Coinbase zoferuje inwestorom kryptowalutę Dogecoin - wyniki finansowe rozczarowały
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 maj 2021, 08:34

Coinbase niedługo zaoferuje Dogecoina, wyniki giełdy za I kwartał lekko rozczarowały

Instytucje robią na Coinbase większy obrót, niż inwestorzy indywidualni. W ramach poszerzania oferty giełda ma w najbliższych tygodniach zaoferować Dogecoina.

Giełda kryptowalutowa Coinbase (COIN) w I kwartale br. wypracowała 1,801 mld USD przychodu (191 mln USD przed rokiem) i zarobiła 3,05 USD na akcję. Analitycy spodziewali się 3,07 USD zysku na akcję, przy przychodach 1,81 mld USD. Wyniki chyba lekko rozczarowały inwestorów, bo w notowaniach posesyjnych kurs rośnie ledwie o 0,58%.

Instytucje robią na Coinbase większy obrót, niż inwestorzy indywidualni

Giełda Coinbase potwierdziła, że ma 56 mln aktywnych użytkowników, w tym 8 tys. instytucji. W I kwartale transakcje zawarło 6,1 mln jej klientów, na kwotę 335 mld USD, z czego 120 mld USD przypadło na klientów indywidualnych, a 215 mld USD na instytucjonalnych. Wydatki operacyjne Coinbase wyniosły 813 mln USD.

Spółka przyznała, że wciąż gros przychodów ma z opłat transakcyjnych (głównie z obrotu bitcoinem i ethereum), ale wraz z liczbą pozyskiwanych klientów rosną nie tylko jej przychody, ale też koszty. Podkreśliła też, że konkurencja rośnie z każdym dniem, oferując kryptowaluty oraz usługi, których Coinbase nie oferuje.

Historia notowań Coinbase na tle Nasdaq Composite

coin

Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: Tesla wycofała się z płacenia bitcoinem za samochody. Kryptowaluty mocno w dół

Dogecoin trafi na Coinbase za 2 miesiące

Przedstawiciele spółki Coinbase postanowili poszerzać swoją ofertę. Ostatnio na giełdzie pojawił się stablecoin Tether (USDT), a w ciągu kilku miesięcy ma się pojawić rozchwytywany w ostatnich miesiącach Dogecoin (DOGE). To jednak nie będzie koniec nowości, bo Coinbase widzi przyszłość jednak w innych aktywach cyfrowych.

Coinbase przyznaje, że będzie chciało wyjść bardziej naprzeciw potrzebom instytucji w zakresie handlu i przechowywania aktywów cyfrowych. Dodaje, że na razie nie szykuje się na wojnę cenową z konkurencją w zakresie opłat transakcyjnych. Przedstawiciele Coinbase przyznali też, że trendy na rynku cryptos są nieprzewidywalne, stąd wszelkie prognozy dotyczące finansów spółki są obarczone dużą dozą niepewności. Według prognoz spółki, jeśli rynek kryptowalut będzie dynamicznie rósł w 2021 roku, Coinbase powinno pozyskiwać 9 mln klientów miesięcznie, w wariancie neutralnym 7 mln, a jeśli cryptos będą tanieć to 5 mln.

Podczas czwartkowej sesji akcje Coinbase potaniały o 6,5%. Złożyły się na to dwa czynniki. Po pierwsze, bitcoin mocno taniał po tym jak Tesla przestała go przyjmować w rozliczeniu za auta w handlu internetowym. Poza tym, amerykańska prasa doniosła, że jeden z głównych rywali Coinbase – giełda Binance – przechodzi kontrolę służb podatkowych USA i jest podejrzany o naruszenie prawa w zakresie prania pieniędzy.

Konsensus rekomendacji analityków dla Coinbase to obecnie „przeważaj”, a średnia cena docelowa wynosi 429 USD (62% powyżej czwartkowego zamknięcia).

Rekomendacje dla Coinbase

reko

Źródło: FinViz

Zobacz także: Rynek kryptowalut i bitcoin jest już warty 2,35 bln USD czyli więcej niż Apple

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.