Najwięksi znani inwestorzy w bitcoin - miliardy dolarów z BTC
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 sie 2021, 07:00

Miliardy dolarów z BTC - oto najwięksi znani inwestorzy w bitcoin

Poznajcie tych, którzy nie bali się kupować za duże kwoty waluty komputerowych nerdów, jak określany był bitcoin, w latach 2010-14.

Powiedzieć, że opłacało się inwestować w bitcoina w latach 2010 (w sierpniu tamtego roku ruszyła giełda Mt. Gox) do 2014 to nic nie powiedzieć. Można było dzięki temu radykalnie zmienić swoje życie i zrobić wielki majątek.

Niektórzy byli tak zaradni, mieli wyobraźnię i odwagę. Niektórzy zainwestowali w bitcoina naprawdę spore sumy na wczesnym etapie jego rozwoju i dzięki temu weszli do grona szerokiego najbogatszych ludzi świata. Poniżej sporządziliśmy listę tych, którzy są znani, ujawnili się i znana jest również szacunkowa wartość majątku trzymanego w BTC.

Bitcoinowi miliarderzy

52,8 mld USD – Satoshi Nakamoto. Około 1,1 mln BTC posiada Satoshi Nakamoto, tajemniczy twórca bitcoina. Obecnie jego monety są warte około 52,8 mld USD. Z jego wpisów na forach dla kryptografów wynika jednak, że nigdy nie ruszy on swojej puli.

4,79 mld USD - Chamath Palihapitiya. Założyciel firmy inwestycyjnej Social Capital dorobił się pierwszych dużych pieniędzy w firmie Facebook. Kupił za nie 100 000 BTC w 2011 roku, po cenie około 100 USD, czyli wydał na zakup około 10 mln USD. Dziś jego monety, które podobno wciąż trzyma, są warte około 4,79 mld USD.

3 mld USD - Cameron / Tyler Winklevoss. Bracia zainwestowali w bitcoina w 2012 r. Podobno większość swoich monet wciąż trzymają, więc każdy z nich ma obecnie monety warte około 3 mld USD. W międzyczasie założyli giełdę kryptowalutową Gemini.

1,5 mld USD - Matthew Roszak. Ten inwestor odkrył bitcoina w 2011 roku i z miejsca włożył w niego wszystkie oszczędności. Obecnie jest założycielem i szefem firmy Bloq, opracowującej infrastructure blockchain.

1,44 mld USD - Tim Draper. Ten inwestor kupił 30 000 BTC za 19 mln USD w 2014 roku, po cenie około 633 USD. Jest on założycielem firmy inwestycyjnej Draper Fisher Jurvetson, którą prowadzi od 1985 r.

0,72 mld USD – Michael Novogratz. Stary giełdowy wyjadacz przeszedł do świata kryptowalut i idzie mu całkiem nieźle. W 2017 roku zdradził, że ma majątek w kryptowalutach rzędu 150 mln USD, więc można zakładać, że ma około 15 000 BTC. Założył firmę Galaxy Digital.

Przypomnijmy, że bitcoiny są dość mocno skoncentrowane w niewielu rękach. 85,7% monet znajduje się na 0,38% adresów.

E-C6rHPXMAYPt1x
 

Zobacz także: Polski sektor biotechnologiczny ma bardzo dobre perspektywy - mówi Tomasz Tarczyński, prezes Opoka TFI

Kryptowaluty dają zarobić nie tylko inwestorom, ale i biznesmanom

Należy także pamiętać o biznesmanach, którzy zrobili miliardy na kryptowalutach, jednak nie inwestując, a tworząc różnego rodzaju firmy. Jednym z przykładów jest Brian Armstrong, założyciel Coinbase, która to kryptowalutowa giełda przeprowadziła IPO w kwietniu tego roku, a Armstrong jest obecnie wyceniany na 6 mld USD.

Jeszcze większy majątek na założeniu giełdy kryptowalutowej zbił Sam Bankman-Fried. Ledwie 29-letni założyciel FTX ma majątek, którego wartość jest szacowana na blisko 9 mld USD.

Blisko 2 mld USD ma Changpeng Zhao – założyciel giełdy Binance. Niemal równie bogaty (1,6 mld USD) jest Barry Silbert, założyciel Digital Currency Group (DCG).

Duże majątki w monetach mają też założyciele innych cryptos, niż bitcoin. Chris Larsen, twórca Ripple, ma fortunę opiewającą na około 3,4 mld USD. Nieco mniej (2 mld USD) ma Jed McCaleb – inny współtwórca Ripple. A 1 mld USD majątku w ethereum ma twórca tej kryptowaluty, Vitalik Buterin.

Zobacz także: Twórca Ethereum Vitalik Buterin znów jest miliarderem, a ETH rośnie od miesiąca szybciej, niż bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost