Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Stablecoin tether był jedną z najlepszych „bezpiecznych przystani” podczas koronakryzysu – wskazują naukowcy

Udostępnij

Nie wszystkie kryptowaluty są tzw. bezpieczną przystanią. Ale wszystkie, podobnie jak złoto czy srebro, dają świetnie zarobić od początku pandemii koronawirusa.

Przejrzeliśmy kilka opracowań naukowych dotyczących zachowania kryptowalut w okresie koronakrachu. Okazuje się, że spośród najbardziej popularnych kryptowalut jedynie tether zachowało się jak tzw. bezpieczna przystań.

Tether bezpieczną przystanią

Z opracowania „Are Cryptocurrencies a Safe Haven for Equity Markets? An International Perspective from the COVID-19 Pandemic” wynika, że jedynie kryptowaluta tether w czasie koronakrachu okazała się zabezpieczeniem dla portfeli opartych na akcjach. Bitcoin czy ethereum zabezpieczyły tylko portfele inwestorów mających dużą ekspozycję na rynek chiński – wynika z badania przeprowadzonego przez Thomasa Conlony z University College Dublin, Shaen Corbetb z Dublin City University oraz Richarda J. McGee z University of Waikato.

Stablecoiny to waluty cyfrowe, które z założenia mają mieć mniejsze wahania kursu, niż np. bitcoin (który jest bardzo wolatylnym aktywem, bo jego rekordowy dzienny spadek to -66%!). Są one powiązane z takimi aktywami, jak dolar amerykański czy złoto. Tether (USDT) jest stablecoinem powiązanym z USD. Maksymalny jednosesyjny spadek w historii tether wyniósł -14%.

Średnia, odchylenie standardowe, skośność, kurtoza, maksymalny 1-sesyjny spadek oraz skumulowana stopa zawrotu dla wybranych aktywów w okresie kwiecień 2010 – kwiecień 2020 oraz kwiecień 2019 – kwiecień 2020

2010 2020

Źródło: „Are Cryptocurrencies a Safe Haven for Equity Markets?” (2020)

Warto zwrócić uwagę, że tether rzeczywiście okazał się stabilnym aktywem w okresie rynkowych zawirowań. W okresie kwiecień 2019 – kwiecień 2020 odchylenie standardowe dla tej kryptowaluty wyniosło ledwie 4,98 pkt. proc., podczas gdy dla bitcoina aż ponad 86 pkt. proc., a dla indeksu MSCI World ponad 26 pkt. proc. Maksymalny 1-sesyjny spadek wartości tether wyniósł 2,4%, podczas gdy np. w przypadku ethereum było to 56,6%, a w przypadku S&P500 -2,8%.

Notowania tether – 1 rok

tether wykres

Źródło: CoinGecko

Zobacz także: Debiut na Nasdaq pierwszej giełdy kryptowalut już we wrześniu. Tymczasem bitcoin zadomowił się powyżej 11 000 USD

Jak VIX w górę, to tether drożeje

Podobne badania, z podobnymi rezultatami, przeprowadzili John W. Goodell z University of Akron oraz Stephane Goutte z University Paris-Saclay. W artykule „Diversifying with cryptocurrencies during COVID-19” przedstawili wyniki analizy zachowania najbardziej popularnych kryptowalut na tle wskaźnika VIX (indeks strachu).

Okazało się, że większość kryptowalut jest dodatnio skorelowana z VIX-em. To znaczy, gdy na rynkach rośnie zmienność i pojawia się strach, cryptos tanieją, razem z akcjami. Jedynym wyjątkiem był stablecoin tether, który zyskiwał na wartości wraz ze wzrostem VIX.

Obraz koherencji fal: tether vs VIX*

spójność fal

*Im cieplejszy kolor, tym większa korelacja między aktywami.

Źródło: „Diversifying with cryptocurrencies during COVID-19”

Dokładniejsze zestawienie, prezentujące zachowanie poszczególnych aktywów inwestycyjnych podczas koronakrachu w marcu 2020 roku znajdziemy w artykule „The 2008 global financial crisis and COVID-19 pandemic: How safe are the safe haven assets?”, zamieszczonym w biuletynie Centre for Economic Policy Research nr 34/2020. Widać, że np. w dniu 12 marca - gdy bitcoin przeżył krach (-46%), a S&P500 nurkował o 10% - stablecoin tether zyskał 5,3%. Podczas takich sesji inwestorzy posiadający tether w portfelu mogli się cieszyć.

Zachowanie wybranych aktywów inwestycyjnych podczas wybranych sesji w marcu 2020

straty marzec

Źródło: „The 2008 global financial crisis and COVID-19 pandemic: How safe are the safe haven assets?” (2020)

Pojawia się pytanie, jak będzie się zachowywał stablecoin tether, gdy nadejdzie kolejny wzrost zmienności, a dolar amerykański nie będzie zyskiwał na wartości. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy w czasie kolejnego okresu „risk off” na rynkach USD będzie bezpieczną przystanią…

Kryptowaluty i metale szlachetne nic sobie nie robią z pandemii

Na koniec ciekawostka. W okresie 25 marca – 25 czerwca 2020 roku, gdy pandemia rozwijała się w najlepsze, kryptowaluty okazały się świetną inwestycją, podobnie jak metale szlachetne. Zresztą, kryptowaluty zachowują się od wielu miesięcy bardzo podobnie do metali – wynika z artykułu „Investment Opportunities in The Time Of (COVID-19) Spread: The Case of Cryptocurrencies and Metals Markets” autorstwa naukowców z King Salman Institute i Ain Shams University.

Jak dokładnie prezentowały się stopy zwrotu z inwestycji w kryptowaluty i metale w tym okresie? Jeśli chodzi o cryptos, to ethereum podrożało o 72,02%, bitcoin o 38,98%, tether ledwie o 0,23%. Uncja srebra zyskała w tym okresie na wartości 42,16%, miedź 20,75% a złoto 8,54%.

Warto zauważyć, że te kategorie aktywów drożeją zapewne nie dlatego, iż trwa pandemia. Drożeją, bo inwestorzy spodziewają się powrotu wysokiej inflacji w związku z masowym drukiem pieniądza przez banki centralne.

Zobacz także: Niektórzy znani inwestorzy zaczynają sprzedawać złoto. Tymczasem popyt inwestycyjny na kruszec jest rekordowo wysoki

Udostępnij