4 spółki z GPW, które mogą skorzystać na tym, że branża turystyczna przeżywa ożywienie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 cze 2021, 02:24

Branża turystyczna przeżywa ożywienie. 4 spółki notowane na GPW, które mogą skorzystać na wakacjach

Enter Air, Rainbow Tours czy Novaturas – to właśnie te spółki mogą najbardziej skorzystać na rozpoczynających się wakacjach.

Od kilku miesięcy w Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19, a polski rząd zdecydował o otwarciu gospodarki po wyhamowaniu pandemii. Dzięki wprowadzeniu certyfikatów dla osób zaszczepionych, Polacy będą chętnie wyjeżdżać na wakacje, w szczególności za granicę. Na warszawskiej giełdzie jest kilka spółek, które mogą skorzystać na trwającym okresie wakacyjnym. Należy do nich chociażby Enter Air czy Rainbow Tours, których kursy akcji już zanegowały spadki wywołane koronawirusem.

„Sezon letni zapowiada się bardzo dobrze. Ludzie tak długo czekali na możliwość swobodnego wyjazdu na zasłużone wakacje, że popyt który zgłaszają touroperatorzy jest większy niż się spodziewaliśmy. Operacyjnie jesteśmy przygotowani, a wszystkie loty naszymi 24 samolotami mamy sprzedane w całości i musimy dobrać jeszcze dwie dodatkowe maszyny, żeby optymalnie zaplanować program handlowy. Będziemy nawet latać jednym samolotem więcej niż w rekordowym jak dotąd 2019 r., ale w odróżnieniu od poprzednich lat tym razem znaczna część lotów jest zaplanowana w weekendy, co negatywnie wpłynie na wykorzystanie maszyn, które nie będzie równo rozłożone na wszystkie dni tygodnia” – komentuje Grzegorz Polaniecki, członek zarządu, dyrektor generalny Enter Air.

Na dzień 25 czerwca w Polsce ponad 31% osób jest już zaszczepionych pełną dawką. Otwarcie branży hotelarskiej może równie pozytywnie wpłynąć na spółkę GK Immobile, która jest właścicielem sieci hoteli Focus Hotels.

Zobacz także: Transport staje się rekordowo drogi, światowa gospodarka jest coraz bardziej rozgrzana

Enter Air

Enter Air to polskie prywatne linie lotnicze. Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 dotknęły bezpośrednio spółkę, co również odbiło się na wynikach finansowych firmy. Jeszcze w I kwartale br. Enter Air odnotował spadek przychodów o blisko 60% względem tego samego okresu w 2020 roku. W tym czasie spółka wynegocjowała kolejne odroczenia płatności z firmami leasingowymi oraz skorzystała z pomocy rządowej.

„Enter Air otrzymał wsparcie w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 287 mln zł. Nie był to łatwy proces, ale dzięki otrzymanym środkom udało nam się zabezpieczyć płynność finansową i bieżące potrzeby. Aktualnie staramy się o konwersję części pozyskanej pożyczki na oferowane przez PFR finansowanie preferencyjne, podlegające częściowemu umorzeniu” – mówi Grzegorz Polaniecki.

Na koniec I kwartału br. Enter Air posiadał 242 mln zł środków pieniężnych. Aktualnie spółka dysponuje 24 samolotami i już sprzedała wszystkie loty. Sezon wakacyjny dopiero się zaczyna, pomimo to Enter Air liczy na wydłużenie sezonu do III, a nawet IV kwartału br. Powrót do sytuacji sprzed pandemii może zająć trochę czasu i najszybciej może to nastąpić w przyszłym roku.

„Powrót do tego co było w 2019 roku jeszcze trochę zajmie, tym bardziej, że teraz powinniśmy być już w środku sezonu, a tak naprawdę go zaczynamy. Zakładamy, że sam 3 kwartał będzie dobry pod względem wyników, ale nie wiemy jak będzie wyglądał 4 kwartał, na ile uda się wydłużyć sezon i czy znowu nic się nie wydarzy. Dlatego biorąc pod uwagę jeszcze pierwsze półrocze w którym do maja działaliśmy w reżimie restrykcji to w tym roku nie uda się nawiązać do najlepszych lat, pomimo że obecnie popyt na nasze usługi jest bardzo duży i przekracza nasze możliwości”.

Tylko od połowy lutego do końca marca 2020 roku kurs akcji Enter Air spadł o 70%. Od listopada spółka neguje spadki wywołane koronawirusem i tym samym cena za akcję powróciła do poziomu 40 zł.
 

Notowania Enter Air

Enter Air

Zobacz także: Enter Air publikuje wyniki za I kwartał 2021 roku

Rainbow Tours i Novaturas

Rainbow Tours oraz Novaturas to dwie spółki notowane na głównym rynku GPW, które oferują organizację wycieczek. Pierwsza z nich już od kilku tygodni obserwuje znaczny wzrost liczby rezerwacji. Pozytywnie na działalność spółki wpłynęło również otwarcie centrów handlowych, w których prowadzą punkty sprzedaży.

„W drugim kwartale widać odbicie, zwłaszcza po weekendzie majowym zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost liczby rezerwacji. Zdarzają się tygodnie, że sprzedaż jest zbliżona do poziomu z analogicznego okresu przedpandemicznego, rekordowego 2019 roku. To nie znaczy oczywiście, że w 2021 roku sprzedaż będzie porównywalna jak w 2019 roku, bo przez kilka miesięcy sprzedaży nie było i tego nie nadrobimy. Jednak jeżeli obecny trend się utrzyma, wydaje się, że zrealizujemy w sezonie letnim ok. 70 proc. ruchu z 2019 r., zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami” - powiedział PAP Biznes członek zarządu Rainbow Tours, Maciej Szczechura.

Jak wskazuje członek zarządu Rainbow Tours, w te wakacje nie uda się powrócić do poziomów osiąganych jeszcze przed pandemią, czyli w 2019 roku. Jednak dzięki poprawie sytuacji pandemicznej widoczne już jest odbicie w sprzedaży. Największym zainteresowaniem cieszą się wycieczki do miejsc, w których niepotrzebne są testy, a jedynie certyfikat zaszczepienia.

Kurs akcji Rainbow Tours zanotował podobny spadek w okresie luty-marzec 2020 jak Enter Air. Aktualnie notowania operatora wycieczek powróciły do poziomu sprzed pandemii.
 

Notowania Rainbow (góra) i Tours i Novaturas (dół)

Rainbow Tours vs Novaturas

Novaturas to litewska firma oferująca podróże i działająca na terenie Litwy, Łotwy oraz Estonii. W okresie od stycznia do maja 2021 roku spółka obsłużyła 29 tys. klientów, co oznacza 7% spadek względem tego samego okresu w 2020 roku i 71% mniej niż w 2019 roku. Jednak już w czerwcu firma liczy na osiągnięcie znacznie większych przychodów w porównaniu do maja.

„W maju osiągnęliśmy bardzo podobne wyniki jak w kwietniu i z powodzeniem zbliżamy się do naszych celów na drugi kwartał. W czerwcu, po dodaniu Bułgarii i Czarnogóry do portfela dostępnych destynacji wakacyjnych, prawdopodobnie znacznie przewyższymy wyniki majowe. Na przyspieszenie sprzedaży w sezonie letnim wpływa fakt, że prawie 42% Litwinów otrzymało swoją pierwszą szczepionkę i zna już datę drugiej. W Estonii wskaźniki zaszczepienia są podobne, a pierwszą szczepionką zaszczepiło się 39,5% osób. Na Łotwie odsetek ten jest nieco niższy – dziś sięga prawie 30%” - powiedziała CEO Novaturas Group, Audrone Keinyte.

Zobacz także: Rainbow Tours z optymizmem patrzy na sezon letni w 2021; widzi wyraźny wzrost popytu (wywiad)

Focus Hotels z GK Immobile

Focus Hotels to sieć hoteli, a właścicielem spółki jest GK Immobile notowany na głównym parkiecie. Pomimo zamknięcia branży hotelarskiej na kilka miesięcy, Focus Hotels w pierwszej połowie 2021 otworzył dwa nowe hotele w Elblągu oraz w Szczecinie. Dodatkowo przedłużono o 15 lat dzierżawę hotelu w Gdańsku. Już we wrześniu spółkę czeka kolejne otwarcie hotelu w Bydgoszczy, a na początek 2022 roku zaplanowano kolejne dwa obiekty w Warszawie oraz Stargardzie.

„Obserwujemy stałą poprawę wskaźników obłożenia pokoi. W czerwcu tego roku notujemy ponad dwukrotnie wyższe wyniki niż w analogicznym okresie 2020. Pamiętajmy jednak, że w dalszym ciągu są to poziomy obłożenia dalekie od tych osiąganych przed pandemią a nasza działalność wciąż jest ograniczona obostrzeniami które szczególnie mocno zawężają nam możliwości sprzedaży usług konferencyjnych i bankietowych” – wskazuje Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu Focus Hotels.
 

GK Immobile

GK Immobile


Sieć Focus Hotels to również obiekty obsługujące gości biznesowych. Spółka potwierdza, że już obserwuje wzrost liczby noclegów w czerwcu. Do hoteli powracają grupy biznesowe, jednak na razie spotkania i konferencje dotyczą kilku bądź kilkunastu osób ze względu na obowiązujące obostrzenia.

Zobacz także: 10 trendów ekonomicznych tworzących okazje inwestycyjne na których można będzie zarabiać do 2030 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.