Bitcoin powyżej 40 tys. USD po tweecie Elona Muska. Analitycy sądzą, że prowadzi on grę marketingową kosztem BTC
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 cze 2021, 15:37

Bitcoin powyżej 40 tys. USD po tweecie Elona Muska. Analitycy sądzą, że prowadzi on grę marketingową kosztem BTC

Tylko jeden tweet Elona Muska wystarczył, aby ożywić cenę Bitcoina. Notowania kryptowaluty urosły powyżej 40 tys. USD, o 13% w ciągu 24 godzin, po tym jak Musk odpowiedział na Twitterze na raport CoinTelegraph w którym został oskarżony o „pump and dump”.

Majowy tweet Elona Muska – o tym, że Tesla nie będzie już akceptować bitcoinów przy zakupie pojazdów - został obwiniony o wywołanie wyprzedaży kryptowalut. Teraz zwolennicy cryptos mogą znów dziękować założycielowi Tesli.

Elon Musk chce „zielonego” bitcoina

Magda Wierzycka, dyrektorka południowoafrykańskiej grupy usług finansowych Sygnia, napisała, że ostatnia zmienność BTC była „efektem tego, co nazwałabym manipulacją rynkową Elona Muska”. Dodała, że gdyby to się stało z firmą notowaną na giełdzie, zostałby on surowo ukarany przez SEC [Komisję Papierów Wartościowych i Giełd].

Musk odparł:

„Tesla sprzedała tylko ~10% udziałów, aby potwierdzić, że BTC może być łatwo upłynniony bez poruszania rynku. Kiedy pojawi się potwierdzenie rozsądnego (~50%) wykorzystania czystej energii przez górników z pozytywnym trendem w przyszłości, Tesla wznowi zezwoli na transakcje Bitcoin" - powiedział w odpowiedzi.

Według obliczeń Uniwersytetu w Cambridge, Bitcoin zużywa obecnie około 97 terawatów na godzinę, co przekracza zużycie energii przez całe kraje - takie jak Kazachstan - i nie odbiega od tego, co zużywa Holandia.

Zobacz także: Didi – chiński Uber przeprowadzi IPO o wartości około 10 mld USD

Musk prowadzi grę marketingową

Wycofanie się Tesli z akceptowania płatności w BTC w związku z troską o ochronę środowiska inaczej interpretują analitycy. Sugerują, że to jest akcja marketingowa, która ma promować Teslę jako firmę „ekologiczną”, która walczy o promowanie zrównoważonej energii do kopania kryptowalut. Co oczywiście - w dłuższej perspektywie - jest korzystne dla firmy.

Jeffrey Halley, analityk rynku w Oanda, stwierdził, że nie jest do końca pewien, w jaki sposób Musk zebrałby dane, aby upewnić się, że górnicy bitcoin używają więcej energii odnawialnej. „Ale w każdym razie, weekendowy rajd na BTC unieważnił niedźwiedzi trójkąt symetryczny - na który miał oko w zeszłym tygodniu. „Wykres sugeruje konsolidację, po której następuje rajd przez 41 000,00 USD i dalsze zyski do około 44 000,00 USD" – napisał w nocie do klientów.

„Ten ostatni tweet tylko potwierdza, jak silny związek ma Musk z Bitcoinem i jego niesamowity wpływ na wycenę kryptowaluty" - potwierdził Neil Wilson, główny analityk rynku w Markets.com, w nocie do klientów.

Obecnie kurs BTC/USD walczy o pokonanie średniej 200 EMA w okolicach 40 000 USD – zwraca uwagę analityk Rekt Capital. Według niego, na razie nie widać odbicia w dół od tej średniej, co daje szansę na jej osłabienie jako mocnego oporu. Przebicie się przez nią otworzyłoby drogę do 47 000 USD, a potem do 50 000 USD.

BTC/USD - AT

E36TqZcXoAELy-7\

Źródło: Rekt Capital

Zobacz także: Ethereum może zdominować bitcoina – twierdzi Goldman Sachs

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.