Kryptowaluta Bitcoin jest co prawda warta więcej niż zero, ale pozostanie w trendzie spadkowym – uważają ekonomiści z FED | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 lut 2019, 07:45

Kryptowaluta Bitcoin jest co prawda warta więcej niż zero, ale pozostanie w trendzie spadkowym – uważają ekonomiści z FED

Bitcoin ma pewną wartość, ale jest ona trudna do określenia. BTC pozostanie aktywem o wysokim ryzyku inwestycyjnym, trudno będzie mu się wydostać z trendu spadkowego – stwierdzili ekonomiści banku Rezerwy Federalnej z St. Louis.

Bitcoin nie jest zupełnie bezwartościowy, bo jest wielu ludzi, którzy widzą w nim wartość – stwierdzili David Andolfatto i Andrew Spewak, ekonomiści Federal Reserve Bank of St. Louis. Niedawno opublikowali ciekawą analizę pt. „Whither the Price of Bitcoin?” (“Dokąd zmierza cena Bitcoina?”).

Kryptowaluta Bitcoin już nie dominuje tak bardzo

Andolfatto i Spewak zwrócili uwagę na wielkie rozbieżności w prognozach dla Bitcoina. Jedne potrafią wycenić tę kryptowalutę na 0 USD. Inni wskazują, że obecny trend spadkowy jest chwilowy, a cena Bitcoina w długim terminie powróci do trendu wzrostowego z uwagi na jego ograniczoną podaż.

- Wydaje nam się, że przyszłość Bitcoina należy umieścić gdzieś między tymi dwoma ekstremami. Po pierwsze, należy zauważyć, że Bitcoin nie ma już zdecydowanie dominującego udziału w kapitalizacji całego rynku kryptowalutowego. Było tak jak jeszcze w 2016 roku. Z pewnością Bitcoinowi wyrośnie konkurencja. Po drugie, ograniczona podaż Bitcoina wcale nie musi oznaczać, że jego wycena jest skazana na wzrost – podkreślili naukowcy z FED w St. Louis.

Udział poszczególnych kryptowalut w rynku walut wirtualnych

btc
 

Bitcoin jest warty więcej niż 0

Z drugiej strony, naukowcy uważają, że nie można stwierdzić, iż Bitcoin jest wart 0 USD, a jakikolwiek poziom cenowy powyżej oznacza, że waluta jest handlowana powyżej swojej wartości fundamentalnej. Andolfatto i Spewak podkreślili, że istnieje wielu ludzi, którzy widzą wartość w Bitcoinie i już sam ten fakt sprawia, że nie jest on bezwartościowy.

- Poza tym wiele spółek giełdowych jest wycenianych powyżej wartości fundamentalnej przez całe lata. Złoto jest wyceniane powyżej wartości fundamentalnej mierzonej jego użytecznością w przemyśle. Dolar amerykański jest wyceniany powyżej wartości fundamentalnej, przy której liczeniu należałoby brać pod uwagę bazę podatkową USA czy zadłużenie tego kraju. Ludzie są skłonni płacić za złoto czy dolara więcej, niż wynosi wartość fundamentalna, bo widzą w tych aktywach pewną wartość dodaną – stwierdzili Andolfatto i Spewak.

Na ile eksperci Fed wyceniają wartość fundamentalną BTC? Nie odpowiedzieli jasno na to pytanie.

- Bitcoin to tak naprawdę system zarządzania pewnym rodzajem danych. Oferuje on bezpłatny dostęp do zdecentralizowanej bazy danych. Nad Bitcoinem nikt nie ma władzy. Właśnie dlatego wielu ludzi widzi wartość w Bitcoinie, bo doceniają i wyceniają te jego cechy charakterystyczne – stwierdzili Andolfatto i Spewak.

Ekonomiści FED z St. Louis podkreślili, że aktywa niematerialne (ani nie oparte na realnie istniejących przedmiotach / towarach) zawsze cechują się wysoką zmiennością, a ich zachowanie jest trudne do przewidzenia. Z Bitcoinem nie będzie inaczej. Zapewne jego wartość nie spadnie do zera, ale pozostanie on aktywem cechującym się wysoką zmiennością. Tej kryptowalucie trudno będzie wydostać się z trendu spadkowego – podsumowali Andolfatto i Spewak.

Zobacz także: JP Morgan widzi czarne chmury nad Bitcoinem. To może być początek zmierzchu kryptowalut

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.