Czym jest Dogecoin, kryptowaluta którą promuje Elon Musk
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 lut 2021, 17:39

Czym jest Dogecoin – kryptowaluta którą promuje Elon Musk

Kurs Dogecoina rósł wczoraj momentami o 60% po tym, jak kryptowalutę znów zareklamował na Twitterze założyciel Tesli Elon Musk.

Elon Musk miał sobie zrobić przerwę od Twittera (tak zapowiedział 3 lutego), ale mu to nie wychodzi. Wczoraj zamieścił zdjęcie rakiety, a za chwilę, w kolejnym tweecie, zasugerował, iż chodzi o kryptowalutę Dogecoin.
 

Potem zamieścił jeszcze jednego tweeta w temacie:


Efekt? Podczas wczorajszego dnia Dogecoin drożał momentami nawet o 60%. Elon Musk ma coraz większą siłę sprawczą, bo gdy pisze nazwy jakichś spółek czy kryptowalut na swoim twitterowym koncie, ich kursy strzelają w górę jak korki od szampana. Tak było kilka dni wcześniej z bitcoinem, a kilkanaście dni temu z akcjami CD Projekt, gdy pochwalił grę Cyberpunk 2077.
 

Notowania DOGE od 2016 roku

DogieCoin

Co to jest Dogecoin?

Czymże jest dogecoin? Jest to internetowa waluta peer-to-peer, oparta na zmodyfikowanym protokole bitcoin. Jest walutą inflacyjną (jej ilość w obiegu może się zwiększać). Powstała po to, by dotrzeć do większej ilości odbiorców, niż bitcoin. Miała to być kryptowaluta dla mas, z lekkim przymrużeniem oka.

Dogecoin powstał 8 grudnia 2013 roku. Jest dzieckiem Jacksona Palmera i Billy'ego Markusa. W ciągu 3 pierwszych dni po jej utworzeniu jej kurs urósł 6-krotnie. Jednak w kolejnych miesiącach popularność dogecoina spadała, brak było pomysłów na rozwój projektów.

Obecnie po rynku krąży 128,2 mld DOGE, a każda moneta dzieli się na 100 000 000 miejsc po przecinku. Zaletą tej kryptowaluty jest to, że jest tania, bo jedna moneta kosztuje ledwie 0,05037 USD. Nagrody za kopanie dogecoinów zmniejszyły się z 1 mln do 10 tys. DOGE. Bloki są wydobywane stosunkowo szybko, bo co około 1 minutę. Sieć Dogecoin przetwarza bloki co minutę (w sieci Bitcoin dzieje się to co 10 minut). DOGE jest kryptowalutą opartą na algorytmie SCRYPT (jak Litecoin).

Obecnie wartość rynku DOGE to około 6,6 mld USD (około 24 mld zł). Przed rokiem sięgała ona ledwie 326 mln USD. W ciągu 12 miesięcy kurs tej kryptowaluty liczony w USD poszedł w górę o 1 925%. Dogecoin jest dostępny m.in. na giełdach Bittrex i Binance.
 

Kapitalizacja rynku DOGE (mln zł)

cap
Źródło: coinpaprika.com

Zobacz także: Afera GameStop się rozkręca. Amerykański KNF podejrzewa, że Milenialsi z Reddita zostali zmanipulowani przez grube ryby z Wall Street

Kto kupuje Dogecoina, ten ma pieskie życie

Finansowy Twitter opanowała moda na Dogecoin. Zdaje się bowiem, że ten, kto kupuje dogecoiny, ma pieskie życie.
 


Kreatywność fanów tej kryptowaluty nie zna granic. Chcą z nią lecieć na księżyc.
 


Można by się z tego wszystkiego śmiać. Można by wskazywać, że Dogecoin nie ma tak naprawdę wartości. Problem w tym, że jest to aktywo, na którym można sowicie zarobić. W ciągu 5 lat kurs tej kryptowaluty w stosunku do USD urósł o 15 886%. A tylko 28 stycznia DOGE podrożał o 256%.

Zobacz także: Konsole PlayStation 5 i Xbox Series X wciąż słabo dostępne, tymczasem Nintendo Switch notuje kolejne rekordy sprzedaży

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.