95% kryptowalut upadnie – uważa ekspert rynku crypto z USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 lut 2019, 07:57

95% kryptowalut umrze w męczarniach, a ich śmierć będzie w pełni zasłużona – uważa ekspert rynku crypto z USA

95% kryptowalut umrze w męczarniach, a ich śmierć będzie w pełni zasłużona – uważa Matt Hougan, główny analityk firmy Bitwise Asset Management która stara się inwestować głównie na rynku cryptos.

Z ponad 2 tys. kryptowalut, które istnieją w tej chwili, 95% nie przeżyje w długim terminie. One umrą w męczarniach i to będzie zasłużona śmierć – twierdzi Matt Hougan, główny analityk firmy Bitwise Asset Management. Jest to o tyle ciekawe, że Hougan pracuje dla firmy, która stara się inwestować głównie na rynku cryptos. Niedawno Hougan był gościem podcastu Barry’ego Ritholtz’a.

Rynek kryptowalut musi się oczyścić, by powstało coś wielkiego

Według portalu CoinMarketCap, istnieje w tej chwili 2071 kryptowalut. Gdyby prognoza Hougana się sprawdziła, około 1970 z nich powinno zniknąć i to w nieodległym czasie.

- Im szybciej znikną „śmieciowe” waluty wirtualne, tym lepiej. Na rynku cryptos daje się zaobserwować wiele złego. Narodziło się wiele wydmuszek, które urosły po 300%, ale tak naprawdę nic sobą nie prezentują. Tego rodzaju kryptowaluty psują rynek – wskazuje Hougan.

Według eksperta firmy Bitwise Asset Management po tym, jak rynek kryptowalut przejdzie przez trudny okres oczyszczania się, nadejdzie jego złoty okres.

- Przypominam, że spółki Amazon, Google czy Facebook wyrosły z popiołów dot-comów. Bańka internetowa wykreowała nie tylko śmieszne portale w stylu pets.com, ale i Amazona. Podobnie będzie z rynkiem cryptos. Najważniejsze wydarzenia wciąż są przed branżą. Nie ulega bowiem wątpliwości, że technologia blockchain jest wielkim wynalazkiem, który eliminuje pośredników z różnego rodzaju transakcji i wymiany, niesie więc ze sobą prawdziwą rewolucję – podkreśla Hougan.
 

1. Kapitalizacja rynku kryptowalut (w mld USD)

cap
 

Zobacz także: JP Morgan widzi czarne chmury nad Bitcoinem. To może być początek zmierzchu kryptowalut

Kryptowaluty idą śladami ETF-ów

Matt Hougan nie jest jednak zupełnie negatywnie nastawiony do cryptos i technologii blockchain. Wręcz przeciwnie, uważa on, że przed rynkiem kryptowalutowym rysuje się wielka przyszłość. Według niego rozwój rynku cryptos jest bardzo podobny do rozwoju rynku ETF-ów.

- Gdy pojawiły się ETF-y większość ludzi wątpiła, że to kiedykolwiek będzie popularne narzędzie inwestycyjne. Potem był okres, w którym analitycy bali się ETF-ów, mówi że to „broń masowego rażenia”. Dokładnie tę samą drogę przechodzą kryptowaluty – zwrócił uwagę Hougan.

Co ciekawe, Hougan ma mandat do tego, by porównywać rozwój rynku cryptos i rynku ETF-ów. Przez wiele lat był szefem firmy analitycznej Inside ETFs. Zasiadał także przy Okrągłym Stole ETF czasopisma Barron’s.

Hougan przyznał, że jego firma złożyła dwa wnioski o utworzenie funduszy ETF bazujących na kryptowalutach. Jeden z nich ma być oparty na 10 najlepszych cryptos, drugi tylko na Bitcoinie. Według Hougana, ETF-y tego rodzaju mogą się cieszyć dużym powodzeniem, skoro cieszą się nim ETF-y na złoto. Tymczasem kryptowaluty, zdaniem Hougana, to „złoto Millennialsów”.
 

2. Wartość obrotów dziennych na głównych kryptowalutach (w USD)

obroty
 

Źródła wykresów: 1. CoinMarketCap, 2. cryptocurrencychart.com

Zobacz także: Kryptowaluta Bitcoin jest co prawda warta więcej niż zero, ale pozostanie w trendzie spadkowym – uważają ekonomiści z FED

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.