Rynek ICO umiera. W lipcu i sierpniu nie było żadnych ofert opartych o tokeny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 wrz 2019, 07:03

Rynek ICO umiera. W lipcu i sierpniu nie było żadnych ofert opartych o tokeny

Rynek ICO w całym 2019 roku może osiągnąć wartość niewiele większą, niż w... sierpniu 2018 roku. Doszło do totalnej degrengolady rynku, na którym innowacyjne projekty miały być finansowane poprzez emisję tokenów.

Jak do tej pory, do końca sierpnia 2019 roku, na globalnym rynku ICO (Initial Coin Offering) projekty pozyskały 346 mln USD w ramach 88 emisji. To tyle, co w samym sierpniu 2018 roku... Wygląda na to, że wartość rynku ICO w 2019 roku może nie przekroczyć bariery 0,5 mld USD. Przypominamy, że w 2018 roku w ramach 1253 projektów na rynku ICO pozyskano 7,8 mld USD, a w 2017 roku 875 projektów zebrało 6,2 mld USD – mówią dane portalu ICODATA.IO.

1. Wartość ICO w 2019 roku

2019

Rynek Inicial Coin Ofering w wakacje zamarł

Tegoroczna statystyka rynku ICO jest przerażająca. On obumarł, zwiędł, dogorywa – nie można tego inaczej nazwać. Dla fanów ICO szczególnie dramatyczne były wakacje – nie doszło do żadnej oferty na globalnym rynku ICO! Wydaje nam się, że nie można tego nazwać efektem sezonu ogórkowego. Owszem, w poprzednich latach II połowa roku była zwyczajowo słabsza od I połowy, ale nie aż tak...

2. Wartość ICO w 2018 roku

2018

Nie wierzymy portalowi ICODATA.IO? Również inne źródła pokazują obumieranie rynku ICO. Spójrzmy na raport ICOBench.com za I kwartał 2019 roku. Mimo że jakość ICO – wedle tego portalu – delikatnie rośnie, to ofert jest coraz mniej. W I kwartale 2019 roku było ich o 43% mniej rok do roku i miał wartość 902 mln USD, o 86% mniejszą, niż w I kwartale 2018 roku.

3. Rynek ICO w I kwartale 2019 roku według raportu ICOBench.com

icobench

Zaufanie do projektów ICO jest bardzo niskie

Dane ICOBench.com pokazują jeszcze jedną ważną rzecz. W I kwartale 2019 roku ledwie 33% ofert na rynku ICO pozyskało tyle kapitału, ile chciało. Rok wcześniej ten wskaźnik wynosił 52%. To oznacza, że emitentom tokenów jest coraz trudniej przekonać kapitałodawców do swoich projektów. Nie dziwimy się, biorąc pod uwagę to jak duży odsetek projektów ICO (około 80%!) okazuje się oszustwami...

Zobacz także: 81% ICO czyli Initial Coin Offerings to oszustwa – mówią wyniki badań

Co ciekawe, z badań naukowych wynika, że większość z około 4,7 tys. inwestorów (średnia rynkowa), którzy biorą udział w ICO, pozbywa się swoich tokenów zanim projekt zostanie zrealizowany. Notują oni często dodatnią stopę zwrotu z inwestycji dzięki... wzrostowi kursu Ethereum – wynika z raportu „ICO Investors” Swiss Finance Institute. To na platformie Ethereum realizowane jest ponad 70% ICO.

4. Mediana stóp zwrotu na rynku ICO (dane dla 250 ofert)

stzw

Mnóstwo oszustw, niesatysfakcjonujące stopy zwrotu – oto główne czynniki, które doprowadziły do obumarcia rynku ICO. Czy on się podniesie? Na razie jego przyszłość jest we mgle...

Źródła wykresów: 1-2. ICODATA.IO, 3. ICObench.com, 4. Swiss Finance Institute

Zobacz także: Pomimo wzrostu cen BTC opłacalność wydobycia kryptowalut pozostaje dramatycznie niska

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.