Halving na BTC może wywołać kolejną hossę na Bitcoinie i kryptowalutach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 lut 2020, 06:30

Halving na Bitcoinie może wywołać kolejną falę hossy na BTC

Większość analityków widzi w nadchodzącym halvingu nadzieję na hossę na Bitcoinie. A miłośnik złota Peter Schiff oraz wielbiciel akcji Warren Buffett wciąż obstają przy swoim: Bitcoin nie ma żadnej wartości.

Od 1 stycznia do 13 lutego Bitcoin podrożał z 7 195 USD do 10 328 USD, czyli o 43,5%. To był niezwykle udany początek roku w wykonaniu tej kryptowaluty. Kurs przełamał dzięki temu długoterminowy trend spadkowy, który trwał od czerwca 2019 roku. Eksperci wskazywali, że Bitcoin rósł głównie ze względu na rosnące napięcia polityczne.

Jednak ostatnie kilakanaście dni było niepomyślnych dla notowań BTC/USD. Kurs od 13 lutego poszedł w dół do okolic 9 210 USD, czyli o 11%. Postanowiliśmy sprawdzić co o przyszłości notowań tej kryptowaluty powiedzieli analitycy i ludzie związani z kryptowalutami w ciągu ostatnich kilkunastu dni.

Notowania BTC/USD – 1 rok

BTCUSD

Zobacz także: Bitcoin nie ochroni przed polityczną niepewnością podczas wyborów prezydenckich w USA

Halving może wywołać kolejną falę hossy na BTC

Jeśli pominiemy analizę techniczną, to większość analityków skupia się na nadchodzącym halvingu. W maju nastąpi kolejne w historii BTC zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku, z 12,5 BTC do 6,25 BTC. To oczywiście spodowuje, że zmniejszy się nowa podaż Bitcoinów.

Tymczasem historia uczy, że każdy halving powodował znaczny wzrost wyceny BTC. W ciągu 12 miesięcy przed pierwszym halvingiem (28 listopada 2012) kurs BTC/USD urósł z 11 USD do 1 100 USD. Drugi halving z lipca 2016 roku wywołał wzrost wyceny z 576 USD do 650 USD, a w 2017 roku – jak pamiętamy – miał miała miejsce wielka hossa na Bitcoinie.

Mike Novogratz, założyciel Galaxy Digital, podniósł swoją prognozę dla Bitcoina na 2020 rok, po niezwykle pomyślnym początku roku. Twierdzi, że kurs BTC/USD urośnie w tym roku do 20 000 USD. Wcześniej widział go na poziomie 12 000 USD.

Wielkie poruszenie wywołała wypowiedź szefa Binance Changpenga Zhao, który zazwyczaj nie stawia prognoz. Stwierdził on, że Bitcoin może wyjść na nowe szczyty nawet jeszcze przed tegorocznym halvingiem. „Uważam, że halving nie jest uwzględniony w cenie kryptowaluty. Zazwyczaj nie dzielę się z rynkiem prognozami, bo one mają 50% skuteczności, ale tym razem będzie inaczej”.

Alexander Kravets, prezes CEX.io, uważa, że jeśli potraktujemy Bitcoina jako surowiec – jak to robi amerykański urząd CFTC, to jak każdy surowiec ma on “podłogę cenową”, określaną przez koszty wydobycia. „Wydaje mi się, że mijającej zimy ta podłoga została ustalona na poziomie około 6 800 USD, a po tym jak nagroda za wydobycie bloku spadnie w maju o połowę, podłoga może pójść w górę do około 9 000 USD” – powiedział Kravets.

Wciąż pojawiają się skrajne prognozy dla Bitcoina

Gdy przeglądamy prognozy dotyczące przyszłej ceny Bitcoina, wciąż możemy zetknąć się z niesamowitym rozstrzałem. Wielcy zwolennicy kryptowalut widzą nadchodzącą hossę, która wyniesie kurs BTC/USD niemalże w kosmos. Analityk PlanB uważa, że już w 2021 roku Bitcoin będzie kosztował 100 000 USD. Prezes giełdy Kraken Jesse Powell stwierdził niedawno, że nadchodzi potężna korekta ceny Bitcoina, ale w górę, do nawet 100 000 USD! Również Adam Back, szef Blockstream, uważa, że nadchodzący halving wyniesie cenę Bitcoina jeszcze w tym roku na poziom około 100 000 USD.

Najbardziej optymistyczną prognozę w ostatnich tygodniach przedstawił analityk Rekt Capital na Twitterze: „Niedługo zobaczymy Bitcoina po 385 000–400 000 USD.” Niemal równie optymistyczny jest popularny w USA przedsiębiorca i inwestor Tim Draper, który sądzi, że najpóźniej w 2023 roku Bitcoin będzie po 250 000 USD, gdyż ludzie stracą zaufanie do banków i papierowych walut, a Bitcoin stanie się „środkiem płatniczym pierwszego wyboru”.

Oczywiście, są też skrajnie negatywne prognozy dla Bitcoina. Szef Euro Pacific Capital i chyba najbardziej znany na świecie miłośnik złota Peter Schiff powtórzył ostatnio, że na Bitcoinie wciąż jest bańka, która pęknie i sprowadzi cenę kryptowaluty bardzo szybko do poziomu 3 000 USD. Schiff zrobił nawet na Twitterze ankietę, w której prosił o obstawianie czy do 3 000 USD szybciej dotrze złoto, czy kurs BTC/USD. 69% jego followersów obstawiło, że to złoto dotrze do tej ceny szybciej. Schiff jest innego zdania. „Bitcoin nie jest safe haven, nie ma na to żadnych dowodów. Bitcoin istnieje zbyt krótko, by w ogóle mógł to udowodnić” – stwierdził Schiff.
 


Bitcoin nie ma żadnej wartości – powtórzył ostatnio Warren Buffett. W wywiadzie dla CNBC Buffett powiedział, że Justin Sun (który wylicytował i zjadł lunch z Buffettem) nie przekonał go do kryptowalut. „Kryptowaluty nie mają żadnej wartości, niczego nie produkują, żadna poważna firma nie robi biznesu bazując na kryptowalutach. To jest aktywo czysto spekulacyjne, które służy również do prania pieniędzy. Nie mam i nie zamierzam mieć żadnych Bitcoinów” – stwierdził Buffett.

Zobacz także: Warren Buffett zjadł lunch z kryptowalutowym milionerem. Justin Sun przekonywał go do Bitcoina i nie tylko

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.