Stablecoin tether był jedną z najlepszych „bezpiecznych przystani” podczas koronakryzysu – wskazują naukowcy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 sie 2020, 06:45

Stablecoin tether był jedną z najlepszych „bezpiecznych przystani” podczas koronakryzysu – wskazują naukowcy

Nie wszystkie kryptowaluty są tzw. bezpieczną przystanią. Ale wszystkie, podobnie jak złoto czy srebro, dają świetnie zarobić od początku pandemii koronawirusa.

Przejrzeliśmy kilka opracowań naukowych dotyczących zachowania kryptowalut w okresie koronakrachu. Okazuje się, że spośród najbardziej popularnych kryptowalut jedynie tether zachowało się jak tzw. bezpieczna przystań.

Tether bezpieczną przystanią

Z opracowania „Are Cryptocurrencies a Safe Haven for Equity Markets? An International Perspective from the COVID-19 Pandemic” wynika, że jedynie kryptowaluta tether w czasie koronakrachu okazała się zabezpieczeniem dla portfeli opartych na akcjach. Bitcoin czy ethereum zabezpieczyły tylko portfele inwestorów mających dużą ekspozycję na rynek chiński – wynika z badania przeprowadzonego przez Thomasa Conlony z University College Dublin, Shaen Corbetb z Dublin City University oraz Richarda J. McGee z University of Waikato.

Stablecoiny to waluty cyfrowe, które z założenia mają mieć mniejsze wahania kursu, niż np. bitcoin (który jest bardzo wolatylnym aktywem, bo jego rekordowy dzienny spadek to -66%!). Są one powiązane z takimi aktywami, jak dolar amerykański czy złoto. Tether (USDT) jest stablecoinem powiązanym z USD. Maksymalny jednosesyjny spadek w historii tether wyniósł -14%.

Średnia, odchylenie standardowe, skośność, kurtoza, maksymalny 1-sesyjny spadek oraz skumulowana stopa zawrotu dla wybranych aktywów w okresie kwiecień 2010 – kwiecień 2020 oraz kwiecień 2019 – kwiecień 2020

2010 2020

Źródło: „Are Cryptocurrencies a Safe Haven for Equity Markets?” (2020)

Warto zwrócić uwagę, że tether rzeczywiście okazał się stabilnym aktywem w okresie rynkowych zawirowań. W okresie kwiecień 2019 – kwiecień 2020 odchylenie standardowe dla tej kryptowaluty wyniosło ledwie 4,98 pkt. proc., podczas gdy dla bitcoina aż ponad 86 pkt. proc., a dla indeksu MSCI World ponad 26 pkt. proc. Maksymalny 1-sesyjny spadek wartości tether wyniósł 2,4%, podczas gdy np. w przypadku ethereum było to 56,6%, a w przypadku S&P500 -2,8%.

Notowania tether – 1 rok

tether wykres

Źródło: CoinGecko

Zobacz także: Debiut na Nasdaq pierwszej giełdy kryptowalut już we wrześniu. Tymczasem bitcoin zadomowił się powyżej 11 000 USD

Jak VIX w górę, to tether drożeje

Podobne badania, z podobnymi rezultatami, przeprowadzili John W. Goodell z University of Akron oraz Stephane Goutte z University Paris-Saclay. W artykule „Diversifying with cryptocurrencies during COVID-19” przedstawili wyniki analizy zachowania najbardziej popularnych kryptowalut na tle wskaźnika VIX (indeks strachu).

Okazało się, że większość kryptowalut jest dodatnio skorelowana z VIX-em. To znaczy, gdy na rynkach rośnie zmienność i pojawia się strach, cryptos tanieją, razem z akcjami. Jedynym wyjątkiem był stablecoin tether, który zyskiwał na wartości wraz ze wzrostem VIX.

Obraz koherencji fal: tether vs VIX*

spójność fal

*Im cieplejszy kolor, tym większa korelacja między aktywami.

Źródło: „Diversifying with cryptocurrencies during COVID-19”

Dokładniejsze zestawienie, prezentujące zachowanie poszczególnych aktywów inwestycyjnych podczas koronakrachu w marcu 2020 roku znajdziemy w artykule „The 2008 global financial crisis and COVID-19 pandemic: How safe are the safe haven assets?”, zamieszczonym w biuletynie Centre for Economic Policy Research nr 34/2020. Widać, że np. w dniu 12 marca - gdy bitcoin przeżył krach (-46%), a S&P500 nurkował o 10% - stablecoin tether zyskał 5,3%. Podczas takich sesji inwestorzy posiadający tether w portfelu mogli się cieszyć.

Zachowanie wybranych aktywów inwestycyjnych podczas wybranych sesji w marcu 2020

straty marzec

Źródło: „The 2008 global financial crisis and COVID-19 pandemic: How safe are the safe haven assets?” (2020)

Pojawia się pytanie, jak będzie się zachowywał stablecoin tether, gdy nadejdzie kolejny wzrost zmienności, a dolar amerykański nie będzie zyskiwał na wartości. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy w czasie kolejnego okresu „risk off” na rynkach USD będzie bezpieczną przystanią…

Kryptowaluty i metale szlachetne nic sobie nie robią z pandemii

Na koniec ciekawostka. W okresie 25 marca – 25 czerwca 2020 roku, gdy pandemia rozwijała się w najlepsze, kryptowaluty okazały się świetną inwestycją, podobnie jak metale szlachetne. Zresztą, kryptowaluty zachowują się od wielu miesięcy bardzo podobnie do metali – wynika z artykułu „Investment Opportunities in The Time Of (COVID-19) Spread: The Case of Cryptocurrencies and Metals Markets” autorstwa naukowców z King Salman Institute i Ain Shams University.

Jak dokładnie prezentowały się stopy zwrotu z inwestycji w kryptowaluty i metale w tym okresie? Jeśli chodzi o cryptos, to ethereum podrożało o 72,02%, bitcoin o 38,98%, tether ledwie o 0,23%. Uncja srebra zyskała w tym okresie na wartości 42,16%, miedź 20,75% a złoto 8,54%.

Warto zauważyć, że te kategorie aktywów drożeją zapewne nie dlatego, iż trwa pandemia. Drożeją, bo inwestorzy spodziewają się powrotu wysokiej inflacji w związku z masowym drukiem pieniądza przez banki centralne.

Zobacz także: Niektórzy znani inwestorzy zaczynają sprzedawać złoto. Tymczasem popyt inwestycyjny na kruszec jest rekordowo wysoki

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.