Ethereum może zdominować bitcoina – twierdzi Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 maj 2021, 08:00

Ethereum może zdominować bitcoina – twierdzi Goldman Sachs

Bitcoin jest już klasą aktywów, ale może zostać w przyszłości zdominowany przez ethereum – uważają analitycy Goldman Sachs. Tymczasem kryptowaluta Polygon najlepiej przetrzymała majowy krach.

„Trzeba zacząć traktować bitcoina poważnie, jako nową klasę aktywa inwestycyjnego. Ma on swoje własne czynniki ryzyka, bo jest relatywnie nowym aktywem i przechodzi właśnie przez fazę adopcji” – stwierdza w raporcie Mathew McDermott, analityk Goldman Sachs.

Goldman Sachs: bitcoin to nowa klasa aktywa inwestycyjnego

Goldman Sachs utworzył dział aktywów cyfrowych, a McDermott został jego szefem. To pokazuje, że ta niezwykle ważna dla rynku finansowego instytucja zaczęła traktować poważnie kryptowaluty. „Bitcoin jest traktowany jak cyfrowe złoto, ale jego zachowanie jest raczej podobne do takich ryzykownych aktywów, jak akcje. W każdym razie to jest fascynujące, że BTC przyciąga kolejne rzesze inwestorów i na naszych oczach rodzi się nowa klasa aktywa inwestycyjnego, to jest niezwykle rzadkie wydarzenie” – stwierdził McDermott.

Zdaniem analityka GS, głównym zagrożeniem dla bitcoina są regulacje. „Podejście rządów do bitcoina i kryptowalut nie jest jednorodne. Z pewnością niektóre państwa będą chciały dość mocno uregulować ten rynek, co może negatywnie wpłynąć w przyszłości na cenę BTC. Wydaje się, że ton w jakim wyrażają się regulatorzy o bitcoinie stał się konstruktywny, ale to nie oznacza, że zagrożenia regulacyjne nie istnieją” – stwierdza McDermott.

Analityk Goldman Sachs podkreśla, że nawet w obliczu niepewności regulacyjnej, klienci instytucjonalni z chęcią wkładają bitcoina do portfeli. „Najbardziej aktywne są fundusze hedge. To im najbardziej pasuje bitcoin do portfeli, ale lubią też instrumenty pochodne typu kontrakty futures na BTC” – podkreśla McDermott.

BTC Dominance Index

BTC Dominance Index

Źródło: bitcoindominance.com

Zobacz także: Panika na rynku Bitcoin, Ethereum i innych krypto. Zbieramy komentarze ekspertów z branży kryptowalut

Ethereum staje się Amazonem informacji

Co ciekawe, w swoim raporcie o cryptos analitycy Goldman Sachs wynieśli niemalże pod niebiosa ethereum, a nie bitcoina. Generalnie stwierdzili, że ETH ma szansę na przełamanie dominacji BTC. Zwrócili uwagę, że co prawda podaż ETH nie jest sztywna (obecnie wynosi 115 mln monet), ale znacznie spadło tempo jej wzrostu w ostatnich latach, a poza tym na platformie postawionych jest już około 2,5 tys. zdecentralizowanych aplikacji.

“Biorąc pod uwagę szerokość adopcji i mnogość zastosowań, ethereum ma wielką szansę na odegranie większej roli jako bezpieczna przystań, niż bitcoin. Ekosystem ETH wspiera smart-kontrakty, zapewnia możliwość kreacji nowych aplikacji na platformie. Najbardziej zdecentralizowane aplikacje DeFi są budowane na platformie ETH. Także większość NFT jest kupowanych z użyciem ethereum. Wszystko wygląda na to, że to Ethereum będzie tak naprawdę liderem rozwijającym krypto-technologie. Profil cyfrowy utworzony na platformie ethereum będzie pozwalał na przechowywanie danych personalnych lub firmowych, które będą mogły zostać stokenizowane i handlowane. Ethereum stanie się Amazonem informacji” – wskazują analitycy Goldman Sachs.

Podstawowe dane o ETH

Podstawowe dane o ETH

Źródło: Goldman Sachs

Warto podkreślić, że w ostatnich dniach, podczas majowego kryptowalutowego krachu, „grube ryby” wciąż dokonywały zakupów ETH – podaje firma Santiment. Działo się tak, mimo że cena ethereum mocno taniała, podobnie jak innych cryptos – od szczytu sprzed 13 sesji (4 362 USD) spadła o 44%. Jednakże w 2021 roku to ETH jest o wiele lepszą inwestycją, niż BTC. Od początku stycznia, wyceniając w USD, ethereum zyskało na wartości 228%, podczas gdy bitcoin „ledwie” 27%. Wśród inwestorów instytucjonalnych akumulujących ETH wymienia się m.in. Canada’s Purpose Bitcoin ETF.

Historia notowań ETH/USD

Historia notowan ETHUSD

Źródło: coinmarketcap.com

Warto dodać, że nie tylko analitycy GS widzą wielką przyszłość przed ETH. Todd Morley – założyciel firmy inwestycyjnej Guggenheim Partners – stwierdził ostatnio, że ether ma o wiele większą użyteczność, niż bitcoin. „Liczba aplikacji na platformie ETH rośnie w o wiele szybszym tempie, niż sugerowałoby to prawo Moore’a, a to pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ta sieć” – stwierdził Morley.

Zobacz także: 10 argumentów przeciwko bitcoinowi

Polygon oparł się majowemu krachowi i jest najlepszy w 2021 roku

Oprócz ETH, warto też zwrócić uwagę na kryptowalutę Polygon (MATIC). Spisała się ona w 2021 roku jak na razie lepiej nawet od DogeCoina, zyskując 9 180% (podczas gdy DOGE urósł o 7 000%). Co ważne, Polygon to była ta kryptowaluta, która najlepiej obroniła się przed krachem z ostatnich dni. W ciągu ostatnich 10 sesji urosła na wycenie o 65%, podczas gdy bitcoin stracił na wartości 34%.

Czym jest Polygon? Jest to kryptowaluta postawiona na platformie ethereum. Oferuje bardzo szybkie, płynne i niskokosztowe transakcje. Specjaliści wskazują, że wykazała się ona wyjątkową odpornością na krach właśnie dzięki swoim unikalnym cechom, które umożliwiały spokojny i płynny handel, bez utraty płynności. Inną zaletą kryptowaluty Polygon jest niskie zużycie przez nią energii. Obecnie w obiegu jest 6,2 mld MATIC, a podaż całkowita wynosi 10 mld.

Notowania Polygon w 2021 r.

Notowania Polygon w 2021 r.

Źródło: coinmarketcap.com

Zobacz także: Bitcoin to nie piramida finansowa, powinni go kupować nawet inwestorzy działający na rynku długu – twierdzą eksperci

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.