Giełda i kryptowaluty są ze sobą coraz mocniej połączone i zależne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 cze 2021, 07:00

Giełda i kryptowaluty są ze sobą coraz mocniej połączone i zależne

Czynniki wpływające na rynki akcji wpływają także na rynek kryptowalut, ale w odwrotną stronę to nie działa – udowadniają naukowcy.

Przed 2019 rokiem nie było czynników wspólnych dla wzrostów rynku akcji i kryptowalut, czyli takich, które generowałyby zwyżki wycen zarówno papierów wartościowych, jak i bitcoina czy ethereum. Jednak od 2020 roku pojawia się jeden wspólny czynnik – alarmują Guo Feng z Southern University of Science and Technology oraz Yulong Sun z University of Science and Technology of China w artykule „How Common are Return Factors in Cryptocurrencies and Equities?”.

Korelacja rynku akcji i kryptowalut rośnie

Wspólny czynnik pojawił się dokładnie w 12 tygodniu 2019 roku i jest on powiązany z innymi czynnikami wpływającymi na rynek akcji. „Gdy popatrzymy się na zachowanie kursów cryptos i akcji to zobaczymy, że wszystko się zgadza, bo w 2020 roku stały się one o wiele bardziej skorelowane ze sobą, niż były wcześniej” – podkreślają naukowcy.

Dodatkowo, Guo Feng i Yulong Sun zwracają uwagę, że czynniki wpływające na rynki akcji zazwyczaj wpływają także na rynki kryptowalut, ale w drugą stronę to nie za bardzo działa. Przy okazji wskazują, że stopy zwrotu z kryptowalut mają generalnie wyższą zmienność, niż z akcji i są pozytywnie skrzywione.

Generalny wniosek z badania jest taki, że Czynniki wpływające na rynki akcji wpływają także na rynek kryptowalut, ale w odwrotną stronę to nie działa. Oraz że rynki akcji i kryptowalut od kilku kwartałów są ze sobą silnie skorelowane i wiele na to wskazuje, że tak pozostanie.

Guo Feng i Yulong Sun wyrażają nadzieję, że ich badanie da podstawy do teoretycznego modelowania zachowań i zależności między akcjami a kryptowalutami. W swoim badaniu wykorzystali oni dane z portalu Coinmarketcap.com z lat 2014-2020 dla cryptos o kapitalizacji powyżej 1 mln USD. Po dane dotyczące rynku akcji sięgnęli do Center for Research in Security Prices (CRSP).
 

Notowania bitcoina i S&P500

Notowania bitcoina

Źródło: Stooq

Zobacz także: Gdzie i jak inwestować gdy inflacja jest wysoka – radzi prof. Aswath Damodaran

Czy ma miejsce inflacja kryptowalut

Zapoznając się z cytowanym badaniem naszą uwagę zwrócił fakt, że w roku 2015 istniało 90 kryptowalut o kapitalizacji przekraczającej 1 mln USD, a w 2020 takich cryptos było już 1209, co oznacza wzrost o 1243% w 5 lat. Obecnie – jak podaje portal Coinmarketcap.com – 1 671 kryptowalut o kapitalizacji powyżej 1 mln USD, a 10 329 w ogóle.

Należy chyba wobec tego zadać pytanie: czy przypadkiem nie obserwujemy inflacji kryptowalut? Czy to nie jest tak, że na fali mody na cryptos powstaje wiele projektów, które tak naprawdę są tylko próbą odcinania kuponów od sukcesu bitcoina czy ethereum?
 

5 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji

5 największych kryptowalut

Źródło: Coinmarketcap.com

Zobacz także: Ethereum może zdominować bitcoina – twierdzi Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.