John McAfee nie żyje. Kontrowersyjny inwestor bitcoina znaleziony martwy w więzieniu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 cze 2021, 06:49

John McAfee nie żyje. Kontrowersyjny inwestor bitcoina znaleziony martwy w celi więziennej

John McAfee, twórca oprogramowania antywirusowego, a w ostatnich latach znany z dużych inwestycji i wiary w kryptowaluty, nie żyje. Według hiszpańskiej agencji informacyjne EFE, biznesmen został znaleziony martwy w celi więziennej. Kilka godzin wcześniej, sąd zatwierdził jego ekstradycję do USA w związku z przestępstwami podatkowymi. McAfee Miał 75 lat.

Zobacz także: Na BTC nerwowo. Co robią z bitcoinem ci, którzy się na nim dorobili majątków?

Kim był John McAfee?

Kataloński departament sprawiedliwości, w oświadczeniu poinformował, iż funkcjonariusze więzienni oraz lekarze próbowali ratować życie, ale bezskutecznie. Obecnie służby ustalają przyczyny zgonu, ale wszystko wskazuje na to, że kontrowersyjny inwestor w BTC odebrał sobie życie.

Firma sygnowana jego nazwiskiem stała się symbolem zabezpieczeń antywirusowych, ale sama spółka dystansowała się od wypowiedzi i kontrowersyjnych zachowań swojego założyciela.

W 1994 roku odszedł ze spółki tworzącej oprogramowanie antywirusowe i założył firmę programistyczną Tribal Voice - stojącą za jednym z pierwszych internetowych komunikatorów i czatów - a także firmę technologiczną QuorumEx oraz firmę Future Tense Central, zajmującą się bezpieczeństwem i ochroną prywatności. McAfee został kupiony w 2010 roku za 7,7 mld USD przez Intel.

McAfee, został aresztowany w październiku ubiegłego roku na międzynarodowym lotnisku w Barcelonie, gdy miał wejść na pokład samolotu lecącego do Stambułu. Wówczas sędzia nakazał, aby McAfee został zatrzymany w więzieniu w oczekiwaniu na wynik rozprawy w sprawie ekstradycji.

Aresztowanie biznesmena nastąpiło dzień po tym jak amerykańskie władze opublikowały akt oskarżenia w związku z jego przestępstwami podatkowymi. Prokurator z Tennessee oskarżał McAfee o uchylanie się od płacenia podatków po tym jak nie zgłosił dochodów uzyskanych z promowania kryptowalut, doradca oraz dochodów z wystąpień i sprzedaży praw do historii swojego życia.

„Sąd wyraża zgodę na ekstradycję Johna Davida McAfee zgodnie z wnioskiem amerykańskich organów sądowych w związku z przestępstwami, o których mowa w aktach oskarżenia dotyczących przestępstw podatkowych za lata 2016-2018" - czytamy w 16-stronicowym orzeczeniu. W orzeczeniu doprecyzowano również, że amerykańskie zarzuty dotyczą trzech lat podatkowych od 2016 do 2018 roku.

Podczas przesłuchania, które odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji na początku tego miesiąca, McAfee argumentował, że zarzuty przeciwko niemu są motywowane politycznie i powiedział, że spędzi resztę życia w więzieniu, jeśli zostanie odesłany do USA.

Życie osobiste McAfee często wzbudzało równie duże zainteresowanie, co jego osiągnięcia zawodowe. Dwukrotnie startował w wyborach na prezydenta USA, a w 2016 r. brał udział w debatach prezydenckich Partii Libertariańskiej.

Często głosił teorie spiskowe w mediach społecznościowych, a po nierozwiązanej sprawie morderstwa sąsiada z Belize w 2012 roku stał się przedmiotem gorączkowej analizy mediów. McAfee powiedział, że nie wiedział nic o tym morderstwie, ale obawiał się, że mógł być celem napastnika.

W 2015 roku McAfee został aresztowany w USA za prowadzenie samochodu pod wpływem i posiadanie broni. W lipcu 2019 r. został zwolniony z aresztu w Republice Dominikańskiej po tym, jak on i pięć innych osób podróżowali na jachcie przewożącym broń wysokiego kalibru, amunicję i sprzęt w stylu wojskowym. W ostatnim czasie, John McAfee był oskarżany przez sąd federalny w USA za promowanie kryptowalut w systemie „pump and dump”. W tweecie z 16 czerwca napisał, że władze USA uważają, iż "ukrył kryptowaluty”, a nie zbankrutował jak powszechnie opisywał.

Zwolennicy teorii spiskowych już wykorzystali śmierć McAfee, edytując jego stronę w Wikipedii, aby stwierdzić, że został zamordowany. Jego pozorne samobójstwo nastąpiło po tym, jak udostępnił tweety na temat złych warunków w więzieniu, stwierdzając, że "w więzieniu jest wiele smutku, zamaskowanego jako wrogość".

Kilka godzin po jego śmierci na koncie McAfee na Instagramie pojawił się post z literą Q. Obrazek jest prawdopodobnie nawiązaniem do QAnon - bezpodstawnej teorii spiskowej, że istnieje tajny światowy porządek satanistycznych pedofilów, z którymi w tajemnicy walczy Donald Trump.

McAfee trafiał na pierwsze strony gazet głównie ze swoimi przepowiedniami dotyczącymi ceny Bitcoina. W lipcu 2017 roku, uważał, że cena Bitcoina osiągnie 500 000 USD. Potem zmieniał swoje analizy twierdząc nawet, iż Bitcoin osiągnie cenę 1 mln USD przed 2021 rokiem. Żadna z tych prognoz - ani ekstrawagancki zakład McAfee - ostatecznie się nie spełniły.

Zobacz także: Cena BTC wróciła do poziomu w którym Tesla kupowała Bitcoina, a Elon Musk zaczął je mocno promować

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.