Bitcoin nie będzie bezpieczną przystanią na czas kryzysu – mówi znany profesor ekonomii Nouriel Roubini
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 cze 2019, 07:00

Bitcoin będzie bezpieczną przystanią w czasie kryzysu? Bez żartów – mówi znany profesor ekonomii Nouriel Roubini

W trakcie kolejnego kryzysu ludzie będą uciekać w gotówkę, w obligacje, we franka szwajcarskiego, w złoto, ale nie w Bitcoina – uważa znany profesor ekonomii Nouriel Roubini. A co sądzą inni eksperci?

Bitcoin wyceniany w USD podrożał w tym roku o 205%. Złoto wyceniane w tej samej walucie zdrożało o blisko 12% w tym okresie, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na kruszec. Przypadek? A może Bitcoin zachowuje się już jak złoto, stając się bezpieczną przystanią (safe haven), gdy rośnie ryzyko niepożądanych przez inwestorów zdarzeń?
 

1. Kurs BTC/USD i kapitalizacja Bitcoina w USD

btc

Prof. Roubini nie widzi wartości w kryptowalutach

Według popularnego profesora ekonomii, który wsławił się przewidzeniem kryzysu finansowego z lat 2007-09, Bitcoin nie ma szans stać się globalnym safe haven. Chodzi o Nouriela Roubiniego, który ostatnio był gościem podcastu FT Alphachat.

Roubini stwierdził, że pomimo rajdu cenowego na Bitcoinie i innych kryptowalutach, nie zmienia swojego podejścia do tego „wynalazku”.

- Wielu mówi, że tegoroczny rajd to początek czegoś nowego na kryptowalutach. Nie sądzę. To nie są waluty, to nie są pieniądze. Pieniądz musi być stabilnym środkiem wymiany, tymczasem żadna z kryptowalut nie spełnia tego wymogu. W dodatku sieć Bitcoin ma poważne ograniczenia, jeśli chodzi o przepustowość transakcji, dlatego nie jest powszechnie używany. Kryptowaluty nie są też stabilnym nośnikiem wartości, bo ich cena zmienia się znacznie z godziny na godzinę – stwierdził Roubini.

Co więcej, Roubini wskazuje, że tak naprawdę system kryptowalut jest scentralizowany, choć ich miłośnicy tego nie dostrzegają.

- Blockchain jest siecią prywatną, scentralizowaną, kontrolowaną. Sieć blockchain to nic innego, niż baza danych, która jest otoczona kultem. Zwróćmy uwagę, że na razie żadna poważna korporacja i żaden rząd nie zastosował na dużą skalę tej technologii. Wiele się mówi o używaniu blockchaina na wiele sposobów, w różnych branżach, ale jak na razie liczba przykładów efektywnej adopcji tego rozwiązania w świecie realnym wynosi 0, słownie zero – wskazuje prof. Roubini. Podkreśla również, że tylko około 8% ICO nie okazało się oszustwem.

Prof. Roubini zapytany o to, czy Bitcoin może być safe haven odparł, że w II połowie 2018 roku jego kurs nie zwyżkował, a była ku temu okazja.

- W IV kwartale 2018 roku mieliśmy mocne zawirowania na rynkach. Ale kurs Bitcoina i innych shitcoinów ani drgnął. To pokazuje, że w skali globalnej kryptowaluty nie będą nigdy bezpieczną przystanią. Stwierdzenie, że Bitcoin może być safe haven, to żart. Podczas kolejnego kryzysu ludzie będą uciekać w gotówkę, w obligacje, we franka szwajcarskiego, w złoto, ale nie w Bitcoina – stwierdził prof. Roubini.

Zobacz także: Prognozy dla BTC na drugą połowę 2019. 0 lub 28 000 USD – tyle może być wart Bitcoin według ekspertów

Bitcoin już był safe haven. W Wenezueli…

A co inni naukowcy sądzą o Bitcoinie jako o bezpiecznej przystani? Czy podczas kryzysu kryptowaluta będzie w stanie chronić kapitał niczym złoto?

Trzeba zacząć od tego, że Bitcoin zachowuje się podobnie jak złoto. Do takiego wniosku doszli Jamal Bouoiyour, Refk Selmi i Mark Wohar w artykule „Bitcoin: competitor or complement to gold?” opublikowanym w tym roku na łamach Economics Bulletin. „Wyniki naszego badania wskazują, że Bitcoin i złoto korelują w podobnych, specyficznych warunkach rynkowych i podczas wyjątkowych wydarzeń. To sugeruje, że złoto i Bitcoin mogą być komplementarne. Złoto może dywersyfikować portfele inwestorów kryptowalutowych. Bitcoin może jednak być dla złota wzorem, jeśli chodzi o efektywność transferu wartości” – napisali.

Do podobnych wniosków doszli Konstantinos Gkillas z Uniwersytetu w Patras oraz François Longin z ESSEC Business School. „Zachowanie Bitcoina podczas krachów na rynkach akcji pokazuje, że może on służyć jako coś w rodzaju bezpiecznej przystani. Co ciekawe, kryptowaluta nie zawsze zachowuje się w tych ciężkich okresach tak jak złoto, więc zarówno Bitcoin jak i złoto mogą pełnić rolę aktywów dywersyfikujących tradycyjne portfele akcyjne” – stwierdzili w tekście „Is Bitcoin the New Digital Gold? Evidence From Extreme Price Movements in Financial Markets”.

Zresztą Bitcoin już odegrał rolę safe haven. Co prawda na skalę lokalną, ale jednak. Stało się tak w dotkniętej wielkim kryzysem ekonomicznym Wenezueli. Obywatele nie chcieli używać bolvarów, woleli Bitcoiny. Kryptowaluta osiągnęła w tym kraju status safe haven – twierdzą Agata Klibera, Paweł Marszałek, Ida Musiałkowska i Katarzyna Świerczyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w publikacji „Bitcoin: Safe haven, hedge or diversifier? Perception of bitcoin in the context of a country’s economic situation — A stochastic volatility approach” (Physica A: Statistical Mechanics and its Applications, nr 524, 15 czerwca 2019).

Są jednak naukowcy, którzy przestrzegają przed ustawianiem Bitcoina w roli bezpiecznej przystani. „Zalety Bitcoina nie powinny przesłaniać jego poważnych wad. Bitcoin jest o wiele bardziej wolatylnym aktywem, niż złoto czy frank szwajcarski. Jego płynność jest niska, a koszty transakcyjne są relatywnie wysokie, nawet w normalnych warunkach rynkowych. Dopóki rynek kryptowalutowy nie dojrzeje, nie należy traktować Bitcoina jako aktywa które może pełnić rolę safe haven” – stwierdził Lee A. Smales z University of Western Australia w publikacji „Bitcoin as a Safe Haven: Is It Even Worth Considering?”.
 

Pęknięcie bańki na Bitcoinie na tle podobnych zdarzeń na indeksach Nikkei i Nasdaq

btc nikkei nasdaq


A co jeśli inwestor kryptowalutowy chciałby poszukać bezpiecznej przystani, chroniącej przed zbyt dużą zmiennością na Bitcoinie? „Tradycyjne aktywa, takie jak akcje czy obligacje, są słabym zabezpieczeniem przed dużą zmiennością na kryptowalutach. Złoto wydaje się lepszym zabezpieczeniem, ale też nie jest idealnym. Nie ma dobrego safe haven dla inwestora kryptowalutowego. Wartość fundamentalna Bitcoina jest trudna do oszacowania, więc inwestorzy kryptowalutowi będą wciąż mieli problemy z zarządzaniem ryzykiem” – napisali Ryuta Sakemoto, Alden Ho i Yoshihiko Ichikawa w artykule „What is a Hedge or Safe Haven Asset for Bitcoin Investors?” (SSRN, maj 2019).

A czy Wy zabezpieczacie się Bitcoinem? A może traktujecie go tylko jako aktywo czysto spekulacyjne? Czy tak wolatylne aktywo jak Bitcoin może być bezpieczną przystanią?

Źródła wykresów: 1. CoinMarketCap.com, 2. L.A. Smales (2019)

Zobacz także: Kurs bitcoin i innych kryptowalut ostatnio mocno zwyżkuje, ale spółek które miały zarabiać na blockchain i BTC już nie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.