Roubini vs Hayes: gorąca debata na temat kryptowalut i bitcoin zakończona skandalem!
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 lip 2019, 08:52

Roubini vs Hayes: gorąca debata na temat kryptowalut i bitcoin zakończona skandalem!

Debata o kryptowalutach pomiędzy prof. Nouriel’em Roubini’m a szefem giełdy BitMEX Arthur’em Hayes’em nie była transmitowana na żywo, a jej zapis na razie jest niedostępny. Wedle relacji mediów była ostra, gorąca, bezpardonowa i zakończyła się skandalem.

Dziś o 3:00 w nocy w Tajpei miała miejsce gorąca debata o kryptowalutach, w ramach 2019 Asia Blockchain Summit. Reklamowana była pod hasłem „Tangle in Taipei”, niczym bokserska walka. W narożniku kryptowalutowym stanął szef giełdy BitMEX Arthur Hayes. Po drugiej stronie ringu znalazł się prof. Nouriel “Dr Doom” Roubini, znany ekonomista który przewidział kryzys z lat 2007-09 i jest wielkim oponentem kryptowalut.

Debata Roubini vs Hayes zakończona w atmosferze skandalu

Niczym w przypadku walki o pas mistrza świata wagi ciężkiej, zarówno przed jak i po debacie obydwaj oponenci nie żałowali sobie złośliwości.

Przed dyskusją Hayes zwrócił uwagę, że na giełdzie BitMEX traderzy mają otwarte pozycje o wartości kilku miliardów USD, z czego pozycje na BTC/USD wynoszą 1 mld USD. Na to Roubini: „Jak mogę wierzyć takim informacjom, skoro 95% obrotu na bitcoinach jest sztucznie generowana?” Na co Hayes: „Może powinieneś porozmawiać z finansistami których zatrudniam, oni by ci wytłumaczyli że BitMEX to nie fake giełda”.

Prawdziwa burza rozpętała się jednak po debacie, która zakończyła się w atmosferze skandalu. Otóż organizatorzy wydarzenia postanowili nie transmitować go na żywo w Internecie, ani nie zamieszczać nagrania w sieci po jego zakończeniu. To oczywiście bardzo nie spodobało się prof. Roubiniemu, który stwierdził że wygrał i zaapelował o opublikowanie video z debaty. Hayes odparł, że jest w posiadaniu taśmy i że ma nadzieję iż po jej publikacji Roubini nie zostanie wpuszczony na żaden uniwersytet. Taka kontra rozwścieczyła Dr Dooma. „Zamknij się i opublikuj taśmę. To jest typowe zachowanie dla mafii kryptowalutowej. Opublikuj taśmę, tchórzu, gadka szmatka!” - napisał na Twitterze.
 

Capture
 

Zobacz także: Bitcoin realizuje odbicie zdechłego kota. 3 powody dlaczego obecne wzrosty na BTC to najprawdopodobniej pułapka

Roubini zaatakował giełdę BitMEX

Czy prof. Roubini rzeczywiście wygrał debatę? Zaczęła się od jego wystąpienia. Najpierw przypuścił atak na giełdę BitMEX, określając ją mianem „zgniłem platformy handlowej”, nie wyposażonej w żadne narzędzia typu KYC (know-your-customer) czy AML (anti-money laundering).

- BitMEX, podobnie jak każda kryptowalutowa giełda, funkcjonuje dzięki temu, że doprowadza traderów do ruiny. Z drugiej strony w branży kryptowalutowej jest mnóstwo gangsterów i zdegenerowanych hazardzistów. Nic dziwnego, że korzystają z lewaru 100x na BitMEX. BitMEX jest doskonałym przykładem, jak chora jest branża kryptowalutowa – krzyczał prof. Roubini.

Hayes skontrował ostro.

- Nie chcę nazywać cię profesorem, za te wycieczki osobiste. A przechodząc do rzeczy, my nie naganiamy klientów, nie mamy żadnego marketingu. Co z tego, że dajemy lewar 100x, ludzie kochają spekulację więc im ją dajemy, na uczciwych zasadach. Poza tym produkty finansowe notowane na tradycyjnych giełdach potrafią mieć większą zmienność, niż kryptowaluty, przykładem są tutaj kontrakty na VIX – odparł Hayes.

Hayes przyznał, że jego giełda ma siedzibę na Seszelach. Zapytany o to, jaką łapówkę musiał wręczyć tamtejszym urzędnikom, by mógł spokojnie prowadzić biznes, odparł, że kokosa.

Blockchain to najbardziej przeceniana technologia

W kolejnych rundach debatujący przeszli do meritum. Hayes wskazywał, że świat powoli przechodzi od stanu analogowego do cyfrowego. Przyznał, że gotówka daje większą anonimowość niż pieniądz cyfrowy, ale i tak odejdzie ona do lamusa, bo taka jest kolej rzeczy. Według niego, ludzie będą poszukiwać w przyszłości czegoś, co jest niezależne od rządów i wielkich korporacji, i to będą właśnie kryptowaluty. Podkreślił, że Bitcoin ma dopiero 10 lat więc trzeba poczekać na jego upowszechnienie się.

Prof. Roubini przedstawił z kolei swój tradycyjny spis grzechów i słabych stron kryptowalut. Zwrócił uwagę, że Bitcoin i inne kryptowaluty są mało płynne i tak naprawdę nie zapewniają anonimowości, a jako system są tak naprawdę scentralizowane. Stwierdził, że obecnie rozwija się wiele technologii przyszłości – jak AI, Big Data, internet rzeczy – ale kryptowaluty do tego grona nie należą. Według Roubiniego, o wiele lepiej jako środki wymiany spisują się takie rozwiązania, jak Alipay czy Mpesa. Zdaniem Dr Dooma, wartość Bitcoina i innych kryptowalut zmierza do zera.

Prof. Roubini zaatakował również kryptowalutę Libra przygotowywaną przez Facebooka. Stwierdził, że to nie będzie środek wymiany tylko narzędzie do inwigilacji. Zwrócił również uwagę, że setki firm mówią o adaptacji technologii blockchain, ale niewiele z tego wynika. Według prof. Roubiniego nie ma na razie żadnych przykładów zastosowania tej technologii na dużą skalę z sukcesem, więc na razie trzeba stwierdzić, że to najbardziej przeceniona technologia w historii ludzkości. A Bitcoin w związku z tym jest tylko bazą danych otoczoną kultem.

Kto wygrał debatę? Na pewno prof. Roubini był bardziej agresywny i podawał więcej argumentów (inna sprawa, czy poprawnych merytorycznie). Według portalu CryptoGlobe, trudno wskazać zwycięzcę. Może publikacja nagrania debaty w tym pomoże.

[Opis debaty za portalem CryptoGlobe oraz notatkami Mike’a Dudas’a.]

Zobacz także: Bitcoin będzie bezpieczną przystanią w czasie kryzysu? Bez żartów – mówi znany profesor ekonomii Nouriel Roubini

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.