Kryptowaluty i Bitcoin są warte więcej niż Apple
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 maj 2021, 06:30

Rynek kryptowalut i bitcoin jest już warty 2,35 bln USD czyli więcej niż Apple

Kryptowalutowa hossa, która trwa od wielu miesięcy, wyniosła wycenę rynkową bitcoina i jego klonów na bardzo wysokie poziomy.

Wartość rynkowa kryptowalut sięga 2,35 bln USD – wynika z danych portalu CoinMarketCap (wszystkie dane w poniższym tekście na dzień 6 maja br.). 5 lat temu wynosiła 8,4 mld USD, a rok temu 248 mld USD. To oznacza mniej więcej 280-krotny wzrost w ciągu 5 lat oraz blisko 10-krotny w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Całkowita wartość rynkowa kryptowalut (USD) – 5 lat

Całkowita wartość rynkowa kryptowalut

Źródło: coinmarketcap.com

Bitcoin posiada nieco ponad 45% udziału w rynku kryptowalut (jego kapitalizacja to nieco ponad 1 bln USD). Ethereum ma blisko 16%. „Dominacja” BTC jest najniższa od lipca 2018 roku. Jeszcze w lutym 2017 roku BTC miał 86% rynku, ale od tamtego czasu wiele się zmieniło i konkurencja odebrała mu sporą część udziału. Jak łatwo policzyć, wartość rynku cryptos bez BTC to około 1,35 bln USD.

Udziały wybranych kryptowalut w rynku cryptos ogółem (proc.)

Udziały wybranych kryptowalut w rynku cryptos

Źródło: coinmarketcap.com

Kryptowaluty i bitcoin mają coraz większą wagę

Lubimy porównania, bo same liczby niewiele mówią, a tak wielkie liczby są trudno przyswajalne przez rozum. Warto więc zestawić kapitalizację rynku kryptowalut z wartością rynkową innych walut lub podmiotów gospodarczych.

Biorąc pod uwagę wartość podaży walut (bazy monetarnej), kapitalizacja kryptowalut jest już niemalże równa wartości rynkowej dolara kanadyjskiego, co umiejscawia je na 9 pozycji na liście najbardziej wartościowych walut. Cały rynek cryptos jest już wart więcej, niż Apple (2,13 bln USD), czyli najwyżej na świecie wyceniana spółka giełdowa.

Teraz zerknijmy na bitcoina. Jego wartość rynkowa to obecnie nieco ponad 1 bln USD. Bitcoin stał się aktywem inwestycyjnym, któremu najszybciej udało się osiągnąć tą magiczną barierę. Spółka Microsoft potrzebowała na to 44 lat, spółka Apple 42 lat, spółka Amazon 24 lat, a Google – 21 lat. Wartość rynkowa BTC jest wciąż niższa od tych spółek technologicznych, a także od koncernu naftowego Saudi Aramco (1,9 bln USD).

Jeśli umieścimy bitcoina na liście najbardziej wartościowych walut, zajmuje on 14 pozycję, za frankiem szwajcarskim, ale przed rosyjskim rublem. Warto jednak dodać, że z badania Deutsche Banku wynika, że BTC jest trzecią walutą świata, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość waluty w obrocie, za dolarem amerykańskim oraz euro. „Jeszcze na początku 2019 roku BTC stanowił 3% USD w obrocie, a w lutym 2021 było to już 40% USD – czytamy w raporcie „The Future of Payments. Bitcoins: Can The Tinkerbell Effect Become a Self-Fulfilling Prophecy?".

Wartość rynkowa BTC na tle walut narodowych (w BTC)

Wartość rynkowa BTC

Źródło: coinmarketcap.com

Waluty o największej wartości w obrocie (mld USD)

Waluty o największej wartości w obrocie

Źródło: Deutsche Bank

Warto jeszcze umiejscowić bitcoina na tle złota, z którym często jest porównywany. Obecnie wartość BTC stanowi 1/10 wartości światowego rynku złota (10 bln USD). Wartość wydobytego kruszcu wynosi bowiem obecnie około 10 bln USD.

Zobacz także: Kupując bitcoina przez Revoluta nie możesz go wycofać na zewnętrzny portfel, ale to ma się zmienić

Dogecoin wart więcej, niż bułgarski lew

Hitem ostatnich miesięcy na rynku kryptowalut jest Dogecoin. Jest to kryptowaluta, która powstała dla żartu w 2013 roku. Przyznawali to sami jej twórcy. Jednakże odniosła bardzo duży sukces rynkowy, a podpromował ją Elon Musk, założyciel koncernu Tesla.

Kapitalizacja Dogecoina wynosi 75,7 mld USD. W kilka miesięcy stał się on czwartą najważniejszą kryptowalutą. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze na początku tego roku wartość rynkowa Dogecoina wynosiła… 0,62 mld USD. Przy obecnej kapitalizacji Dogecoin jest wart więcej, niż Deutsche Post (75 mld USD), Dell (75 mld USD) czy Gazprom (74 mld USD).

Kapitalizacja DOGE (mld USD) w 2021 r.

Kapitalizacja DOGE

Źródło: CoinMarketCap

Gdy zestawimy go z innymi walutami, zajmuje 50 pozycję na świecie. Plasuje się przed bułgarskim lewem, a za peruwiańskim solem. Jeśli utrzyma tempo wzrostu wartości z tego roku, aż strach myśleć gdzie go zobaczymy w tym zestawieniu za kilka miesięcy…

Wartość rynkowa DOGE na tle walut narodowych (w BTC)

Wartość rynkowa DOGE na tle walut narodowych

Źródło: CoinMarketCap

Zobacz także: Kryptowaluta Dogecoin nadal drożeje. Eksperci ostrzegają, że to się nie skończy dobrze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.