Gdy kupisz kryptowalutę bitcoin przez Revoluta nie możesz jej wycofać na zewnętrzny portfel
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 maj 2021, 06:30

Kupując bitcoina przez Revoluta nie możesz go wycofać na zewnętrzny portfel, ale to ma się zmienić

Polacy bardzo polubili kupowanie kryptowalut przez Revoluta. Problem w tym, że po zakupie bitcoina za pośrednictwem tej platformy nie mogą go wycofać na zewnętrzny portfel.

Bitcoin to przede wszystkim wolność – twierdzą jego zwolennicy. I radzą, by nie trzymać zakupionych BTC na giełdach, tylko wycofywać je na zewnętrzne portfele. Polacy bardzo polubili kupowanie cryptos poprzez appkę Revolut, ale ona nie daje możliwości „ucieczki” z bitcoinem…

Polacy rzucili się na kryptowaluty…

Ostatnie 12 miesięcy jest bardzo udane dla kryptowalut jako aktywa inwestycyjnego (bitcoin podrożał o 517%). Zwiększa się ich popularność wśród Polaków. Widać to też po danych, które podał niedawno Revolut. Liczba jego klientów kupujących BTC w I kwartale 2021 roku wzrosła +140% k/k, a średnie wydatki klienta na zakup BTC wzrosły +60% k/k.

„W pierwszych miesiącach 2021 roku obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie bitcoinem, ale też poszczególnymi walutami fiat. Od początku pandemii liczba klientów na świecie kupujących lub sprzedających kryptowaluty w naszej aplikacji wzrosła trzykrotnie” – twierdzi Edward Cooper, Head of Crypto w Revolut.

Z danych tejże firmy wynika, że jej polscy klienci wydali na zakup bitcoinów w I kwartale br. blisko czterokrotnie więcej (+284% k/k), niż w IV kw. 2020. Są to przeważnie osoby w wieku 25-34 lata (Milenialsi), a w tej kategorii wiekowej liczba osób kupujących BTC urosła trzykrotnie k/k (+199% k/k), a średni wydatek na osobę wzrósł o połowę (+48% k/k).

Zobacz także: Wyspa Bequia to pierwsze terytorium na Ziemi na którym za wszystko co potrzebne do życia można zapłacić bitcoinem

…ale bitcoina z Revoluta wycofać (na razie) nie mogą

Revolut ma w Polsce ponad 1 mln klientów. Mają oni do dyspozycji 21 cryptos, w tym oczywiście bitcoina. 12 kwietnia br. oferta Revoluta powiększyła się o Cardano, Uniswap, Synthetix, Yearn Finance, Uma, Bancor, Filecoin, Numeraire, Loopring, Orchid i The Graph.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest jednak oczywiście bitcoin, który ma ograniczoną podaż (nigdy nie będzie więcej niż 21 mln BTC). Bitcoina wielu jego fanów traktuje jako ucieczkę od świata pustych walut fiat, drukowanych na potęgę. Uchodzi on za swego rodzaju bezpieczną przystań, coś w rodzaju cyfrowego złota, gdyż można go przenieść z giełdy na zewnętrzny portfel. Szczegóły prezentuje m.in. ten świetny tekst blogera ukrywającego się pod nickiem Arman The Parman.

Problem w tym, że klienci Revoluta w Polsce na razie nie mają możliwość wycofania BTC na zewnętrzne portfele, ale firma obiecuje, że ma się to zmienić. „Z początku Revolut dawał ekspozycję na zmienność na kryptowalutach. Natomiast rok temu to zostało uregulowane w taki sposób, że to klienci są właścicielami zakupionych kryptowalut. Kolejną zasadniczą zmianą, którą wprowadzi Revolut, będzie umożliwienie wypłat crypto kupionych na Revolut na zewnętrzne portfele. Pierwsze jaskółki tej zmiany zobaczymy już niebawem” – zapewnia Strefę Inwestorów Stefan Bogucki, rzecznik prasowy Revolut Polska.

Zmiany zaszły już na rynku brytyjskim. Klienci Revoluta z Wielkiej Brytanii mogą już wycofywać BTC na zewnętrzne portfele. Nowa funkcjonalność jest na razie dostępna dla klientów planu Metal (w ramach wersji beta będą mogli dodać do Revolut trzy zewnętrzne adresy i wypłacić do 500 GBP dziennie oraz 1000 GBP miesięcznie).

Miejmy nadzieję, że Revolut jak najszybciej zapewni polskim klientom możliwość wycofywania bitcoinów na zewnętrzne portfele. Bez takiej możliwości posiadacz BTC nie do końca kontroluje swoją własność. To tak, jakby zakupić złoto poprzez bank i musiało ono spoczywać w jego skarbcu…

Zobacz także: Bitcoin kontra złoto. Wielka debata o tym które aktywo jest lepsze i dlaczego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.