Bitcoin i złoto nie są ze sobą skorelowane. Kruszec ma problemy ze wzrostami, a kryptowaluta rusza na północ
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 lip 2021, 08:00

Bitcoin i złoto nie są ze sobą skorelowane. Kruszec ma problemy ze wzrostami, a kryptowaluta rusza na północ

Korelacja złota i bitcoina jest niemal zerowa. Dlaczego? Powodów może być kilka – wskazują naukowcy z University of Western Australia.

Jednym z powodów, dla których nie ma korelacji złota i bitcoina może być to, że inwestorzy jednak wolą bitcoina, bo wzrost jego ceny jest oszałamiający w trakcie ostatniej dekady – przekonują Dirk G. Baur oraz Lai T. Hoang z University of Western Australia w artykule “The Bitcoin Gold Correlation Puzzle”.

Czemu złoto nie drożeje razem z bitcoinem

Naukowcy we wstępie zwracają uwagę, że bitcoin jest przedstawiany często jako złota litera B i ma to nawiązywać do jego cech, które mają go czynić złotem 2.0. „Rzeczywiście, BTC ma pewne cechy złota. Jego wydobycie jest zdecentralizowane, nie może zostać arbitralnie zwiększona jego podaż. Są jednak także różnice: złoto istnieje od wieków, i ma formę materialną. Przez to, konkretna uncja złota nie może zostać zamieniona na coś innego, tymczasem może pojawić się dokładny klon bitcoina. Zresztą, istnieje bardzo podobny do niego twór, czyli litecoin, zwany kryptowalutowym srebrem” – zwracają uwagę.

W trakcie badania okazało się, że korelacja bitcoina ze złotem jest niemal zerowa. Bitcoin okazał się być aktywem, które charakteryzuje się o wiele większymi stopami zwrotu, ale też o wiele większą zmiennością, skośnością i kurtozą od złota. W ujęciu dziennym korelacja ze złotem wyniosła ledwie 0.08, a w ujęciu miesięcznym ledwie 0.01.

Dynamiczna korelacja między złotem a bitcoinem w ujęciu dziennym

korelacja między złotem a bitcoinem w ujęciu dziennym

Źródło: Baur i Hoang (2021)

„To oznacza, że albo inwestorzy generalnie nie kupują narracji o BTC jako złocie 2.0, albo istnieją inne powody, dla których tak właśnie jest. Wśród tych innych przyczyn można wskazać na: efekt substytucji (inwestorzy sprzedają złoto i kupują BTC), albo efekt nadganiania (inwestorzy kupują BTC, by kapitalizacja tej kryptowaluty zrównała się z kapitalizacją wydobytego złota)” – tłumaczą Baur oraz Hoang.

Naukowcy wskazali, że w ostatnich 10 latach widać było wyraźny, potężny trend wzrostowy na bitcoinie, a nie było widać wyraźnego trendu na złocie. „Można pokusić się o tezę, że inwestorzy zamieniali złoto na BTC, lub że trzymali złoto, ale inne środki pompowali w BTC jako dobre uzupełnienie złota lub aktywo niezależne od złota” – tłumaczą naukowcy.

Notowania złota (skala lewa) i bitcoina (skala prawa) 2011-2021

notowania złoto bitcoin

Źródło: Baur i Hoang (2021)

Co ciekawe, niską korelację złota i bitcoina potwierdzają wyniki wyszukiwania w Google. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając trendy dla haseł (złoto, cena złota, bitcoin, cena bitcoina) w okresie 2016-2021. Okazało się, że co prawda internauci często wklepywali te hasła jednocześnie, ale nie przekładało się to na jednoczesne wzrosty wyceny aktywów.

Statystyki z badania

Statystyki z badania

Źródło: Baur i Hoang (2021)

Zobacz także: Kto nie ma Bitcoina w portfelu, jest ignorantem - Tomasz Kołodziejczuk Podcast 21% rocznie jak inwestować

Złoto tkwi w konsolidacji, bitcoin się z niej wydostaje

A co się obecnie dzieje ze złotem i bitcoinem? Kruszec nie może się podnieść z długoterminowej konsolidacji, w której pozostaje już od roku. Mimo wysokiej inflacji, złoto nie rośnie tak dynamicznie, jak w 2020 roku. Wygląda na to, że rynek na razie przyjmuje narrację o możliwym powrocie do podwyżek stóp i rozpoczęciu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, co powinno przekładać się na mocniejszego dolara, a więc osłabiać wycenę XAU. Jednakże wielu ekspertów uważa, że rynek jest w błędzie, a poziom inflacji w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie zaskakująco wysoki i wreszcie wywinduje cenę złota ponad historyczny szczyt z 2020 roku.

Notowania XAU/USD – 3 lata

Notowania XAU USD

Źródło: barchart.com

Jeśli chodzi o bitcoina, to wydaje się on wydostawać górą z konsolidacji po majowym krachu. Pojawiły się plotki o tym, że gigant handlu internetowego Amazon jest żywo zainteresowany wejściem w kryptowaluty. Poza tym, Tesla nie sprzedała posiadanych od stycznia br. bitcoinów, a jej założyciel Elon Musk przyznał, że bitcoiny na bilansie ma też SpaceX oraz on sam także je posiada. Według wielu popularnych na Twitterze analityków, hossa na bitcoinie w roku 2021 może być kontynuowana.

Zobacz także: Panika na akcjach spółek technologicznych z Chin. Korzystają na tym amerykańskie Big Techy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.