Debiut Robinhooda opóźnia się przez kryptowaluty, ale startyje IPO tureckiego Allegro
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 cze 2021, 07:11

Debiut Robinhooda opóźnia się przez kryptowaluty, za to nadchodzi IPO tureckiego Allegro – czyli Hepsiburada

Nie będzie w czerwcu IPO firmy Robinhood Markets oferującej popularną appkę inwestycyjną. Wszystko przez kryptowaluty.

Przyjdzie wszystkim jeszcze poczekać na debiut giełdowy spółki Robinhood Markets. Procedurę zahamowała US Securities and Exchange Commission (SEC) – czyli amerykański nadzór finansowy. Wszystko przez kryptowaluty, które znaczą dla biznesu Robinhooda coraz więcej.

Segment kryptowalutowy Robinhooda pod lupą

Wedle informatorów amerykańskiej prasy, SEC chce dokładnie zbadać oraz wycenić segment kryptowalutowy biznesu Robinhooda, co potrwa jeszcze około miesiąc. Spółka weszła na rynek cryptos trzy lata temu, pod koniec czerwca 2018 roku, umożliwiając użytkownikom swojej appki inwestowanie w bitcoina, ethereum czy dogecoina.

Co ciekawe, Robinhood wprowadził niedawno politykę kar za zbyt wczesne sprzedanie akcji zakupionych w procesie IPO na swojej nowej platformie IPO Access. „Jeśli sprzedacie takie akcje w trakcie 30 dni po IPO, przez kolejne 60 dni nie będziecie mogli kupować akcji w innym procesie IPO” – napisał Robinhood do swoich użytkowników. Platforma Robinhood IPO Access działa od końca maja i ma zdemokratyzować giełdowe debiuty, a jej pierwszą ofertą będzie FIGS – spółka produkująca różnego rodzaju maski.

Debiut Robinhooda to najbardziej oczekiwane IPO w USA w tym roku, bo to bardzo popularny, a jednocześnie kontrowersyjny broker i wielu czeka na szczegóły jego biznesu. Oferuje on inwestowanie na giełdzie bez opłat, ale sprzedane dane o klientach i ich transakcjach. Średnia wieku klienta platformy to 31 lat. Pod koniec 2020 roku Robinhood miał około 13 mln klientów, a teraz może mieć nawet 20 mln.

Wedle informatora „Forbesa”, w 2021 roku Robinhood może mieć około 700 mln USD przychodów, czyli o 250% więcej, niż w 2019 roku. Podczas IPO spółka może zostać wyceniona nawet na 40 mld USD. We wrześniu 2020 roku na rynku prywatnym spółka została wyceniona na 11,7 mld USD.

Zobacz także: W czerwcu debiut giełdowy Robinhood – niezwykle popularnej w USA aplikacji do inwestowania. Polscy inwestorzy też mogą wziąć udział w tym IPO

Tureckie Allegro idzie na Nasdaq

Zamiast debiutu Robinhooda w najbliższych dniach na amerykańskiej giełdzie dojdzie do innego ciekawego debiutu. Na parkiet wejdzie tureckie Allegro, spółka D-MARKET Electronic Services & Trading znana szerzej pod nazwą Hepsiburada.

Hepsiburada to turecka platforma e-commerce, która działa od 2000 roku. Chce sprzedać 56,7 mln akcji serii B, pozyskując około 681 mln USD i wejść na Nasdaq. Pozyskane środki spółka chce spożytkować na rozwój i akwizycje. Spółka zatrudnia około 2,5 tys. ludzi.

Na razie nie jest znana wycena spółki. Hepsiburada twierdzi, że ma 250 mln użytkowników w skali miesiąca, a na jej platformie w sprzedaży jest średnio 44 mln obiektów. W 2020 roku tureckie Allegro miało około 6,4 mld TRY przychodów, o 145% więcej, niż w roku 2019. To oznacza, że spółka w ub.r. miała około 2,75 mld zł przychodów, tymczasem Allegro miało około 4 mld zł przychodów. Allegro jest obecnie wycenione na około 64,5 mld zł – zobaczymy jaka będzie wycena tureckiego odpowiednika.

Przechwytywanie

Zobacz także: Branża turystyczna przeżywa ożywienie. 4 spółki notowane na GPW, które mogą skorzystać na wakacjach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.