. Nawet nie chodzi o to, że cena BTC spadła, w ciągu ostatnich 10 sesji o kolejne 5%. To właściwie nie ma znaczenia przy tych informacjach, które pokazują, jaką przyszłość może mieć przed sobą Bitcoin...
 

1. Notowania BTC/USD (linia zielona, skala prawa) na tle kapitalizacji (linia niebieska, skala lewa)

cena
 

Zobacz także: Prognozy dla Bitcoina na 2019 rok – będzie kosztował 67 000 USD albo 0 USD

Kopanie BTC opłacalne już tylko w Chinach

Koszt wykopania Bitcoina w IV kwartale 2018 roku wynosił około 4 060 USD – policzyli analitycy JPMorgan Chase. Problem w tym, że średnia cena BTC z tegoż okresu to 3 600 USD, a teraz kręci się ona wokół poziomu 3 450 USD.

“Najtaniej na świecie można kopać BTC w Chinach. Chińscy górnicy są w stanie wybodywać BTC po koszcie 2 400 USD, bo mają dostęp do taniego prądu. Prąd jest główną składową kosztu wydobywania kryptowaluty. Jeśli cena BTC będzie się utrzymywała na aktualnym poziomie, albo nawet spadała, wydobycie stanie się mało opłacalne. Może zbankrutować wiele kopalni istniejących obecnie w USA, Czechach czy na Islandii, co oczywiście będzie na rękę chińskim kopalniom” – wskazali analitycy JPMorgan Chase.

Inwestorzy instytucjonalni nie interesują się Bitcoinem

Analitycy JPMorgan Chase wskazali w swoim raporcie, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy spadała liczba inwestorów instytucjonalnych obecnych na rynku kryptowalut. „Dzieje się tak głównie dlatego, że Bitcoin nie okazał się tzw. bezpieczną przystanią” – tłumaczy John Normand, analityk JPMorgan.

Normand dodaje, że nawet w wypadku realizacji dystopijnych, ekstremalnych scenariuszy – takich jak potężna globalna recesja czy krach na giełdzie – istnieje wiele innych aktywów, które są bardziej płynne i mniej skomplikowane od Bitcoina. Czyli takich, które będą chętniej stosowane przez wielkie instytucje finansowe do zabezpieczania się czy inwestowania.

W dodatku na horyzoncie nie widać szerokiego zastosowania dla technologii blockchain, na której opiera się Bitcoin. Zainteresowanie BTC mogłoby wzrosnąć, gdyby znalazła ona zastosowanie szczególnie w finansach. Jednak według analityków JPMorgan, w ciągu najbliższych kilku lat tak się nie stanie.

Bitcoin nie staje się powszechnym środkiem płatniczym

Co więcej, analitycy JP Morgan nie potrafili wskazać żadnego liczącego się gracza z rynku handlu, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy zacząłby przyjmować płatności w BTC. Dzieje się tak pomimo, że w ciągu roku znacząco spadł koszt transakcji zawieranych przy pomocy tej kryptowaluty.

„Używanie Bitcoina jako środka płatniczego wciąż jest utrudnione. Można oczywiście sobie wyobrazić, że drobny biznes będzie potrzebował marketplace, gdzie ma pełną kontrolę nad płatnościami, i tutaj jest szansa dla BTC, ale to melodia przyszłości” – podkreślili analitycy JPMorgan.
 

2. Wysokość prowizji od transakcji przy użyciu BTC (w USD)

fee
 

Giełdy kryptowalutowie przegrywają wojnę ze złodziejami

Kolejna niepokojąca kwestia związana z Bitcoinem to rosnąca liczba i wartość kradzieży na rynku kryptowalut. Według raportu firmy CipherTrace, w 2018 roku wartość ukradzionych przez hakerów kryptowalut wzrosła o 400% rok do roku, do około 1,7 mld USD. Z czego blisko 1 mld USD skradziono z portfeli klientów giełd kryptowalutowych, co oznacza wzrost o 260% rok do roku.

Kolejne 725 mln USD zwolennicy walut wirtualnych stracili biorąc udział w ICO, lub powierzając środki giełdom które okazały się oszustwami.

„Obserwujemy większość rynku, ale nie cały. Jesteśmy pewni, że liczby podane przez nas w raporcie są mocno zaniżone” – podkreślili analitycy CipherTrace.
 

3. Wartość BTC w mln USD skradzionych z giełd kryptowalutowych

kradz
 

Oj, sytuacja na rynku Bitcoina nie wygląda dobrze. Czy to jest zmierzch tej kryptowaluty? Oczywiście nie nam to rozstrzygać, zdecyduje o tym rynek. My stawiamy tylko niezwykle ważkie pytanie i zachęcamy wszystkich posiadaczy BTC do głębokiego namysłu nad tym, czy przypadkiem nie powinni uciąć strat (o ile jeszcze tego nie zrobili).

Źródła wykresów: 1. CoinMarketCap, 2. BitInfoCharts, 3. CipherTrace

Zobacz także: Duże zmiany w opodatkowaniu kryptowalut od 2019 roku. Będzie trudno odliczyć straty, rozliczyć koszty w PIT

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.