Wybory prezydenckie w USA 2020 - bitcoin nie ochroni przed niepewnością
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 lut 2020, 06:54

Bitcoin nie ochroni przed polityczną niepewnością podczas wyborów prezydenckich w USA

Wzrost politycznej niepewności w USA ma niezbyt dobry wpływ na cenę bitcoina – wynika z badań naukowców.

W roku wyborczym w USA, gdy rośnie polityczne napięcie, kurs bitcoina w USD ma tendencję do zniżkowania – wynika z badania Tobiasa Burggrafa z Otto Beisheim School of Management.

Wybory prezydenckie w USA – dlaczego są ważne dla inwestorów

Wielu ekspertów uważa, że nadchodzące wybory prezydenckie w USA (3 listopada 2020) namieszają w głowach inwestorów. Wybory prezydenckie w USA są ważne z trzech powodów. Po pierwsze, są to wybory w najważniejszej gospodarce świata. Po drugie, mają wpływ nie tylko na politykę wewnętrzną USA, ale też na politykę na całym świecie. Po trzecie, właśnie dlatego są obserwowane i analizowane niemal we wszystkich krajach świata, wywołując emocje również tam.

Zwiększona niepewność, przedostająca się z najważniejszej sceny politycznej świata na rynek finansowy, może mieć wpływ także na notowania bitcoina. W pierwszym odruchu można powiedzieć, że zwiększona niepewność polityczna powinna wpływać na notowania kryptowaluty pozytywnie. Bitcoin przez wielu jest bowiem postrzegany już jako „bezpieczna przystań” (safe haven). Tymczasem nic bardziej mylnego – twierdzi Tobias Burggraf z Otto Beisheim School of Management.

Zobacz także: W kryptowaluty i bitcoin inwestują zamożni, inteligentni, lubiący ryzyko mężczyźni - wynika z badań naukowców

Bitcoin nie chronił przed polityczną niepewnością

W latach, w których mają miejsce wybory w USA, bitcoin ma tendencję spadkową, a najmocniejsza jest ona na 6 i 3 miesiące przed wyborami – przekonuje Burggraf w artykule „Bitcoin and Global Political Uncertainty – Evidence from the U.S. Election Cycle”.

Zachowanie bitcoina w różnych warunkach politycznych

Capture

Burggraf zbadał zachowanie bitcoina w przedziale od kwietnia 2013 roku do października 2019 roku. Okazało się, że korelacja kursu BTC/USD z napięciem wywoływanym wyborami w USA jest negatywna. Czyli kurs spada, gdy napięcie rośnie.

Co ważne, chodzi tutaj o napięcie przedwyborcze. Kurs bitcoina wyrażony w USA ma tendencje do zniżkowania głównie na 3 i 6 miesięcy przed wyborami w USA. Jest to zgodne z naturą inwestorów na całym świecie: wolą oni fakty od niepewności. Im bliżej daty wyborów, tym kurs bitcoina wydaje się stabilniejszy i mocniejszy (ma mniejszą tendencję do zniżkowania).

Burggraf wskazuje, że wniosek z jego badania jest jeden i jest on bardzo ważny dla inwestorów z całego świata. Otóż bitcoin nie może być traktowany jako safe haven chroniące przed niepewnością polityczną. To oznacza, że inwestorzy w takich okolicznościach wciąż wolą tradycyjne złoto czy franka szwajcarskiego. „Kryptowaluta taka jak bitcoin to atrakcyjne aktywo, dające duże stopy zwrotu, ale charakteryzujące się dużą zmiennością i dużym ryzykiem” – podkreśla Burggraf.

Zobacz także: Jak rozliczać dochody ze sprzedaży i kopania kryptowaluty Bitcoin i innych – tłumaczy Marcelina Szwed-Ziemichód z kancelarii MSZ Tax

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.