Akcje Coinbase urosły na debiucie o ponad 31%, a spółk stała się najwyżej wycenianą giełdą w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 kwi 2021, 10:48

Akcje Coinbase urosły na debiucie o ponad 31%, a spółka stała się najwyżej wycenianą giełdą w USA

85,6 mld USD – taka jest kapitalizacja kryptowalutowej giełdy Coinbase po pierwszym dniu notowań na Nasdaq.

Wczoraj na amerykański parkiet technologiczny weszła giełda kryptowalutowa Coinbase, a dokładnie spółka Coinbase Global. Cena referencyjna jej akcji wynosiła 250 USD, a na zamknięciu sięgnęła 328 USD, drożejąc o 31,3%. Spółka zaczynała sesję z kapitalizacją na poziomie 66 mld USD, a skończyła na poziomie blisko 86 mld USD, stając się najwyżej wycenianą rynkowo amerykańską giełdą.

Ile jest warta giełda Coinbase?

85,6 mld USD – taka jest kapitalizacja kryptowalutowej giełdy Coinbase po pierwszym dniu notowań na Nasdaq. Tymczasem spółka Intercontinental Exchange (właściciel NYSE) jest wyceniona na 66,2 mld USD, Nasdaq na 26 mld USD, nie wspominając o CBOE (11 mld USD). Coinbase ma kapitalizację wyższą nawet od London Stock Exchange (58,1 mld USD) oraz Hong Kong Exchanges (74 mld USD). W szczytowym momencie notowań kapitalizacja Coinbase sięgała już 112 mld USD (jedna akcja kosztowała 429,5 USD), ale kurs dość mocno się wahał. Jeszcze we wrześniu 2020 roku Coinbase było wyceniane na rynku prywatnym na 6 mld USD.

Co ciekawe, są eksperci – jak prezes firmy analitycznej New Constructs David Trainer – którzy uważają, że Coinbase jest bardzo mocno przewartościowana. „Ta giełda jest warta raczej 10 mld USD, może nawet 5 mld USD, a nie 100 mld USD” – powiedział Trainer portalowi Yahoo Finance. „To jest broker, jakich wiele. Coinbase nie wynalazło koła, nie oferuje żadnych nowatorskich rozwiązań. Oczywiście, handlują nowatorskim produktem, jakim są cryptos. Ale nie ma żadnych przeszkód, by za chwilę giełdy NYSE czy Nasdaq zaczęły handlować kryptowalutami. Konkurencja może się łatwo zwiększyć. Poza tym zaczyna się brutalna wojna cenowa na prowizje od transakcji, więc marże Coinbase zaczną spadać. Ja nie mówię, że to jest zła spółka, tylko że jest mocno przewartościowana” – podsumował Trainer.

Historia notowań Coinbase podczas 1. sesji na Nasdaq

1 sesja coinbase

Źródło: Market Screener

Zobacz także: Michael Saylor: w kilka lat BTC podrożeje 10-krotnie

Kryptowaluty przywitały Coinbase na Nasdaq historycznymi maksami

Co ciekawe, najważniejsze kryptowaluty uczciły debiut Coinbase historycznymi rekordami cenowymi. Bitcoin zrobił szczyt na 64 830 USD, ethereum na 2 401 USD, a popularny ostatnio Dogecoin na 0,145 USD.

Historia notowań Ethereum

Historia notowań Ethereum

Źródło: coingecko.com

“Cieszymy się niezmiernie, że wnosimy transparentność do środowiska cryptos. Pracowaliśmy na to 10 lat” – powiedziała CFO Coinbase Alesia Haas po debiucie. „Uważamy, że dzięki nam kryptowaluty i cały biznes z nimi związany trafia do mainstreamu i już nie będzie się kojarzyć z podejrzaną działalnością” – dodała.

Giełda Coinbase powstała w 2012 roku w San Francisco. Obecnie ma 56 milionów użytkowników, około 223 mld USD aktywów, 11% udziału w globalnym obrocie kryptowalutami. Założył ją Brian Armstrong, który jest jej prezesem, a jego pakiet akcji wyceniany jest na około 6,5 mld USD. W I kwartale 2021 roku Coinbase miało 1,8 mld USD przychodu (9 razy więcej, niż przed rokiem) oraz blisko 0,8 mld USD zysku (kilkunastokrotnie więcej r/r).

Liczba użytkowników Coinbase

Liczba użytkowników Coinbase

Źródło: The Block

Przychody Coinbase (mld USD)

Przychody Coinbase

Źródło: The Block

Zobacz także: Indie chcą zakazać obrotu kryptowalutami. Czy to się może w ogóle udać?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.